1 grudnia 2016 Udostępnij

Jak samemu zaprojektować kuchnię?

Urządzenie kuchni to prawdziwe wyzwanie planistyczne. Wszak trzeba sprawić, by było to pomieszczenie jednocześnie stylowe, estetyczne i funkcjonalne. W kuchni robimy przecież dużo rzeczy i nie chcemy tracić energii na dodatkowe czynności.

Co, obok czego i dlaczego tak?

Rozmieszczenie sprzętów kuchennych podlega kilku niezłomnym zasadom. Nie stawiamy koło okna kuchenki gazowej, gdyż powiew wiatru może zdmuchnąć gaz, a wtedy o wypadek nie trudno. Obok kuchenki nie stawiamy zlewozmywaka, woda może chlapnąć do garnka z gotującą się potrawą, co jeszcze nie jest takie najgorsze, oraz na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, co może skończyć się bardzo nieprzyjemnie. Obok kuchenki nie stawiamy też lodówki. Tutaj powody są głównie ekonomiczne.

Meble gotowe czy na wymiar?

Gotowe zestawy meblowe z pewnością są tańsze, ale rzadko kiedy faktycznie pasują rozmiarami do wnętrza kuchni. Aby dobrze zagospodarować całą przestrzeń kuchenną, wykorzystać wszystkie zakamarki, szczególnie jeśli mamy skosy pod sufitem, lepiej jest zdecydować się na meble na wymiar. Tu z kolei z pomocą przyjdzie planer kuchni, dzięki któremu w łatwy sposób zwizualizujemy swoje pomysły.

Kuchnia marzeń

Na ogół wiemy jak „mniej więcej” ma wyglądać nasza kuchnia. Jednak gdy przychodzi do podejmowania ostatecznych decyzji, okazuje się, że sporo rzeczy nie zostało przemyślanych. Czy szafki mają być na całej długości ściany a lodówka po drugiej stronie, czy lepiej zrobić krótszy blat, ale lodówkę ustawić w tym samym ciągu co szafki? Stół duży czy mały i czy będzie ciasno jak damy sześć krzeseł? Lepsze meble jasne czy ciemne i jakie do tego kolory ścian? Wyobraźnia nierzadko zawodzi, a pomoc architekta wnętrz jest kosztowna. Impas? W internecie można znaleźć planer kuchni online, dzięki któremu stworzymy własną wirtualną kuchnię i zobaczymy ją w wersji 3D.

Jak planować samodzielnie?

Darmowy planer kuchni można bez problemu pobrać i zainstalować na swoim komputerze. Z niektórych możemy korzystać online bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Większość tego rodzaju programów ma jednak pewne ograniczenia. Nie każdy pozwala na dowolne modyfikowanie wielkości i kolorów poszczególnych elementów kuchni. A przecież zobaczenie jak będzie wyglądała żółta kanapa przy czerwonych szafkach jest niezbędne przed złożeniem tak ekstrawaganckiego zamówienia. Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na konsultację u dekoratora wnętrz? Na szczęście nie. Z pomocą w takie sytuacji przychodzi planer kuchni na stronie IKEA. Jego zaletą jest fakt, iż do zaprojektowania kuchni możemy używać tylko i wyłącznie mebli i dodatków z oferty sklepu IKEA. Dzięki temu, gdy nasza kuchnia jest gotowa, można wydrukować listę zakupów i udać się do sklepu mając pewność, że uda się kupić wszystko w jednym miejscu. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla osób, które długo się decydują, oraz tych, które nie lubią robić zakupów. Z gotową listą potrzebnych elementów zakupy będą krótką i szybką przyjemnością.

Materiał partnera

Komentarze (0)