23 grudnia 2019 Udostępnij

Jak zaaranżować łazienkę z kącikiem dla matki z dzieckiem?

W przestrzeni publicznej, zarówno w restauracjach, hotelach, jak i urzędach coraz częściej myśli się o potrzebach rodzin. Dlatego obok toalet męskich, damskich i dla niepełnosprawnych, pojawiają się pokoje dla matki i dziecka bądź lepiej zwane pokoje rodzicielskie. To w tym miejscu można w komfortowych warunkach przewinąć i nakarmić dziecko. Niezbędna jest tu strefa umywalkowa, warto by wewnątrz znalazło się również miejsce na zamykaną kabinę toaletową, choć de facto nie jest to wymagane. Spróbujemy przybliżyć jak zaaranżować łazienkę z kącikiem dla matki z dzieckiem. Już teraz zdradzimy, że w strefie umywalkowej bardzo przydadzą się dozowniki do mydła.

Po pierwsze: przewijak naścienny i zorganizowana wokół niego strefa

W pokoju rodzicielskim, nazywanym pokojem matki i dziecka nie może zabraknąć przewijaka. Powinien zostać zamontowany model naścienny, który nie zajmuje dużo miejsca. Ponadto dzięki wyprofilowaniu zapewnia wygodne położenie dziecka na przewijaku. Oczywiście ze względów higienicznych muszą być dostępne jednorazowe wkłady na przewijak, aby nie trzeba było dziecka kłaść bezpośrednio na nim. To ogranicza rozprzestrzenianie bakterii. Oczywiście obok powinien znajdować się kosz na śmieci, do którego można wyrzucić wkład po przewinięciu dziecka. Przy wyborze przewijaka oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to czy posiada odpowiedni atest, a także udźwig. Zwykle są to bardzo mocne tworzywa poliestrowe, które można rozłożyć jedną ręką i zamknąć po przewinięciu dziecka.

Po drugie: odświeżacz powietrza i dobrze zorganizowana strefa umywalkowa

Po przewinięciu dziecka trzeba skorzystać ze strefy umywalkowej. Przy niej powinien znaleźć się dozownik do mydła. Freshtec oferuje modele zarówno bezdotykowe, jak i tradycyjne. W obydwu przypadkach widoczne okienko pozwala kontrolować poziom wkładu osobom utrzymującą w takiej łazience czystość. Dozowniki do mydła bezdotykowe są oczywiście najbardziej sterylnym rozwiązaniem. Nie można zapomnieć również o ręcznikach papierowych lub suszarce do rąk. Obok umywalki i strefy przewijania powinien znajdować się również odświeżacz powietrza, najlepiej taki, który co pewien czas automatycznie dozuje środek neutralizujący nieprzyjemne zapachy.

Po trzecie: miejsce do karmienia dziecka ze stolikiem i podgrzewaczem

Pokój dla matki i dziecka musi być wyposażony również w miejsce do karmienia. Oczywiście powinno być ono przystosowane również dla ojców zajmujących się swoimi pociechami. Zatem oprócz wygodnego fotela do karmienia, powinien obok znajdować się stolik, a na nim podgrzewacz do butelek. Dzięki temu rodzic będzie mógł podgrzać mleko do odpowiedniej dla dziecka temperatury. Takie miejsce pozwala np. na przygotowanie z użyciem termosu mleka modyfikowanego.

Po czwarte: kącik do zabawy dla drugiego dziecka

W łazience rodzicielskiej nie może zabraknąć także kącika do zabawy z niewielkim stoliczkiem i krzesełkiem. To rozwiązanie jest odpowiednie dla rodziców przychodzących do pokoju z dwójką dzieci. Wtedy jedno może zająć się zabawą w trakcie, gdy mama czy tata przewija młodsze rodzeństwo. Oczywiście należy dbać by na stoliczku dostępne były kredki i papier. Taki kącik pozwala rodzicom w spokoju zająć się młodszym dzieckiem i jednocześnie zająć czymś starsze, aby się nie nudziło.

Po piąte: strefa toaletowa

Choć zwykle pokój dla matki z dzieckiem nie jest dodatkowo wyposażony w toaletę, to jeśli jest możliwość wydzielenia kabiny z zamykanymi drzwiami, to jak najbardziej warto, by tam się znalazła. Oczywiście jest to niezbyt komfortowe rozwiązanie w miejscu, gdzie nie tylko przewija się dziecko, ale również je karmi. Jeśli jednak możliwe jest oddzielenie tych stref w taki sposób, by zapachy się nie roznosiły, a przestrzeń jest odpowiednio duża by stworzyć we wnętrzu dodatkową ściankę działową to jest to odpowiednie rozwiązanie.

W łazience dla matki i dziecka może znaleźć się również helpomat, czyli pojemnik z dostępnymi pieluszkami w różnych rozmiarach i mokrymi chusteczkami. Dzięki temu w sytuacji nagłej, gdy ich zabraknie mama nie musi biec do sklepu. Zwiększa to również zdecydowanie komfort i sprawia, że wiedząc o takim elemencie nie trzeba zabierać ze sobą stosu pieluszek z domu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)