10 maja 2017 Udostępnij

Prostota, której zaufasz – minimalistyczne projekty wnętrz

Projektowanie wnętrz ma wiele wspólnego z modą, jest szeroką dziedziną, na którą wpływ mają liczne czynniki. Począwszy od długości i szerokości geograficznej, przez uwarunkowania kulturowe i globalizację, aż po indywidualne doświadczenia projektantów. Style mieszają się ze sobą, a inspiracji wciąż przybywa. Każda nowa podróż, a czasem zjawisko z dziedziny socjologii i sztuki mają wpływ na kreatywność architekta. Bywa, że  projektanci wnętrz w swojej pracy dokonują cudów, za każdym razem udowadniając, że im trudniejsza do okiełznania przestrzeń, tym większe wyzwanie i bardziej spektakularny efekt.

Mimo, że marzeniem prawie każdego z nas są przestronne, jasne wnętrza i spektakularny widok z okien, prawdziwą sztuką jest zastosować takie zabiegi, aby z danego wnętrza „wycisnąć” jak najwięcej, a jego wady przekuć na zalety. Efekt jaki osiągną projektanci wnętrz ma być przede wszystkim dostosowany do twoich potrzeb, ale zupełnie inne będzie podejście do projektowania rezydencji otoczonej ogrodem, domu szeregowego, czy mieszkania w apartamentowcu.
Pomysłów na projekt i aranżację wnętrz jest bez liku, ale istnieje kilka zasad, które każdemu z nich nadadzą harmonię, elegancję i spowoduję, ze będzie ono charakteryzować się świetnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi.
Znana prawda – im mniej tym lepiej – dotyczy również projektów wnętrz. O ile spektakularne, przyciągające oko rozwiązania są dobre na sezon, po czym dosyć szybko dezaktualizują się i nudzą, o tyle sprawdzone metody na minimalistyczne wnętrze wciąż proponowane są przez projektantów jako najwłaściwsze rozwiązania na okiełznanie każdej przestrzeni.

Czym charakteryzuje się minimalizm?

To idea, którą Antoine de Saint-Exupúpery określił jako moment, w którym nie można już nic odjąć, a nie dodać. Paradoksalnie, minimalistyczne wnętrza nie wywołują poczucia pustki i braku dopełnienia, wręcz odwrotnie, charakteryzują się harmonią i wrażeniem świetnie dopracowanej koncepcji. Również w Polsce zyskuje on coraz większą liczbę zwolenników.
Minimalizm operuje prostymi formami, w meblach stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, unikając nadmiernych zdobień, wybierając proste, klasyczne kształty. Bardzo dużą rolę grają w nim kolory. Korzysta z barw czystych, nawet jeżeli zestawia ze sobą kolory kontrastujące, unika pasteli. Stawia na kolory jasne, w minimalistycznych wnętrzach spotkamy dużo bieli, szarości, ale także odcinającą się czerń. Rezygnuje z bibelotów, zbędnych dekoracji, przesycenia rozmaitymi fakturami, rozpraszającymi oko dizajnem. Gładkie, jednolite powierzchnie, prostota, oszczędność środków są jednymi z ważniejszych cech minimalizmu. Przestronność wnętrz, jasne kolory, uporządkowane kompozycje mebli, harmonia – projektanci wnętrz z pracowni Projekt Mimo wiedzą doskonale po jakie środki sięgnąć, aby twój dom stał się miejscem, w którym odzyskasz równowagę po całym dniu pracy.  W którym będziesz chciał spędzać czas z najbliższymi i celebrować każdy dzień.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)