9 października 2018 Udostępnij

Jakie rolety wybrać?

Rolety mogą stać się zarówno funkcjonalnym wyposażeniem każdego pomieszczenia, jak i znakomitą dekoracją. W końcu to dzięki nim możemy ochronić dom przed nadmiarem słońca latem, zyskać romantyczny klimat o każdej porze dnia, zatrzymać ciepło, a nawet podnieść komfort snu. Jeśli chcesz docenić wszystkie te korzyści wynikające z posiadania rolet, koniecznie musisz wybrać najlepiej dopasowany model do swoich potrzeb.

Klasyka zawsze w cenie

Jeśli nie możemy zdecydować, które rolety będą dla nas odpowiednie, to zawsze możemy postawić na najbardziej klasyczne i zawsze pasujące — rolety okienne. Wykonane są one z materiału i montowane do ściany, sufitu, czy też do ramy okna. U dołu rolet znajduje się drewniana listwa, którą podciąga się lub obniża w zależności od potrzeby.

Zalety klasycznych rolet okiennych

  • niska cena,
  • bogaty wybór kolorów i wzorów,
  • łatwość i szybkość montażu,
  • praktyczne zastosowanie pozwalające ochronić pomieszczenie przed przegrzaniem i rażącym słońcem,
  • możliwość zaciemnienie pokoju w dowolnej chwili.

Jaki rodzaj wybrać do sypialni?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dobrym rozwiązaniem w sypialni będą rolety, które jak najbardziej zaciemnią pomieszczenie, a przy okazji w ciągu dnia pozwolą zyskać niezbędną ilość światła. Taki rezultat można uzyskać głównie, gdy wybierzemy tkaniny zaciemniające, czy rolety dzień-noc. Poza tym raczej lepszym rozwiązaniem będą ciemniejsze kolory, które jednocześnie muszą być dopasowane również kolorystycznie do wnętrza. Jednak te kolory zapewnią nam większą ciemność, a co za tym idzie również dłuższą noc, co szczególnie przyda się latem.

A może rolety rzymskie?

Innym rozwiązaniem jest postawienie na rolety rzymskie, które są znakomitą dekoracją wnętrz. Także w tym przypadku możemy zamontować je do ściany, karnisza, czy też ramy okna. Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje rolet rzymskich:

  • z prostą falbaną,
  • z falbaną z falą,
  • bez falbany.

Sekretem ich wyglądu jest wykonanie z delikatnych, często półprzezroczystych materiałów, które niestety przez to przepuszczają znacznie więcej światła, niż tradycyjne rolety. Ciemniejsze i grubsze tkaniny w tym przypadku mogą być zbyt ciężkie, co z kolei wpłynie na wygląd całego wnętrza.

Podnoszenie rolet

Tego aspektu nie można pominąć, w końcu wpływa to na komfort korzystania z nich. Zazwyczaj możemy znaleźć rolety, które podnosi się za pomocą mechanizmu sznurkowego lub też koralikowego. Oba rozwiązania mogą okazać się dla nas wystarczające i satysfakcjonujące, jednak w przypadku częstego użytkowania lepiej wypadają jednak mechanizmy koralikowe. Dlatego też szczególnie w kuchni, czy też w salonie warto wybierać właśnie ten model. Aparaty sznurkowe doskonale sprawdzają się w przypadku lżejszych rolet, np. rzymskich.

Zwróć uwagę na wymiar

Nie można wybrać odpowiedniej rolety bez dopasowania jej pod względem rozmiaru. Ta sprawa może wydawać się oczywista, jednak niestety często nie wiemy jak prawidłowo zmierzyć okno i dobrać do niego roletę wewnętrzną. W przypadku mocowania ich do ramy trzeba zmierzyć szerokość szyby i dodać 2 cm z każdej strony.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)