25 maja 2018 Udostępnij

Rodzaje foteli do salonu - jak dobrać fotele do stylu aranżacji salonu?

Dla wielu z nas fotel jest meblem obowiązkowym do salonu. Kojarzy się z wypoczynkiem. W nim zdecydowanie lepiej się czyta, ogląda telewizję, filmy, relaksuje przy muzyce. Jakie są rodzaje foteli? Które z nich są uniwersalne, a które należy dopasować do aranżacji salonu?

Rodzaje foteli do salonu

Na stronie www.homebook.pl/produkty/fotele-do-salonu, na której zebrana jest oferta foteli wielu marek i sklepów, zobaczyć można najróżniejsze ich rodzaje. Różnią się między sobą wielkością, kształtem, tworzywem, kolorem i wzorem, a przede wszystkim – stylem. To właśnie tym należy się kierować, dobierając fotel do salonu. Musi pasować do pozostałych elementów aranżacji lub z nimi kontrastować, ale ze smakiem.

Wyróżnić można kilka rodzajów foteli. Dominują fotele nowoczesne, ale i tradycyjne są chętnie kupowane. Każdy stara się właściwie dopasować je do wystroju.

Wśród nowoczesnych foteli do salonu znajdują się modele wykonane z tworzyw sztucznych, tekstyliów, jak i skóry. Popularne rodzaje to fotele inspirowane, zwłaszcza Eames, obrotowe na stalowych podstawach barowych, często typu Egg, wiszące kule.

Tradycyjne fotele to przede wszystkim uszaki, chociaż wiele z nich pojawia się w nowoczesnym wydaniu, a także modele rozkładane, z funkcją masażu, duże i komfortowe.

Na osobne wspomnienie zasługują fotele pikowane. W zależności od wykończenia mogą bowiem prezentować się bardziej nowocześnie lub klasycznie – jako antyki. Często we wnętrzach nowoczesnych, ale i rustykalnych pojawiają się fotele retro.

Jaki fotel do stylu skandynawskiego?

Do aranżacji salonu w stylu skandynawskim dopasować można przede wszystkim fotele uszaki, a także modele inspirowane. Najważniejsze, by miały drewniane nogi i tapicerowane siedzisko w neutralnym kolorze. Takie idealnie pasują do stylu skandynawskiego. Dobrze sprawdzają się również fotele bujane. Wiele osób stawia też w tak zaaranżowanych salonach fotele retro – zwłaszcza modele klubowe, znane z czasów PRL.

fotel

Fotel do aranżacji glamour

W przypadku salonu w stylu glamour idealnie sprawdzają się pikowane fotele na drewnianych, dekoracyjnych nóżkach. Modele w stylu ludwikowskim idealnie sprawdzą się w tego typu wnętrzach. Zwłaszcza fotele z gładkiej, połyskującej, zamszowej skóry lub jej imitacji, ale i wzorzyste. Barokowe fotele dekoracyjne dodadzą wnętrzu klasy. Tegu typu fotele sprawdzą się też w salonach w stylu prowansalskim.

fotel antyczny

Salon w stylu klasycznym – jaki fotel?

Do klasycznie urządzonych wnętrz sprawdzają się zwłaszcza duże, dość toporne fotele. Często mają bardzo prosty kształt, podłokietniki. Wykonane są z tkaniny lub skóry naturalnej, ekologicznej. Świetne są modele z funkcją masażu i rozkładane, zwłaszcza z podnóżkiem. W nich relaksuje się jak nigdzie indziej.

fotel szezlong

Fotele do nowoczesnych wnętrz

W przypadku nowocześnie zaaranżowanych salonów można sobie pozwolić na znacznie większą dowolność. Tutaj postawić można – w zależności od oczekiwanego efektu – różnego rodzaju fotele. Sprawdzą się „uszaki”, „jajka”, wiszące kule, fotele retro i barokowe, tradycyjne. Świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych obrotowe, nieco barowe fotele, ale i kinowe.

fotel tapicerowany

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)