28 kwietnia 2016 Udostępnij

Odkryj możliwości i zalety wysp kuchennych

Kuchnia z wyspą

Urządzenie idealnej kuchni jest jednym z najważniejszych zadań, przed jakimi stoi ktoś, kto chce stworzyć dla siebie w pełni zadowalające miejsce do życia. Niestety, bardzo często zaniedbujemy tę kwestię. Wydaje się nam, że kuchnia nie jest aż tak ważnym pomieszczeniem, a całe jej aranżowanie powinno polegać jedynie na wstawieniu do niej odpowiedniego sprzętu AGD i kilku podstawowych mebli. W rzeczywistości jednak kwestia ta jest znacznie bardziej skomplikowana i zazwyczaj trzeba poświęcić jej o wiele więcej czasu oraz uwagi. Dowodem na to jest zresztą sam tylko fakt, jak wiele różnych stylów i nowatorskich rozwiązań do zastosowania w swojej kuchni można obecnie znaleźć w dziedzinie projektowania wnętrz. Warto rzecz jasna zainteresować się nimi wszystkimi nieco bliżej, bowiem dzięki temu dosłownie w każdym przypadku będziemy w stanie znaleźć coś, co idealnie sprawdzi się akurat w naszym domu. Klasyczna szara kuchnia

Jedną z najciekawszych propozycji tego typu są tak zwane wyspy kuchenne. Rozwiązanie stosunkowo młode, które dopiero zdobywa szersze uznanie w Polsce – niemniej jednak już teraz zdecydowanie zasługuje na jak największą uwagę z naszej strony. Dzięki niemu można uzyskać w kuchni naprawdę wysoką funkcjonalność, a do tego stworzyć pomieszczenie bardzo nowoczesne. Zastosowanie czegoś takiego w swoim domu wymaga jednak wcześniejszego, dokładnego zaplanowania. Warto zatem pomyśleć o tym już na etapie wstępnego aranżowania kuchni, bowiem potem może okazać się za późno na wprowadzanie takich zmian. Na samym początku musimy powiedzieć, że wyspy kuchenne mają sens jedynie w przestronnych, otwartych kuchniach – jeśli do takich funkcji mamy przeznaczone jedynie niewielkie pomieszczenie, to rozwiązanie to nie będzie miało właściwie żadnej racji bytu.

Jak rozpoznać, czy nasza kuchnia jest wystarczająco wszechstronna do zastosowania czegoś takiego?

Powszechnie przyjęło się, że odległość pomiędzy wyspą a pozostałymi elementami pomieszczenia powinna wynosić około metra, najlepiej 120 – 130 cm. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie takiej przestrzeni, to lepiej nie decydować się na wyspę, bowiem takie pomieszczenie będzie zwyczajnie niepraktyczne i mało wygodne. Większość specjalistów od urządzania wnętrz jest zgodnych co do tego, że potrzebujemy tu kuchni o powierzchni minimum 20 metrów kwadratowych. Jak już powiedzieliśmy, najlepszy efekt można uzyskać w przypadku, kiedy jedno pomieszczenie ma pełnić równocześnie funkcji kuchni, jadalni, jak i salonu. Takie miejsce prezentuje się wówczas bardzo nowocześnie i nowatorsko, a jednocześnie zapewnia pełną funkcjonalność – funkcje kuchenne i pozostałe są tutaj zarówno łatwo dostępne, jak i jasno od siebie oddzielone. Właśnie dlatego zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wyspą a pozostałymi elementami pomieszczenia – ścianami czy meblami – jest tutaj tak ważne. Musimy bowiem mieć możliwość swobodnego poruszania się w takim miejscu, a obecność wyspy w żaden sposób nie powinna ograniczać naszych ruchów. Jedną z najważniejszych kwestii podczas przygotowywania projektu takiej wyspy jest to, jaka funkcjonalność i możliwości będą nam potrzebne.

Biała nowoczesna kuchniaWyspy kuchenne same w sobie są bowiem bardzo zróżnicowane, zatem wszystko zależy tu od naszych indywidualnych preferencji. Te najprostsze z nich składają się jedynie ze zwykłego blatu służącego do wykonywania podstawowych czynności kuchennych, ale bardziej zaawansowane mogą dawać nam o wiele więcej możliwości. Wyspy mogą być na przykład wyposażone w kuchenkę, co jednak znacznie zwiększa zapotrzebowanie na wolną przestrzeń. W takim wypadku wyspa zbudowana z kuchenki i blatów po obu jej stronach powinna bowiem mierzyć przynajmniej 140 cm szerokości – nie w każdej kuchni możemy pozwolić sobie na coś takiego. Im więcej funkcji posiada wyspa kuchenna, tym więcej wolnej przestrzeni musimy zatem na nią przeznaczyć. W takiej wyspie możemy zmieścić praktycznie wszystkie funkcje kuchni, łącznie ze zlewozmywakiem. Stosowanie takich rozwiązań w pomieszczeniach o zbyt małej powierzchni sprawia jednak, że uzyskane efekty nie są zbyt zadowalające – ani nie poprawiają wnętrza pod względem estetycznym, ani nie podnoszą jego funkcjonalności.

Ponadto w zależności od funkcji danej wyspy kuchennej, potrzebne jest wcześniejsze zaplanowanie odpowiednich instalacji. Bez tego nasza wyspa nie będzie mogła być wyposażona w zlewozmywak czy kuchenkę. Musimy zatem pomyśleć o tym już na etapie budowy domu, bowiem późniejsze poprawianie jakichkolwiek zaniedbań wiązałoby się tu ze zbyt dużymi kosztami, aby było opłacalne. Kuchnia w stylu angielskim

Oprócz instalacji gazowej, wodno – kanalizacyjnej oraz elektrycznej dobrze będzie pamiętać również o odpowiedniej wentylacji. Wyspa kuchenna znajduje się zwykle w bezpośrednim sąsiedztwie salonu, zatem trzeba znaleźć dobre rozwiązanie które pozwoli na zniwelowanie problemu zbyt intensywnych zapachów jakie powstają podczas gotowania. Wyspa kuchenna nie jest zatem rozwiązaniem dla każdego. Jeśli nie posiadamy odpowiednich warunków w swoim domu, to coś takiego nie będzie zbyt dobrym pomysłem – jedynie zepsujemy wnętrze naszej kuchni. Jeżeli jednak możemy sobie na to pozwolić i w odpowiedni sposób zaplanujemy oraz wykonamy taką wyspę, to efekt będzie naprawdę świetny. Uzyskamy w taki sposób niezwykle nowoczesne i funkcjonalne pomieszczenie, które w dodatku będzie bardzo ciekawie prezentowało się pod względem wizualnym.