19 czerwca 2020 Udostępnij

Efektowny, ale mało wymagający ogród? Podpowiadamy, jak go urządzić

Posiadanie ogrodu wiąże się nie tylko z wygodą i możliwością obcowania z przyrodą, ale także z koniecznością pracy, która pozwoli utrzymać ten ogród w dobrym stanie. Można jednak zaprojektować taką przestrzeń, która nie będzie wymagać tak wiele uwagi ze strony inwestora. Jak to zrobić?

Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że praca na działce będzie nieunikniona. Kto chce mieć piękny, zadbany trawnik i rośliny, które odwdzięczą się nam urokliwie w okresie kwitnienia, musi  poświęcić im choć trochę uwagi. Istnieją jednak gatunki, które są mniej wymagające od innych, więc prace będzie można ograniczyć do niezbędnego minimum.

Roślinność w ogrodzie

Jeśli już z góry zakładamy, że nie będziemy poświęcać pielęgnacji roślin dużo czasu, powinniśmy zrezygnować z gatunków, które wymagają wielu zabiegów. Najlepiej wybrać te rośliny, które rosną doskonale nawet bez specjalnej pielęgnacji. Najpewniejsze będą gatunki, które mają niewielkie wymagania siedliskowe i dobrze rosną praktycznie w każdych warunkach. W przypadku innych wybór powinien zostać dostosowany do rodzaju gleby oraz wilgotności. Można zasugerować się roślinnością, która rośnie w otoczeniu działki. Skoro naturalnie występuje w pobliżu ogrodu, to możemy mieć pewność, że warunki siedliskowe są dla niej wystarczające. 

Decydując się na konkretne gatunki, warto pamiętać, że rośliny jednoroczne wymagają więcej uwagi ze strony ogrodnika, niż byliby. Zaletą tych drugich jest również to, że nie potrzebują częstego nawożenia i rzadko są atakowane przez szkodniki. Dobrze sprawdzą się też rośliny zadarniające. Warto sadzić je zwłaszcza tam, gdzie trudno jest dotrzeć z kosiarką. Warto wybierać rośliny odporne na mróz, których nie trzeba będzie okrywać na zimę. Gatunki bardziej wrażliwe należy sadzić w osłoniętych miejscach. Zdecydowanie lepiej od roślin liściastych, które zrzucają na zimę liście i zaśmiecają nimi ogród, sprawdzą się iglaki albo liściaste krzewy zimozielone.

Wypoczynek w ogrodzie

W otoczeniu roślinności powinien znaleźć się zestaw mebli wypoczynkowych, który pozwoli obcować z przyrodą i zrelaksować się w towarzystwie rodziny albo znajomych. Na rynku dostępnych jest wiele mebli zróżnicowanych pod względem wielkości, pełnionej funkcji oraz materiału. Szeroki asortyment pozwala dopasować meble do oczekiwań użytkowników, którzy nie chcą poświęcać na ich pielęgnację wiele czasu.

Na uwagę zasługują tu meble wykonane z polipropylenu. To wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się odpornością na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Takie meble nie muszą być nawet chowane na zimę. Wystarczającą ochronę da im odpowiedni pokrowiec. To niedrogie i proste rozwiązanie doskonale sprawdza się również w przypadku mebli wykonanych z innych materiałów. Dobrej jakości wodoodporne pokrowce dostępne są na stronie https://Bazkar.pl.

Mebli z polipropylenu są też odporne na niekorzystne działanie wilgoci oraz promieni UV. Ich niewątpliwą zaletą jest estetyczny wygląd. Wysokiej jakości polipropylenowe meble w niczym nie przypominają dawnych plastików, które źle nam się kojarzyły. Te współczesne mogą mieć ciekawy design i przypominać meble drewniane albo rattanowe. Co istotne, są trwałe, łatwe w utrzymaniu i nie potrzebują konserwacji. Powstałe zabrudzenia wystarczy przemyć myjką ciśnieniową albo wodą z węża ogrodowego. Przy większych zabrudzeniach można zastosować wodę z detergentem.

Urządzenie mało wymagającego ogrodu jest możliwe. Wystarczy dobrze przemyśleć swoje wybory i zdecydować się na taką roślinność oraz meble ogrodowe, które pozwolą cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu bez konieczności przeprowadzania wielu prac na terenie posesji.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)