7 lutego 2019 Udostępnij

Jak skutecznie i bezpiecznie czyścić rolety

Nie każdą roletę można zdjąć z haczków i uprać. Właściwie w ten sposób można potraktować jedynie rolety rzymskie. Wszystkie pozostałe rodzaje trzeba czyścić na oknie. A każdy rodzaj rolet wymaga innego traktowania.

Systematyczność

Tym, co najbardziej brudzi rolety, jest kurz. To on osiada na tkaninie, wnika w jej wnętrze, sprawia, że staje się poszarzała i wygląda nieestetycznie. Na szczęście na kurz jest proste rozwiązanie – odkurzacz. Najlepiej zaopatrzyć się w czystą i miękką końcówkę do odkurzacza, której będziemy używali tylko do czyszczenia rolet. Siłę ssania lepiej ustawić na minimalną lub tylko trochę większą od minimalnej. Na kurz to wystarczy, a roleta pozostanie w niezmienionym kształcie.

Kurz można usuwać także wilgotną ściereczką lub gąbką, specjalną miotełką lub wałkiem, na którego powierzchni znajduje się warstwa klejąca.

Jeśli będziemy pamiętać, by przynajmniej raz w tygodniu zetrzeć kurz z rolet (na ciemnych może być niewidoczny, ale to nie znaczy, że go nie ma), żadne inne zabiegi nie będą potrzebne.

Częstotliwość czyszczenia rolet zależy między innymi od jakości powietrza za oknem. Tam, gdzie występuje smog, rolety potrzebują większej uwagi. Sprzątanie w Krakowie, włącznie z czyszczeniem rolet, na pewno trzeba robić częściej niż w małej wiosce położonej wysoko w górach.

Rolety rzymskie

Z tego rodzaju roletami nie ma problemu. Wystarczy ją zdemontować i uprać ręcznie lub w pralce, ustawiając delikatny i krótki program. Producenci rolet rzymskich na ogół dołączają do nich instrukcję prania. Wystarczy się do niej zastosować.

Rolety zwijane

Tych rolet nie zdemontujemy, są trwale połączone z rolką, na którą się nawijają. Ponadto takie rolety wykonane są z grubej, sztywnej i zabezpieczonej specjalną substancją tkaniny. Pod żadnym pozorem nie można ich prać tak, jak rolety rzymskie. Co więc robimy? Może to zaskakujące, ale nieduże plamy i zabrudzenia łatwo usuniemy… gumką do ścierania! Tak, taką, jaką dzieci noszą do szkoły. Jeśli zabrudzenia są większe, możemy użyć wilgotnej (ale nie mokrej, ociekającej wodą) szmatki lub gąbki z bardzo łagodnym detergentem. Dobrze sprawdzi się szampon lub płyn do naczyń. Na wszelki wypadek można wykonać próbę przy górnej krawędzi rolety, tam, gdzie chowa się ona w kasecie.

Najlepiej czyścić rolety w dzień, kiedy świeci słońce. Wtedy widać na nich wszystkie nierówności. Wilgotną roletę pozostawiamy rozwiniętą do wyschnięcia.

Rolety dzień – noc

Tego typu rolety, podobnie jak rolety rzymskie, są stale narażone na osiadanie na nich kurzu. I właściwie to on jest ich największym wrogiem. Kurz, podobnie jak w przypadku każdych innych rolet, możemy usunąć ustawionym na małą moc odkurzaczem. Jeśli na rolecie pojawi się plama, najlepiej usunąć ją, póki jest świeża. Najlepsza do tego celu jest wilgotna gąbka. Po wyczyszczeniu rolety można ją delikatnie wysuszyć papierowym ręcznikiem.

Rolety z prowadnicami

Są bardzo praktyczne, efektownie wyglądają na oknie, jednak pod prowadnicami może zbierać się kurz. Aby go usunąć można użyć odkurzacza z wąską końcówką. Pod prowadnicami rzadko pojawiają się plamy, więc nie ma potrzeby używania mokrej ściereczki.

Jak NIE czyścić rolet

Do czyszczenia rolet nie wolno używać silnych detergentów. Tkaniny nie można zdemontować i uprać, bo zacznie się łamać i marszczyć. Używanie zbyt mokrych gąbek i ścierek zaowocuje brzydkimi zaciekami i odbarwieniami.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)