19 kwietnia 2017 Udostępnij

Kuchenne oświetlenie dla przyjemności gotowania

Mawia się, że kuchnia jest sercem domu. Tutaj nie tylko przyrządzamy posiłki każdego dnia, ale i spotykamy się z rodziną lub znajomymi, urządzamy klimatyczne imprezy w gronie przyjaciół. Aranżacja wnętrza to nie wszystko. Bardzo ważnym jest oświetlenie, które należy zaplanować przed wykończeniem kuchni i uwzględniając styl, jaki chcemy uzyskać. To ważne z praktycznego punktu widzenia, ponieważ jednym z pierwszych etapów będzie wykonanie prac instalacyjnych.

Gotowanie przy dobrym świetle

W kuchni musimy postawić na kilka rodzajów oświetlenia. Przede wszystkim oświetlenie główne, by móc swobodnie pracować w przestrzeni, gdzie jest sporo ciemnych kątów, mnóstwo urządzeń i sprzętów, a odnoszenie sukcesów kulinarnych wymaga wręcz idealnych warunków. Te ostatnie zapewni również stosowne światło skierowane na blat roboczy, jak i źródła światła w okolicach szafek i kątów, gdzie nie dociera światło naturalne.

Równomierne oświetlenie to priorytet, dla zachowania koncentracji, ale i przyjaznej atmosfery. Klimat kuchennego wnętrza tworzyć będzie dodatkowy snop światła równomiernie rozproszony nad stołem, przy którym zasiadają wszyscy domownicy oraz goście.

Centralny punkt kuchni

Światło umieszczone na suficie jest najważniejszym i najdłużej użytkowanym. W małych kuchniach umieszczamy je nad stołem, natomiast duże przestrzenie kuchenne, wymagają rozplanowania punktów światła pośrodku pomieszczenia i dodatkowo nad stołem.

Centralne oświetlenie daje przejrzystość całej kuchni. Powinno najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na wszystkie sprzęty, dzięki czemu redukuje się powstawanie cieni. Świetnie w tym celu sprawdzają się nowoczesne lampy AZzardo.com.pl. Alternatywą może być klasyczny plafon. Ciekawym pomysłem, który łączy w sobie funkcjonalność, ale i efekt dekoracyjny, jest zastosowanie sufitu podwieszanego z umieszczonym w nim oświetleniem. Tutaj możemy liczyć na większą energooszczędność dzięki zastosowaniu świetlówek kompaktowych lub lamp LED, a do tego optyczne powiększenie przestrzeni.

Oświetlenie miejscowe

Blat, kuchenka czy zlewozmywak to miejsca, w których przygotowujemy posiłki. Stojąc tyłem do światła centralnego tworzy się ciemna przestrzeń i pojawiają się również cienie. Warunki do pracy nie są odpowiednie. Miejscowo stawiamy zatem na źródła jasnego, skupionego światła.

Oświetlenie tego typu można umieścić na spodzie szafek wiszących, w specjalnych oprawach bezpośrednio pod szafkami bądź stosując diody LED umieszczone na pasku. Należy pamiętać o tym, by wybierać LED-y lub nienagrzewające się lampy halogenowe. Dobrym pomysłem jest wydzielenie kilku obwodów oświetleniowych, aby móc w kuchni korzystać z oświetlenia stopniowo, w zależności od aktualnych potrzeb.

Funkcjonalnie, komfortowo i klimatycznie

Kuchenne wnętrze pozwala na realizację najbardziej intrygujących i oryginalnych pomysłów na wystrój. Także pod względem oświetlenia. Producenci oferują szeroką paletę lamp, które gwarantują komfort pracy przy blacie roboczym, klimat podczas wspólnie spożywanych posiłków, ale i kompozycję, jaka przyciąga uwagę.

Komentarze (0)