16 marca 2018 Udostępnij

Jak przygotować ogród do wiosny?

Zima to czas, w którym większość roślin znajduje się w fazie spoczynku. Kiedy jednak cieplejsze dni pojawiają się coraz częściej, do ogrodu powoli wraca życie. Zanim jednak wiosna na dobre w nim zagości, rozpoczynając fazę intensywnego wzrostu roślin, warto się do tego odpowiednio przygotować. Jakie prace należy przeprowadzić przed nadejściem wiosny?

Przedwiosenne zabiegi pielęgnacyjne są konieczne, jeśli chcemy, aby nasz ogród zachwycał swym wyglądem przez resztę roku. Nie można ich zatem bagatelizować. W tym okresie szczególną troską powinniśmy otoczyć krzewy owocowe i ozdobne oraz trawnik.

Pielęgnacja krzewów

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w okresie przedwiosennym jest cięcie roślin, zwłaszcza krzewów. Czynność ta pozytywnie wpływa na ich rozwój, kwitnienie oraz owocowanie. Sprawia, że flora bujniej rośnie i jest lepiej odżywiona. Niewłaściwie przeprowadzone cięcie może jednak przynieść efekt odwrotny, w skrajnych przypadkach prowadząc do usychania i obumierania roślin. Jak je zatem prawidłowo wykonać?

Przede wszystkim potrzebujemy odpowiedniego narzędzia. Ostry i czysty sekator będzie rozwiązaniem idealnym. Przytnie on pędy równo i gładko, nie pozostawiając żadnych zabrudzeń i postrzępionych fragmentów, przez które do wnętrza rośliny mogłyby się przedostawać patogeny chorobotwórcze. Na rynku znajdziemy między innymi następujące modele narzędzi:

  • małe sekatory ręczne – sprawdzą się podczas cięcia młodych i cienkich pędów,
  • sekatory oburęczne – doskonałe do grubszych pędów i niewielkich gałęzi,
  • sekatory teleskopowe – będą niezbędne podczas cięcia wyżej położonych gałęzi.

Na powodzenie zabiegu wpływ ma nie tylko rodzaj i odpowiednie przygotowanie narzędzi, ale również to, kiedy cięcie wykonujemy. Najlepszą porą jest luty. Uzależnione jest to jednak od temperatury. Powinna ona bowiem oscylować wokół zera stopni Celsjusza. Jeżeli jest niższa z zabiegiem warto powstrzymać się do marca. W przeciwnym razie poprzez przemarznięte rany po cięciu do rośliny mogłyby przedostać się groźne bakterie.

Z cięciem krzewów ozdobnych warto się wstrzymać aż do połowy marca. Są one bowiem niezwykle wrażliwe na mróz. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć przycięte rośliny, rany możemy posmarować środkiem przeciwgrzybicznym. Kiedy jednak mamy duży ogród, czynność ta może zabrać naprawdę sporo czasu.

Pielęgnacja trawnika

Jeżeli chcemy, aby po okresie zimowego spoczynku, trawnik pięknie się zazielenił, musimy wykonać kilka czynności pielęgnacyjnych, w tym między innymi:

  • wertykulację – zabieg ten pozwala usunąć filc, czyli zbitą warstwę chwastów i obumarłej trawy, która ogranicza dostęp powietrza, wody i składników odżywczych do gleby, prowadząc do obumierania trawnika. W tym celu przyda nam się wertykulator.

W zależności od tego, jak duży mamy trawnik, możemy zdecydować się na wertykulator ręczny, elektryczny, akumulatorowy lub spalinowy. Wybierając optymalne rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość posesji, własne upodobania czy też cenę sprzętu, ale także jego walory użytkowe, zwłaszcza jeśli decydujemy się na model elektryczny lub spalinowy.

  • aerację – polega ona na napowietrzeniu gleby za pomocą specjalnego urządzenia – aeratora, który również dostępny jest na rynku w wariantach: ręcznym, elektrycznym, akumulatorowym i spalinowym.

Pielęgnacja trawnika i cięcie krzewów to podstawowe zabiegi, które warto wykonać przed nadejściem wiosny. Dzięki nim nasz ogród odżyje po okresie zimowego spoczynku i będzie się pięknie prezentował przez cały rok.

 

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)