20 czerwca 2022 Udostępnij

Soczewki kontaktowe i ich rodzaje

Szkła kontaktowe są drugim najpopularniejszym sposobem korygowania wad wzroku – na pierwszym miejscu stoją zaś oczywiści okulary. Jednakże każdego roku coraz większa ilość osób przekonuje się do soczewek, używając ich naprzemiennie  z okularami lub zamiast nich. Co trzeba wiedzieć o soczewkach? Jakie są ich rodzaje? Odpowiadamy na te pytania.

Soczewki kontaktowe a wada wzroku

Zacznijmy od tego, do korygowania jakich wad wzroku nadają się soczewki. Jak się okazuje – do wszystkich najpowszechniejszych.

Soczewki sferyczne to najbardziej popularny ich rodzaj. Z prostej przyczyny – ten typ soczewek służy do korygowania daleko- i krótkowzroczności, czyli popularnych plusów i minusów. Dalekowidze mają problem z wyraźnym widzeniem obiektów, które znajdują się blisko nich. Odwrotnie w przypadku krótkowidzów, którzy z kolei niewyraźnie widzą obiekty znajdujące się w oddaleniu. W każdym przypadku właściwym wyborem są właśnie soczewki sferyczne. Ich budowa przypomina sferę – wycinek kuli – czyli jest tożsama z budową rogówki.

Inaczej jest w przypadku astygmatyków. Tam rogówka (zwykle ona) jest zniekształcona. Stąd też noszenie soczewek sferycznych powodowałoby dyskomfort albo problemy z widzeniem. Właściwe są więc soczewki toryczne – od torusa, czyli figury przypominającej oponę czy obwarzanka. Gdyby przeciąć je na pół, to powstałby kształt, który jest podobny do soczewek torycznych. Ostatni typ soczewek do oczu to tzw. multifokalne. Służą one korygowaniu starczowzroczności, czyli prezbiopii. Osoby nią dotknięte widzą niewyraźnie na bliskie odległości (ale nie jest to tożsame z dalekowzrocznością). Wada ta pojawia się w wyniku utraty zdolności oka do akomodacji, która następuje naturalnie z wiekiem – zazwyczaj po 40 roku życia.

Soczewki kontaktowe mogą korygować też kilka wad jednocześnie – np. astygmatyzm i krótkowzroczność.

Soczewki kontaktowe a czas ich noszenia

Drugi podział soczewek kontaktowych dotyczy czasu, przez jaki mogą one być używane.

Soczewki jednodniowe noszone są przez jeden dzień – czyli od rana do wieczora. Można w nich drzemać, chociaż nie jest to bardzo zalecane, ale nie można spać. Jeśli zostaną zdjęte, to należy je wyrzucić – stąd też nazywa się je jednorazowymi – i nie zakładać powtórnie. Są wykonane z delikatnych, miękkich materiałów, stąd też często są wybierane przez alergików czy osoby z wrażliwymi na podrażnienia oczami. Z uwagi na swoją niską trwałość są też najbardziej kosztowne w przeliczeniu np. na miesiąc używania. Jednak niektórzy nie uważają tego za wadę, bo noszą soczewki sporadycznie, np. raz czy dwa razy w miesiącu zamiast okularów, w czasie wyjścia na mecz czy imprezę.

Soczewki miesięczne  - najpopularniejszy ich rodzaj i również najbardziej korzystny cenowo. Soczewki miesięczne nosić można przez 30 dni, każdorazowo po zdjęciu poddając je czynnościom pielęgnacyjnym. Wyróżnia się dwa typy takich soczewek. Pierwsze z nich służą do noszenia w trybie dziennym, czyli od rana do wieczora. Drugie zaś w trybie całodobowym – w tym przypadku można nosić je przez kilka dni pod rząd (4-5), nie zdejmując nawet do snu.

Decyzję o doborze soczewek kontaktowych zawsze podejmuje się po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, czyli optometrystą lub lekarzem okulistą. Służy ona ocenieniu wady wzroku oraz potwierdzeniu, że nie ma przeciwwskazań medycznych do noszenia soczewek. Optometrysta zasugeruje także określony tryb noszenia soczewek oraz pokaże, jak należy je zakładać i zdejmować.

Artykuł partnera

Komentarze (0)