21 lipca 2017 Udostępnij

Taras – sprawdź, jak zaplanować wymarzony zakątek!

Taras od dawna pozostaje idyllicznym marzeniem? Najwyższa pora to zmienić! Jeśli nie wiesz, od czego zacząć i jak zaplanować budowę wymarzonego zakątka, zostań z nami. Dowiemy się, jak wybrać nawierzchnię tarasu oraz gdzie powinien on zostać usytuowany. Zastanowimy się także nad tym, jakie deski wybrać i gdzie będzie nam się najprzyjemniej grillowało. A zatem do dzieła!

Jak wybrać najlepszą nawierzchnię tarasu?

Wybierając nawierzchnię tarasu, warto zasięgnąć wiedzy ze sprawdzonych poradników DLH. Musimy bowiem zdecydować nie tylko o tym, czy wybrać taras drewniany, czy kompozytowy. Warte uwagi są też inne kwestie, a mianowicie to, czy może rozwiązaniem lepszym od desek będzie kratka tarasowe. A jeśli jednak zdecydujemy się na deski - lepsze będą gładkie czy ryflowane? Zacznijmy od tego, że desek kompozytowych i drewnianych nie należy traktować jako konkurencji. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i każde doskonale sprawdzi się jako powierzchnia tarasu. Często o wyborze - poza indywidualnymi preferencjami - decydują aspekty finansowe. Nieco większy dylemat możemy mieć, myśląc o tym, jaką nawierzchnię desek tarasowych wybrać: gładką czy ryflowaną. W ostatnim czasie coraz więcej osób sięga właśnie po deski ryflowane, które rzeczywiście stanowią dobry wybór. Zostały one stworzone właśnie z myślą o powierzchniach zewnętrznych. Główną funkcją znajdujących się na nich żłobień jest szybsze odprowadzanie gromadzącej się na tarasie wody opadowej czy roztopowej. Dzięki temu powierzchnia tarasu jest także bardziej bezpieczna - na ryflowaniu trudniej jest się poślizgnąć. Deski tarasowe nieryflowane wybierane są przede wszystkim ze względów estetycznych. Pięknie prezentują się na nich naturalne właściwości drewna. Mają także zalety użytkowe - są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji niż deski ryflowane. Ciekawą alternatywą dla samych desek może się także okazać kratka tarasowa, która możemy samodzielnie ułożyć na przydomowym tarasie. Jest ona równie łatwa w montażu, co w demontażu. Widzimy zatem, że możliwości jest wiele, a stworzenie wymarzonego tarasu wymaga po prostu wybrania odpowiednich materiałów.   

Jak powinien być usytuowany taras?

Usytuowanie tarasu to przede wszystkim kwestia naszych upodobań. Decydując się na taras południowy, północny, zachodni lub wschodni, powinniśmy jednak wiedzieć, z czym to się wiąże. Za najbardziej uniwersalny uważa się taras skierowany na południe, który o każdej porze dnia będzie dobrze nasłoneczniony. Aby zapewnić sobie nieco cienia, warto pomyśleć o częściowym lub całkowitym zadaszeniu takiego zakątka. Osoby lubiące zachody słońca i długie wieczory mogą się zdecydować na taras zachodni. Ze względu na to, że w Polsce często wieją silne wiatry z zachodu warto otoczyć go balustradą. Dobrą stroną tarasu wychodzącego na wschód są zaskakujące ciepłe jesienne i zimowe poranki. Może się on także okazać świetnym miejscem na letnią jadalnię, w której nigdy nie będzie nam zbyt gorąco. Wówczas warto urządzić taras bezpośrednio przy kuchni. Pozostała nam jeszcze północ - dobry wybór dla osób, które lubią odpoczywać w cieniu lub pracować na tarasie. Przy rozproszonym niepadającym bezpośrednio świetle wygodnie się pisze, czyta czy rysuje. Idealne miejsce zwłaszcza dla osób pracujących w domu. Widzimy zatem, że wybór strony, po której zostanie usytuowany taras zależy głównie od naszych preferencji i sposobu spędzania wolnego czasu.

Publikacja: insane.agency

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)