30 stycznia 2020 Udostępnij

Najlepsze wykończenie podłogi w kuchni. Co wybrać, by nie musieć ciągle sprzątać?

Kuchnia często nazywana jest sercem domu. Trudno się z tym nie zgodzić, wszak to w niej przygotowujemy posiłki i spędzamy sporo czasu, również w gronie rodziny i znajomych. Gotowanie niestety często wiąże się z bałaganem. Dlatego kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego wykończenia podłogi. Jakie wybrać, aby nie trzeba było codziennie sprzątać i szorować płytek. Już teraz zdradzimy, że świetnie sprawdzą się panele kamienne do domu. A co ponadto?

Po pierwsze: gres podłogowy

Świetnym wyborem może być gres podłogowy, jednak nie każdy się sprawdzi. Musisz wiedzieć, że jeśli w kuchni gotujesz codziennie i nie ma ona charakteru jedynie reprezentacyjnej przestrzeni użytkowanej od czasu do czasu, to wybór białego gresu na wysoki połysk spowoduje, że mycie podłogi stanie się dla Ciebie codziennością i to dość uciążliwą. Na takiej powierzchni łatwo o smugi i konieczność ponownego czyszczenia, dlatego my rekomendujemy gres w innych kolorach oraz o matowej albo półpolerowanej strukturze. Szary, czarny czy brązowy – każdy sprawdzi się lepiej niż biały. Jeśli już dobierzesz go odpowiednio, to musisz wiedzieć, że będzie to podłoga trwała, odporna na uszkodzenia i nie pochłaniająca wilgoci, co w kuchni ma ogromne znaczenie.

Po drugie: panele kamienne

Inną propozycją są panele kamienne z kamienia naturalnego. Taki materiał jest nietuzinkowy i wybierany coraz częściej. Możesz zdecydować się na panele kamienne do domu z łupka, granitu albo marmuru. Te powierzchnie są najtrwalsze i najlepiej nadają się na podłogi. Oczywiście wszystkie muszą być odpowiednio zaimpregnowane ze względu na porowatą strukturę. Ich montaż jest bardzo prosty, a największą zaletą jest fakt, że po zabezpieczeniu nie przyciągają kurzu, a w ich powierzchnię nie wnika brud. Zatem sprząta się ją bardzo szybko.

Po trzecie: podłoga korkowa

Jeśli chcesz, aby podłoga w kuchni była nie tylko antypoślizgowa, ale jednocześnie uniemożliwiająca namnażanie się roztoczy, a do tego cicha i dobrze przewodząca ciepło, to możesz wybrać także podłogę korkową. Świetnie sprawdzi się w zestawieniu z meblami kuchennymi z litego drewna. Montaż paneli korkowych jest bezklejowy i bezspoinowy. Dzięki temu podłoga pozbawiona jest miejsc, w które może wniknąć kurz. Co bardzo istotne panele korkowe mogą występować w bardzo różnorodnej kolorystyce, zarówno białej, czerwonej, jak i brązowej, zatem można je dopasować do każdej aranżacji wnętrza kuchni.

Po czwarte: wylewka z żywicy epoksydowej

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest tzw. podłoga żywiczna, wykonana z połączenia żywicy z epoksydem. Taka podłoga jest odporna na wysoką temperaturę. Dlatego, jeśli zdarzy Ci się wylać na nią gorącą ciecz, to nie tylko w nią nie wniknie, ale również nie uczyni żadnych szkód w postaci pęknięć. Posadzka żywiczna jest bakteriobójcza, a dodatkowo jej estetyka jest na najwyższym poziomie. Mimo delikatnego połysku można z łatwością utrzymać ją w czystości, głównie dzięki jednorodnej strukturze.

Po piąte: panele lvt do kuchni

Jeśli częste sprzątanie kuchni wydaje Ci się uciążliwe, musisz sobie pomóc wybierając mniej wymagające materiały wykończeniowe. Wszystkie powyższe doskonale się sprawdzą, a do nich można dodać jeszcze jeden, czyli panele lvt. Wykonane z polichlorku winylu panele podłogowe można kłaść w systemie click-click. Zatem nie ma potrzeby zakupu klejów, a podłogę może położyć nawet laik. Ze względu na swoje pochodzenie podłoga ma jednorodną strukturę i nie wnikają w nią zanieczyszczenia. Dzięki temu wszystkie rozlane ciecze czy rozsypaną mąkę można z łatwością z niej usunąć. Panele lvt składają się z kilku warstw, co gwarantuje ich trwałość i odporność na ścieranie.

Ze względu na łatwość czyszczenia można wybrać wiele rodzajów podłóg. Oczywiście te, które mają naturalnie porowatą strukturę nieco ustępują materiałom sztucznym na pierwszy rzut oka, jednak wystarczy odpowiednia impregnacja i już są gotowe do użycia w każdych warunkach. Pamiętaj, by wybierając materiały, które wymagają spoin decydować się na te, do których można użyć tych jak najcieńszych. Kolor podłogi, a także jej matowa lub błyszcząca struktura mają także kluczowe znaczenie dla jej praktyczności i warto zawsze o tym pamiętać.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)