22 września 2016 Udostępnij

Funkcjonalny i gościnny – letni taras!

Wygodny fotel lub leżak. W ręku ulubiona książka, na stoliku kubek z aromatyczną kawą. Inaczej: stolik, na nim komputer, obok orzeźwiająca lemoniada. Do tego komfortowe krzesło. Albo tak: grupa znajomych siedzi na miękkich pufach, na stoliku z drewnianej palety talerze z przekąskami i napojami. Relaks, praca lub spotkanie towarzyskie na tarasie? Dlaczego nie!

Na aranżację tarasu wpływ ma kilka czynników – przede wszystkim jego wielkość, a także funkcje, które powinien spełniać. W małej przestrzeni nie urządzimy przyjęcia, ale podczas ciepłego popołudnia będziemy mogli zrelaksować się tam, na przykład czytając książkę. Z drugiej strony – spory taras aż prosi o to, by wykorzystywać go zdecydowanie częściej niż tylko do suszenia świeżego prania.

Jak urządzić taras, by stał się jednocześnie miejscem wypoczynku, domowym biurem lub przestrzenią do spotkań towarzyskich?

Skandynawska świeżość

Styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm i funkcjonalność. Jasne kolory – biel lub szarość – stworzą komfortowe warunki do wypoczynku, a także dodadzą rześkości upalnemu dniowi. Białe rattanowe lub drewniane meble, jasnoniebieskie lub błękitne dodatki (narzuty lub koce, poduchy na fotelach), rośliny zasadzone w białych donicach i szklane, okrągłe lampiony… Skandynawska aranżacja sprawdzi się przede wszystkim na niewielkim tarasie. Spędzanie czasu w takim otoczeniu będzie czystą przyjemnością!

Bliżej natury

Dobre warunki do wypoczynku zapewni także taras zdominowany przez drewno. Drewniana podłoga i naturalne meble, do tego neutralne barwy – uczynią z niego miejsce idealne zarówno do relaksu, jak i pracy. Ceramiczne donice w pastelowych kolorach lub dekoracje w odcieniach szarości ukoją skołatane nerwy, nie będą również rozpraszać tych, którzy w domu pracują. Ciekawymi elementami wykończeniowymi będą lampiony i niewielkie latarenki, rozświetlające ciepłe, letnie wieczory.

Tarasowy ogród

Miłośnikom ziół i roślinności z pewnością do gustu przypadnie surowa aranżacja, podkreślająca świeżość zieleni. Betonowa posadzka, jasna elewacja (w brązie lub beżach), do tego metalowe donice w pionowym kwietniku, obok ażurowe metalowe meble. Wystrój dopełnią rustykalne żarówki oraz fantazyjna konewka, niezbędna do utrzymania ziołowego ogródka. Więcej inspiracji znajdziesz w artykule: 5 sposobów na letni taras opublikowanym na stronie WWW projektu "Miasto Zrównoważonych Stylów"

Fantastyczna energia

Minimalistyczny taras niekoniecznie musi być skandynawski. Wykorzystując w wystroju i wyposażeniu stonowane odcienie beżu i szarości oraz rattanowe meble, kontrastować mogą z nimi dekoracje i roślinność. Głęboka fuksja lub soczysta limonka rozświetlą i orzeźwią każdy taras, zachwycając nie tylko jego właścicieli, ale także ich gości!

Nowoczesna elegancja

Na dużym tarasie królować może elegancja, która sprawdzi się również w trakcie organizowanych na nim spotkań i przyjęć. Ciemne i chłodne podłogi oraz elewacje, minimalistyczne meble, niewiele roślinności (koniecznie w drewnianych donicach), a do tego małe latarenki, które nadadzą szyku każdemu towarzyskiemu wieczorowi – to musi się udać!

To zaledwie namiastka pomysłów na to, jak urządzić letni taras. Z pewnością jednak w małej przestrzeni postawić warto na lekkość i minimalizm, które optycznie ją powiększą, w przypadku dużych tarasów rozważyć można ciemniejsze barwy i większe meble. Dobrze urządzony taras będzie mógł spełniać wiele funkcji – i takie właśnie rozwiązania lubimy!

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)