18 kwietnia 2016 Udostępnij

Styl skandynawski jako pomysł na łazienkę

Skandynawska łazienka

Dla stylu skandynawskiego charakterystyczna jest zarówno ponadczasowość, jak i niewymuszona estetyka. Najczęściej odwołują się do niego zwolennicy minimalizmu oraz osoby, które uważają, że dyskretna elegancja jest lepsza niż blichtr. Dla wnętrz utrzymanych w tej stylistyce charakterystyczne jest przede wszystkim to, że są jasne, przestronne i oszczędne, wypełnione przez naturalne materiały. Sam styl narodził się na północy Europy i w dużej mierze stanowił odpowiedź na bardzo wymagające warunki, w jakich przyszło żyć tamtejszej ludności. Co ciekawe, rozwijał się w kilku państwach niezależnie od siebie, w związku z tym i dziś widoczne są pewne różnice z nim związane. Przykładowo, Duńczycy i Norwegowie wykazują się przywiązaniem do bieli, która pojawia się tak w wyposażeniu łazienki, jak i w elementach wykończeniowych. Z kolei dla Finów naturalne są czarne akcenty podkreślające elegancję wnętrz. Bez względu na te różnice w stylu skandynawskim znacznie więcej jest cech wspólnych. Takim mianem możemy określić choćby zamiłowanie do czystych, nieskomplikowanych form oraz jego uniwersalność.

Dominacja formy nad treścią

Gdy analizujemy wnętrza urządzone w stylu skandynawskim nie możemy nie dostrzec tego, że ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim oszczędna estetyka. Należy jednak pamiętać i o tym, że o podstawowym znaczeniu mówi się przede wszystkim w kontekście ergonomii i funkcjonalności. W rezultacie, nawet, jeśli we wnętrzach takich pojawiają się elementy zbędne, ich obecność jest ograniczona do minimum. W zamian możemy spotkać się z meblami z szufladami oraz z zamykanymi szafkami przyjmujący postać wysokich słupków. Podmioty zajmujące się projektowaniem ceramiki łazienkowej utrzymanej w stylu skandynawskim koncentrują się przede wszystkim na jej bezpieczeństwie, choć ogromne znaczenie ma również zachowanie wysokiego poziomu higieny. Tu na uwagę zasługują choćby deski wyposażone w specjalną powłokę antybakteryjną, które są normą dla pomieszczeń w stylu skandynawskim. Stawia się też na materiały charakteryzujące się znakomitą trwałością, a więc takie, którym straszne nie są nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale również wpływ wody i detergentów. Analizując armaturę w skandynawskich wnętrzach nie można nie dostrzec tego, jak duży nacisk jest kładziony na jej funkcjonalność. W cenie są choćby minimalistyczne deszczownie oraz baterie termostatyczne sprawdzające się zwłaszcza tam, gdzie z łazienki korzystają małe dzieci.

W zgodzie z naturą

Nie da się ukryć, że przyroda odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców Skandynawii. O zamiłowaniu do niej można mówić choćby analizując wzornictwo użytkowe, choć i sam styl życia Skandynawów stanowi jego dobry przykład. Gdy analizujemy wnętrza łazienek, wspomniane inspiracje dostrzegamy choćby wówczas, gdy przeglądamy zastosowany w nich dobór materiałów. W cenie jest przede wszystkim jasne drewno, a choć jest ono stosowane przede wszystkim w odniesieniu do mebli, możemy spotkać je również w charakterze elementu wykończeniowego na podłodze. Oczywiście, drewno jest odpowiednio zabezpieczane, aby wykazywać odporność na działanie wilgoci i detergentów. Gdy mamy do czynienia z meblami łazienkowymi, najlepiej sięgać po te, które wykonano z płyty MDF powstającej z przetworzonego drewna, jest ona bowiem szczególnie odporna na szkodliwe czynniki. Płyta MDF zwraca na siebie uwagę również dlatego, że nie jest podatna na absorbcję i odkształcenia, a ponieważ często zabezpiecza się ją powłoką poliuretanową, straszne nie są jej również uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście, zakup mebla może być uznany za udany przede wszystkim wówczas, gdy klient upewni się, że przed uszkodzeniami chronione są również jego krawędzie. W przypadku drewnianych podłóg dobrym pomysłem jest analiza możliwości, jakie stwarzają egzotyczne gatunki takie, jak choćby cedr, są one bowiem nie tylko twarde, ale i wyjątkowo trwałe. 

Łazienka w stylu skandynawskim

Rzeźbiarskie firmy i ich rola 

Gdy analizujemy łazienki w stylu skandynawskim musimy zwrócić uwagę również na ich minimalizm. To właśnie on sprawia, że wyposażenie wnętrza charakteryzuje się przede wszystkim prostymi liniami. Znajdują tu miejsce między innymi oszczędne umywalki inspirowane geometrią, zaskoczenia nie budzą przy tym również modele wpuszczone w blat. Armatura utrzymana w stylu skandynawskim zazwyczaj jest pozbawiona ornamentów, nie ma też charakterystycznych dla innych konwencji ozdobnych uchwytów. Również w przypadku mebli łazienkowych możemy mówić o tym, że z największą życzliwością przyjmowane są te, które przybierają postać prostych brył. Ciekawym rozwiązaniem są również tak zwane modele segmentowe charakterystyczne także dla innych pomieszczeń w stylu skandynawskim. 

Jasne kolory i ich znaczenie 

Elementem, który niezmiennie charakteryzuje skandynawskie wnętrza jest też ich jasna kolorystyka. To biel jest w ich przypadku barwą dominującą, ona też najskuteczniej rekompensuje to, że dostęp do naturalnego światła często bywa ograniczony. Biel sprawia też, że aranżacje są lekkie i przestronne, odbija światło i sprawia, że łazienka staje się pomieszczeniem ciepłym i przyjaznym. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby próbować przełamać ją z wykorzystaniem innych akcentów. W takim przypadku znakomicie sprawdza się czerń oraz odcienie szarości.

Komentarze (0)