30 września 2016 Udostępnij

Ekspres do kawy – jaki wybrać?

Komu nie marzy się domowa kawa niczym z najlepszej kawiarni? Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy, dlatego na rynku ekspresów jest coraz bogatszy asortyment tych urządzeń. Jaki ekspres wybrać? Przelewowy, ciśnieniowy, czy może na kapsułki? Sprawdźmy, czym się różnią?

Ekspres przelewowy

Różnica w cenie między ekspresami ciśnieniowymi, a przelewowymi jest bardzo duża. Ekspresy ciśnieniowe są znacznie droższe od przelewowych, co wynika z zupełnie innej konstrukcji i sposobu zaparzania kawy. W ekspresie przelewowym znajduje się specjalny pojemnik, w którym gotowana jest woda, a następnie przez papierowy lub stały filtr kawa zalewana jest wrzątkiem. Jest to odpowiednie urządzenie dla tych, którzy uwielbiają kawę „po turecku”. Zaletą tego typu ekspresów jest również możliwość przyrządzenia dużej ilości kawy za jednym razem, gdyż pojemniki na wodę mogą pomieścić od 0,3 do 2 litrów wody. Kawa utrzymuje dłużej ciepło, gdyż ekspresy takie wyposażone są w specjalną płytę grzewczą podtrzymującą temperaturę. Wadą tego typu ekspresów jest długi proces parzenia oraz brak możliwości przyrządzenia kawy cappuccino i latte.

Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy tłoczy wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem, dzięki czemu czas kontaktu wody z kawą jest maksymalnie skrócony, co sprawia, że wszystkie substancje drażniące żołądek oraz gorzki aromat pozostają w fusach. Podstawowym zadaniem ekspresów ciśnieniowych jest przygotowanie włoskiego espresso, które jest bazą do tworzenia innych napojów kawowych, jak latte macchiato oraz cappuccino. Największym atutem tych urządzeń jest wielofunkcyjność, gdyż dzięki nim jesteśmy w stanie spienić mleko, a przy wyższych modelach przygotować wszystkie napoje z zawartością mleka za pomocą jednego przycisku. Wadą ekspresów ciśnieniowych jest mała ilość kawy, jaką jesteśmy w stanie uzyskać za jednym razem, gdyż są to maksymalnie dwie filiżanki. Cena takich ekspresów jest dosyć wysoka, gdyż kształtuje się na poziomie od 1500 do 5000 złotych, a w przypadku ekspresów do zabudowy może sięgać nawet 10 000 złotych.

Ekspres na kapsułki

Najnowszym wynalazkiem spośród ekspresów jest automatyczny ekspres do kawy na kapsułki. Za jego pomocą uzyskujemy kawę najszybciej i najprościej, gdyż wystarczy napełnić zbiornik wodą, włożyć kapsułkę z ulubionym rodzajem kawy, wcisnąć przycisk i w ciągu paru chwil cieszyć się smakiem ulubionej kawy. Ten rodzaj ekspresu, to tak naprawdę automatyczny ekspres ciśnieniowy. Ekspresy automatyczne są stosunkowo tanie, gdyż już za około 400-500 złotych możemy taki nabyć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do danego modelu pasują tylko i wyłącznie kapsułki konkretnego producenta, dlatego warto sprawdzić ich cenę, rodzaje i jakość zawartej wewnątrz kawy. Kapsułki powinny zawierać od 5 do 7 gram naturalnej kawy, sprowadzanej z kraju, gdzie zebrano i zmielono ziarna. Istotną zaletą tych ekspresów, oprócz ceny jest nowoczesny design oraz wspomniana wcześniej łatwość obsługi.

Ekspresy do kawy stają się coraz bardziej popularne. Coraz częściej można je spotkać w prywatnych domach. Nie jest to już produkt luksusowy, ale niejako standard wyposażenia, dlatego warto rozważyć jego zakup, gdyż rozbieżność cenowa jest bardzo duża i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej na temat ekspresów do kawy znajdziesz tutaj: https://www.dolce-gusto.pl/machines

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)