9 października 2019 Udostępnij

Jakie drzwi do szafy w przedpokoju wybrać?

Szafa do przedpokoju jest meblem, który niewątpliwie spełnia wiele funkcji, ale przede wszystkim przechowuje ubrania w sposób uporządkowany i estetyczny. Systemem, który warunkuje jej użyteczność, ale i wygląd są drzwi, które mogą otwierać się w różny sposób, w zależności od wymogów pomieszczenia. Nie ma wątpliwości, że łatwość przeglądu schowanych we wnętrzu akcesoriów, warunkuje sposób otwierania szafy, dlatego warto przemyśleć ten temat, zanim podejmie się ostateczną decyzję o zakupie.

Skrzydła przesuwno-składane

Skrzydła przesuwno-składane są innowacyjnym połączeniem tradycyjnego rozwiązania drzwi uchylnych, oraz lubianego wśród użytkowników, profilu przesuwnego. Mobilność techniki montażu umożliwia zatem zastosowanie go na dużych powierzchniach, na przykład wzdłuż całej ściany pokoju, ponieważ modułowo zbudowany front jest lekką konstrukcją, która z nie stanowi obciążenia dla ramy. Skrzydła mogą zatem uchylać się i przesuwać jednocześnie i jest to niewątpliwie ich duża zaleta.

Oprócz tego szafa o profilu drzwi przesuwno-składanych gwarantuje ergonomię miejsca wewnątrz, jak i optymalizację miejsca w pokoju, nie zajmując sporo miejsca po otwarciu. W takiej konstrukcji nie ma poprzecznej belki, która pozostaje nieruchoma i na której wspiera się mechanizm szafy, dlatego pewnym jest, że z łatwością można zaplanować wnętrze zagospodarowania garderoby, ponieważ drzwi nie są przeszkodą podczas wysuwania wewnętrznych elementów.

szafa do przedopokoju aranzacje

Układ frontu pozwala także na pełny dostęp do wszystkich półek i wieszaków, ponieważ złożone harmonijkowo udostępniają pełen metraż wnętrza. Szafa do małego przedpokoju o systemie drzwi przesuwno-składanych raczej nie znajdzie zastosowania, ponieważ rozsuwanie drzwi odbiera nieco miejsca na przestrzeni pokoju, mimo, że objętość skrzydeł po rozłożeniu to ich połowa metrażu. Większą popularnością tego rozwiązania cieszą się jednak właściciele dużych przestrzeni, gdzie szafy są użyteczne, ale również pięknie się prezentują.

Klasyka drzwi składanych

Drzwi składane w szafie są z pewnością jednym z wygodniejszych sposobów jej otwierania, a wszystko za sprawą połączonych modułów frontów, które pozwalają na dotarcie do wybranego przez siebie miejsca we wnętrzu. Oznacza to, że nie ma konieczności otwierania całego skrzydła szafy, tylko jej części i jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się w różnych typach przedpokojów.

Skrzydła składane są także lubiane ze względu na ergonomię i łatwość konstrukcji. Wszystkie elementy wykończenia są ruchome, dlatego cała powierzchnia szafy może zostać odsłonięta, co jest niemożliwe w przypadku szaf z systemem drzwi przesuwnych, gdzie wyznaczony tor taśmy, unieruchamia jedno ze skrzydeł, podczas gdy drugie na niego zachodzi.

Szafa ukryta we wnece do przedpokoju

Ograniczeniem drzwi składanych, podobnie jak przesuwno-składanych może okazać się jedynie konstrukcja, która po otwarciu wychodzi przed ramę szafy, dlatego będąc posiadaczem małego pomieszczenia, warto skusić się na system drzwi przesuwnych, lub wybrać jak najwęższą opcję połówek w skrzydłach składanych. Im szersza bowiem powierzchnia ościeża, tym bardziej będzie ono nachodziło na przestrzeń przedpokoju po otwarciu szafy.

Popularność drzwi przesuwnych

Najpopularniejszym profilem, który stosuje się obecnie w wykończeniu wnętrz są drzwi przesuwne, znajdujące swoje zastosowanie nie tylko w szafach, ale i komodach lub półkach. System drzwi przesuwnych składa się z wielu elementów, które prowadzą skrzydła po wyznaczonym torze i w sprawny sposób otwierają wnętrze mebla w przedpokoju.

Szafy przesuwne, które są tworzone na wymiar mogą zagospodarować każdy układ pomieszczenia, nawet najbardziej wymagającego, jak skosy na poddaszach, lub niskie komórki pod schodami. W takich miejscach ciężko jest stworzyć estetyczny i funkcjonalny kąt, dlatego warto zagospodarować go szafą o przesuwnych drzwiach, która nie tylko ukryje zbędny bałagan, ale też pięknie wkomponuje się we wnętrze mieszkania. Drzwi przesuwne, ze względu na skomplikowane mechanizmy monterskie muszą być wykonane z dobrych jakościowo elementów, oraz prawidłowo zamontowane.

szafa w przedpokoju

Spełnienie tych warunków zapewni płynność w otwieraniu i zamykaniu szafy, a także wykluczenie częstej awaryjności, na przykład wypadania rolek z toru jazdy. Ze względu na to, że skrzydło drzwi przesuwnych jest zazwyczaj sporych rozmiarów, konstrukcja szafy prezentuje systemy nachodzących na siebie drzwi, przez co ograniczone jest pole otwarcia wnętrza szafy. Jedno skrzydło pozostaje zatem zawsze nieruchome. Mimo to, szafy o profilach drzwi przesuwnych, doskonale sprawdzają się w warunkach małych pomieszczeń, ponieważ nie zajmują miejsca po otwarciu mebla lecz przesuwają się wzdłuż wyznaczonej długości.

Wszystkie typy drzwi jakie proponują producenci gotowych modułów, jak i szaf tworzonych na wymiar dostępne są w wielu gamach kolorystycznych, a także z użyciem designerskich dodatków, które wzbogacają wygląd przedmiotów, a tym samym upiększają estetykę przedpokoju. Wybór zależy od upodobań właściciela, ale i wymagań technicznych pomieszczenia.

Szeroki wybór szaf do przedpokoju znajdziesz w ofercie sklepu Castorama na stronie https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/przechowywanie/szafy.html

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)