29 czerwca 2016 Udostępnij

Mała łazienka też może być piękna i nowoczesna

Coraz więcej osób przywiązuje dużą uwagę do wystroju łazienki. Niezależnie od tego, czy jest to mała przestrzeń, jak najczęściej w blokach, czy też większa, mieszkańcy pragną, żeby stanowiła szczególne miejsce w domowej przestrzeni. Zaaranżowanie pięknej i nowoczesnej łazienki jest możliwe także przy jej małym metrażu.

Mając niewielką łazienkę nierzadko patrzymy z zazdrością na przepiękne aranżacje wielkich, przestronnych pomieszczeń tego typu. Jednak stylowa i nowoczesna łazienka jest możliwa do zaprojektowania także, gdy dysponuje się niewielką powierzchnią.

Kolor powiększa przestrzeń

przykładowa aranżacja łazienkiProjektując małą łazienkę, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor. Najlepiej wybierać barwy jasne, np. biel lub pastelowy odcień. Takie kolory sprawią, iż nasza łazienka będzie wydawała się większa i przestronniejsza. W małej przestrzeni lepiej zrezygnować z kolorowych płytek, a postawić na gładkie powierzchnie, skutecznie odbijające światło.

Mały metraż łazienki wymusza kompromisy, zwłaszcza w kwestii wyboru miejsca do kąpieli. Możemy zastosować brodzik z prysznicem lub niewielką, najlepiej narożną wannę, co pozwoli wygospodarować więcej wolnej przestrzeni. Inne rozwiązanie to nieduża wanna z nowoczesną deszczownicą prysznicową połączona z baterią.
 

Światło w nowoczesnej łazience

W małej łazience duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie, które właściwie rozplanowane, może dodatkowo powiększyć przestrzeń. W większości łazienek niezbędne są minimum dwa rodzaje świtała: górne oraz punktowe, usytuowane przy lusterku. Na większej przestrzeni często dodatkowo zakładane są LED-y przy wannie lub prysznicu.

Oświetlenie zamontowane przy suficie zapewnia światło ogólne, na całą przestrzeń łazienki. Natomiast oświetlenie punktowe jest często wsparciem dla osoby stojącej bezpośrednio przed lustrem. Jako światło górne w łazience możemy zastosować oprawy natynkowe, wpuszczone w sufit tzw. oczka, a także listwy LED.

Bardzo dużo daje także lustro łazienkowe z oświetleniem. Decydując się na podświetlenia lustra, możemy w tym miejscu zastosować kinkiet kierunkowy lub taśmę LED. Do oświetlenia lustra powinniśmy używać światła białego ciepłego, zbliżonego do dziennego, czyli 2800 – 3000 K. Nowoczesne łazienki, w których dominują biel i chłodne kolory, wymagają również chłodniejszego oświetlenia o barwie dziennej 5000-6500 K lub 4000-5000 K. Natomiast przestrzenie urządzone klasycznie, w ciepłej kolorystyce, potrzebują bardziej miękkiego i rozproszonego światła, czyli 2700-3500 K.

Montując oświetlenie w łazience, należy zadbać, żeby każde źródło światła miało oddzielny włącznik. Zwiększy to komfort użytkowania, jest rozwiązaniem oszczędnym, a jednocześnie bardzo wygodnym dla domowników.

 

Komentarze (0)