29 grudnia 2016 Udostępnij

Meble z rattanu i z technorattanu

Rattan to dość ogólnikowa nazwa, pod którą kryją się rozmaite gatunki palm pnących występujących w azjatyckich lasach tropikalnych. Już od lat odpowiednio spreparowane pnącza stanowią surowiec do produkcji mebli, w szczególności są to meble ogrodowe. Nie tak dawno w branży meblarskiej pojawił się jednak materiał zupełnie nowy i w pewnym sensie nawet rewolucyjny – mowa tutaj o technorattanie. Co warto o nim wiedzieć? Czym różni się on od swojego „pierwowzoru”?

Meble z rattanu

Rattan, jak już wspomniano, to nazwa dla licznych gatunków palm pnących, a także ich „drewna”. Jest to materiał całkowicie naturalny, który pozyskuje się wskutek odcinania wyjątkowo szybko odbudowujących się pnączy. Meble z rattanu są ważnym punktem w ofercie licznych sklepów, jednak materiał ten ma jedną zasadniczą wadę – niestety szkodzi mu słońce, które pozbawia go koloru i sprawia, że po stosunkowo niedługim czasie zaczyna się on prezentować umiarkowanie atrakcyjnie, a przecież nie tego oczekujemy od mebli ogrodowych. Szczęśliwie, jakiś czas temu powstało tworzywo, które posiada wszystkie zalety rattanu, jednak jest pozbawione jego wad – mowa tutaj o technorattanie. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto poświęcić mu odrobinę uwagi?

Meble z technorattanu

Meble ogrodowe z technorattanu to „sprzęty do zadań specjalnych”. Dzięki nim ogród, taras czy balkon mogą prezentować się świetnie i to przez wiele lat, nawet wówczas, gdy rośliny nie są przesadnie okazałe, na przykład dlatego, że nie mamy czasu ani ochoty na ich pielęgnowanie. W przypadku wspomnianych mebli nie musimy myśleć o ich konserwacji – czyszczenie wilgotną szmatką albo zmywanie zabrudzeń szlauchem to zabiegi, które są wystarczające. Również sama eksploatacja zdaje się nie być szczególnie kłopotliwa – elastyczne tworzywo nie jest podatne na uszkodzenia. Wszelkie obicia czy złamania należą do rzadkości, ponieważ sprężystość materiału skutecznie im zapobiega. Można zaryzykować stwierdzenie, że meble ogrodowe z technorattanu w pewnym sensie stały się przyczyną wybuchu swoistej rewolucji w „branży”. Dzięki nim można posiadać piękny ogród nawet wówczas, gdy składa się on wyłącznie z trawnika i niezawodnych, a do tego również ładnych mebli.

Meble ogrodowe z technorattanu oraz te wykonane z rattanu zajmują ważne miejsce w naszych ogrodach, jednak wygląda na to, że niekwestionowane zalety tych pierwszych sprawiają, że wysuwają się one na prowadzenie. W zasadzie trudno dziwić się podobnej tendencji – wszak najczęściej sięgamy po to, co daje nam najwięcej korzyści.

Materiał partnera

Komentarze (0)