26 września 2022 Udostępnij

Porady i inspiracje na pokój dla nastolatka

Wielu rodzicom trudno jest urządzić sypialnię dla nastolatków. Nastolatki mają bardzo unikalne gusta i pomysły. Jak udekorować pokój nastolatka, nie popadając w szaleństwo? Mamy sprawdzone sposoby na połączenie nastoletnich fantazji z praktyczną aranżacją.

O czym warto pamiętać podczas projektowania przestrzeni? Nastolatki często mają bardzo konkretne preferencje i oczekiwania co do wystroju swojej sypialni. Warto usiąść razem z dzieckiem, aby omówić jego pomysły i wymyślić najlepsze rozwiązania. Pamiętaj, że dorastający człowiek potrzebuje przestrzeni do nauki, w której będzie mógł skorzystać z wygodnego, regulowanego krzesła. Potrzebuje również podstawowych miejsc do przechowywania ubrań. Warto odłożyć miejsce na regał, który pomieści ulubione płyty i książki.

Gdzie znaleźć meble do pokoju nastolatka?

Dział dziecięcy może sprawdzić się tylko do pewnego momentu. Warto wcześnie zainwestować w rozwiązania długoterminowe i meble o bardziej uniwersalnej formie. Trzynastolatka nadal może kolekcjonować swoje ulubione zabawki, ale meble takie jak łóżko czy biurko powinny być w stanie dostosować się do jej zmieniających się potrzeb i wzrostu. Pokój dziecka powinien mieć odpowiednie oświetlenie, w tym lampki przy biurku, lampkę przy lampce nocnej oraz oświetlenie nad głową. Jako element dodatkowy można dodać do sufitu oświetlenie dekoracyjne, takie jak kolorowe paski LED lub cotton ball lights.

Wraz z wiekiem dziecko przesuwa granice i dąży do niezależności. Dotyczy to również tworzenia własnej przestrzeni. Sypialnia nastolatka staje się niezależną wyspą, która pozwala mu na wyrażenie siebie. Może być utrzymana w zupełnie innym stylu niż reszta mieszkania czy domu. Dzięki temu nastolatek będzie mógł realizować swoją potrzebę samostanowienia, a także kontaktu z rówieśnikami na swoich warunkach.

Urządzając sypialnię nastolatka zadbajmy o to, aby była ona funkcjonalna, praktyczna, dobrze zorganizowana i łatwa do utrzymania w czystości. Nie możemy zaprzeczyć, że nastolatki spędzają w swoim pokoju dużo czasu, ale nie poświęcają go zbyt wiele na sprzątanie.

Więcej porad aranżacyjnych znajdziesz na poradnikdom.pl

Schemat kolorów dla nastolatków

Nastolatki uwielbiają otaczać się rzeczami, które są przez nich wybrane. U wczesnych nastolatków, zwykle w wieku 11-14 lat, ulubione są jeszcze zabawki, plakaty i pluszaki. Warto dać im trochę przestrzeni w szybko zmieniającym się świecie nastolatka. Możemy ułatwić dziecku wybór kolorystyki, proponując neutralną bazę (np. biel, szarość lub beż) i wprowadzając jeden lub dwa kolory poprzez kolorowe akcenty. Ważne jest, aby wybrać zmywalną, trwałą farbę, która nie zostanie zniszczona przez dziecko przyklejające na niej swoje ulubione zdjęcia czy plakaty. Można też wykorzystać wzory jako tapety. Sprawdźmy, czy uda się je umyć nad morzem.

Starsze dzieci chętniej wybierają wystrój pokoju, który jest wyjątkowy i nowoczesny, np. skandynawski, loftowy. Nastolatki mają też tendencję do czerpania inspiracji z zewnątrz. Podoba im się wystrój z pokoi znajomych i ze zdjęć w Internecie. Wspólnie eksplorujcie portale z inspiracjami. Sypialnia nastolatka może być ozdobiona ciekawym oświetleniem, mocnymi kolorami lub dodatkami, które są związane z ich zainteresowaniami.

Pokój nastolatka

Projektowanie pokoju dla nastolatków

Główne meble w sypialni nastolatka powinny być rozmieszczone strefowo. Należą do nich łóżko, szafa i biurko do nauki. Wielofunkcyjne meble, takie jak antresola czy łóżko trójdzielne, mogą posłużyć do stworzenia biurka, czy szafy na ubrania. Jeśli dysponujemy wolną przestrzenią, w sypialni dziecka możemy stworzyć kącik towarzyski. Nie musi być ona duża, wystarczy kilka krzeseł lub puf, gdzie przyjaciele mogą usiąść podczas wspólnej nauki lub zabawy. To zachęci nastolatka do spędzania większej ilości czasu w domu z przyjaciółmi.

Komentarze (0)