29 września 2017 Udostępnij

Satynowe sny - pościele z satyny bawełnianej

Pościel z satyny bawełnianej to jeden z najpopularniejszych obecnie rodzajów pościeli. Charakteryzuje się przyjemną w dotyku gładkością, delikatnym połyskiem i komfortem związanym z odpowiednim przepuszczaniem powietrza. Niegdyś, ze względu na ograniczoną dostępność pościel satynowa była uważana za pościel luksusową. Dzisiaj znacznie łatwiej ją zakupić, a stosunkowo niskie ceny sprawiają, że praktycznie każdy z nas może sobie pozwolić na odrobinę komfortu i elegancji w sypialni. Co powinniśmy wiedzieć o pościeli z satyny przed jej zakupem?

Splot satynowy - charakterystyka pościeli satynowej

Podstawową cechą wyróżniającą pościel satynową od innych rodzajów pościeli jest splot materiału. Jest to tzw. splot satynowy zaliczany do splotów skośnych, jednostronnych - po jednej stronie tkaniny występuje splot satynowy, zaś po drugiej atłasowy.

Splot satynowy charakteryzuje się minimum 5 nitkami osnowy i przebiegającymi luźno nad nimi nitkami wątku, gdzie punkty przeplotu są rozproszone w określonym porządku i mało widoczne, dzięki czemu tkanina sprawia wrażenie gładkiej i lśniącej. W splocie satynowym osnowa pokrywa wątek w miejscach przeplotu, zaś pozostałą część przeplotu pokrywają luźno położone nitki wątku.

Poziom lśnienia materiałów satynowych zależy już od rodzaju nitek, które zostały wykorzystane do stworzenia tkaniny - im bardziej lśniące nitki, tym większy połysk samej tkaniny. Najczęściej wykorzystywane nitki wykonane są z jedwabiu lub bawełny mercyzowanej. Włókna jedwabne są znacznie droższe od tych bawełnianych, komplety jedwabne są bardzo drogie i trudno dostępne, dlatego w sklepach najczęściej możemy spotkać pościele z satyny bawełnianej.

rodzaje pościeli

Rodzaje pościeli satynowych

Pościel satynowa, oprócz wyjątkowego połysku i gładkości zapewnia również odpowiedni komfort snu, w zależności od rodzaju świetnie nadaje się do wykorzystania podczas różnych pór roku. Ze względu na rodzaj nitek użytych do stworzenia materiału możemy wyróżnić 3 główne rodzaje pościeli satynowych:

  1. pościel satynowa z nitek jedwabnych lub jedwabnych i bawełnianych
  2. pościel satynowa z nitek bawełnianych naturalnych
  3. pościel satynowa z nitek bawełnianych syntetycznych (poliestrowych)

Każdy z wymienionych rodzajów pościeli posiada nieco inne właściwości izolowania ciepła, różnią się również poziomem lśnienia i jakością materiału.

Pościel satynowa z włókien syntetycznych (poliestrowa) jest najtańszym, a równocześnie najsłabszym jakościowo rodzajem pościeli o splocie satynowym. Charakteryzuje się wysokim połyskiem, materiał jest lekki, nie wymaga również prasowania. Ten rodzaj pościeli to tak naprawdę najniższa półka pod względem jakości, syntetyczne materiały nie zapewniają odpowiedniej wchłanialności potu i przepuszczalności powietrza dlatego jeśli zależy nam na komforcie lepiej zdecydować się na materiały naturalne.

Pościel satynowa z naturalnych włókien bawełnianych jest najbardziej uniwersalna - sprawdzi się zarówno podczas zimniejszych miesięcy, jak i zapewni odpowiedni komfort latem. Charakteryzuje się matowym dotykiem oraz wszystkimi zaletami naturalnej bawełny - dobrą przepuszczalność powietrza, miękkością i miłym dotykiem. Zimą skutecznie utrzymuje ciepło, latem zapewnia komfort, przyjemny, chłodny dotyk oraz dobrze wchłania pot.

Pościel satynowa z włókien jedwabnych jest znacznie bardziej ekskluzywnym rodzajem pościeli - taka pościel jest znacznie bardziej błyszcząca, posiada piękny połysk, a także aksamitną miękkość. Niestety jest to też najdroższy z rodzajów pościeli satynowych, w dodatku dość trudno dostępny. Jednak miłośnikom luksusu w sypialni zdecydowanie polecamy ten rodzaj pościeli!

satynowa pościel

Pościel satynowa a wystrój sypialni

Ze względu na swoje właściwości pościele satynowe są obecnie bardzo popularne, zaś popularne e-sklepy takie jak sklep internetowy Pod Pierzyną oferują szeroki wybór kompletów w różnych kolorach, wzorach i deseniach. Z łatwością dobierzemy kolor pasujący do wystroju naszej sypialni, dzięki czemu pościel satynowa zapewni nam nie tylko wyjątkowy komfort snu, ale również pozwoli na stylowe i estetyczne uzupełnienie aranżacji naszej sypialni. A w takich warunkach śpi się jeszcze bardziej przyjemnie!

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)