19 grudnia 2016 Udostępnij

Kanapy, fotele, krzesła – jak często i w jaki sposób czyścić meble tapicerowane?

W każdym domu znajdzie się chociaż jeden tapicerowany mebel: krzesło, fotel czy kanapa. Wymagają one specjalnego traktowania i czyszczenia. Czy wiesz jak dbać o swoje meble?

Jak często trzeba czyścić meble tapicerowane?

Wydaje Ci się, że tapicerkę na meblach powinno się czyścić dopiero wtedy, kiedy jest brudna? Jesteś w błędzie! Jeśli Twoje obicia będą czyszczone jedynie od święta i po pojawieniu się plam, szybko utracą swój pierwotny kolor i fakturę!

Kurz osiada nie tylko na podłogach, ale i na meblach. Kiedy tapicerki nie są na bieżąco odkurzane, osiadłe na nich pyłki… wcieramy w nie! Przez to tracą swoją barwę, powstają też trudne do usunięcia plamy. Dlatego też meble tapicerowane, tak jak dywany, powinny być odkurzane raz na dwa-trzy dni. Co jakiś czas tapicerki należy też gruntownie wyprać.

Regularne dbanie o porządek w domu nie jest Twoją mocną stroną? A może po prostu sporo pracujesz, a po pracy nie masz na to ani czasu, ani chęci? Zajrzyj na www.pomocedomowe.pl – znajdziesz tu osobę, dzięki której Twój dom będzie zawsze lśnił!

Jak czyścić meble tapicerowane?

W przypadku standardowej tapicerki najpierw użyj odkurzacza, żeby pozbyć się kurzu z jej powierzchni. Następnym krokiem jest użycie odpowiedniego środka – zawsze używaj tylko specyfików przeznaczonych do czyszczenia tapicerki na krzesłach i kanapach. W razie użycia niewłaściwych substancji możesz zniszczyć barwę tkaniny, a co gorsza osłabić jej włókna, przez co będzie bardziej podatna na zabrudzenia.

Producenci środków do mycia tapicerki oferują nam szeroki wybór proszków i pianek. Zanim przejdziesz do czyszczenia, wykonaj próbę: niewielką ilość specyfiku nałóż w najmniej widocznym miejscu (np. od spodu), żeby sprawdzić jak materiał zareaguje na środek. Na odkurzoną tapicerkę nałóż piankę lub proszek, zgodnie z wytycznymi na opakowaniu. Do czyszczenia najlepiej używać delikatnej gąbki – zbyt twardym materiałem możesz uszkodzić włókna tapicerki.

Po określonym dla danego środka czasie (ok. godziny) łagodnie zetrzyj go białą ściereczką. Powtarzaj ściąganie środka aż ściereczka nie będzie pozostawać czysta.

Pamiętaj, że kurz lubi gromadzić się nie tylko na tapicerkach, ale i na stelażach (np. krzeseł). Pamiętaj też o ich odkurzaniu, żeby nie przenosił się na siedziska! Najlepiej robić to miękkim pędzelkiem lub specjalną szczotką do zbierania kurzu.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)