15 września 2023 Udostępnij

Zamień proste ściany w dzieła sztuki – stiuk wapienny

​Rozglądasz się za nieszablonowym wykończeniem ścian, bo czujesz, że standardowe malowanie czy tapetowanie po prostu Ci nie wystarczają? Zwróć uwagę na efekt, jaki pozwoli Ci osiągnąć stiuk wapienny. Ta technika tynkowania, kiedyś dostępna wyłącznie dla arystokracji, dziś może ozdobić również Twój dom lub mieszkanie!

Z prostych ścian w arcydzieła – stiuk wapienny

Współczesny wystrój wnętrz bazuje na wykorzystaniu nieszablonowych rozwiązań. Po latach, w których stawialiśmy przede wszystkim na stronę praktyczną i funkcjonalność, coraz częściej wybieramy rozwiązania, które przede wszystkim mają gwarantować uzyskanie unikalnego efektu ozdobnego.

Sięgamy przy tym do historii i inspirujemy się stylami wykończenia i materiałami, które wykorzystywali nasi przodkowie. Niekiedy te inspiracje mogą sięgać… tysięcy lat. Właśnie tak jest w przypadku stiuku, czyli kunsztownego sposobu tynkowania, w którym wykorzystuje się długo dołowane wapno, pył marmurowy i drobny piasek. Po wyschnięciu masy właściwy efekt wizualny pozwala natomiast osiągnąć woskowanie i polerowanie powierzchni.

Magia przemiany: odmień swoje wnętrza

Oczywiście stiuk wapienny to jedna z kilku mas dekoracyjnych, które pozwalają nadać powierzchniom ścian i sufitów wyjątkowy efekt. Co ważne, choć może się wydawać, że ich wykonanie jest bardzo pracochłonne i kosztowne, w rzeczywistości dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii jest stosunkowo proste i dostępne niemal dla każdej osoby, która chciałaby odmienić swoje wnętrza nie do poznania. Przykładem takiego rozwiązania jest stiuk Francesco Guardi, o którym przeczytasz więcej na tej stronie: https://sklep.fguardi.com.pl/stiuk-wapienny-guardi-zestaw.html.

Otrzymasz kompletny zestaw, który pozwoli Ci właściwie przygotować podłoże i nadać mu odpowiedni kolor, nałożyć warstwy ozdobnego stiuku wapiennego, a na koniec uzyskać odpowiedni efekt wizualny i utrwalić go woskiem.

Ale to nie wszystko. Do dyspozycji pozostaje więcej mas dekoracyjnych. Twoje ściany może zdobić między innymi tynk kwarcowy czy trawertyn. Coraz większą popularnością, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych projektów, cieszy się masa o efekcie betonu. W wielu stylach sprawdzą się natomiast masy dekoracyjne zapewniające efekt kryształu, płatków złota, srebra czy kruszonego grafitu.

Stiuk wapienny – skąd pochodzi i dlaczego jest wyjątkowy

Stiuk bez wątpienia zasługuje na szczególną uwagę. Zwłaszcza że ten wyjątkowy efekt wykończeniowy mogą doskonale znać miłośnicy muzeów mieszczących się w dawnych pałacach. Stiuk wapienny (oraz blisko z nim spokrewniony stiuk gipsowy) był wykorzystywany już w starożytności. Zdobił między innymi ściany rzymskich świątyń, pałaców i domów należących do patrycjuszy.

Chętnie sięgano po niego również w renesansowych i barokowych budowlach, w tym najbardziej reprezentacyjnych świątyniach. Na koszty wpływał nie tylko materiał, ale również wyjątkowe umiejętności, jakich wymagała jego długotrwała aplikacja. Za sprawą tych czynników przez stulecia kojarzył się po prostu z luksusem. Dziś, jak już wiesz, jest nieco inaczej. Choć nadal zachwyca niepowtarzalnym dystyngowanym wyglądem, jest zdecydowanie szerzej dostępny.

Aplikacja stiuku wapiennego krok po kroku

Jak przygotować stiuk? To zadanie nie jest skomplikowane, jeżeli posiadasz kompletny zestaw składający się z lateksowej farby podkładowej, stiuku wapiennego oraz wosku wykończeniowego. Będziesz jeszcze potrzebować kuwety, wałka z krótkim włosiem, płaskiego pędzla, pacy weneckiej oraz szpachelki.

Na odpowiednio przygotowane, osuszone i odtłuszczone podłoże nanieś farbę podkładową (np. za pomocą wałka z krótkim włosiem). Po wyschnięciu możesz nałożyć pierwszą cienką warstwę dokładnie wymieszanego stiuku przy pomocy pacy weneckiej. Zwróć uwagę, aby miała jednolitą grubość. Po upływie ok. 6 godzin możesz przystąpić do nakładania drugiej warstwy.

Następnie należy odczekać minimum 24 godziny. Wtedy także możliwa stanie się aplikacja trzeciej, cienkiej warstwy. Następnie po ok. 10 minutach przystąp do wybłyszczania stiuku. W tym celu mocno, ale z wyczuciem przeciągaj ostrym kantem czystej pacy po ścianie. Po zupełnym wyschnięciu pora na woskowanie. Wosk nakładaj na pacę i równomiernie, cienką warstwą nakładaj go na ścianę. Potem wypoleruj powierzchnię polerką mechaniczną lub miękką szmatką. Gotowe!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)