31 lipca 2021 Udostępnij

Jasny gwint! Znów ta awaria...Jak poradzić sobie z zerwanym gwintem krok po kroku?

​Awarie zdarzały się, zdarzają i zdarzać będą. Ale nie oznacza to, że trzeba się denerwować czy "sypać" inwektywami, bo to nic nie da, tylko pogorszy nasze samopoczucie, tym bardziej że z wieloma usterkami można poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli dojdzie do zerwania gwintu, to naprawa wcale nie jest trudna. Wystarczy tylko odrobina wiedzy, nieco precyzji i szczypta chęci, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania. Zatem zamiast wzywać fachowca, warto fachowcem się stać.

Gdy dochodzi do awarii, to czas wziąć się do pracy

Awarie gwintów zdarzają się aż nazbyt często. Wystarczy tylko zbyt duża siła podczas dokręcenia czy zakręcania śruby i już coś może pójść nie tak, a więc dojdzie do uszkodzenia gwintu bądź jego główki, choć poprawnie nazywa się to zerwaniem gwintu. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wymiana śruby na nową, ale bądźmy szczerzy, jak wiele osób posiada zamiennik? Zapewne niewiele, a nie każdy zamiennik można jeszcze kupić. Ale jest rozwiązanie tego problemu. Można zawsze zdecydować się na tzw. korektę, co oznacza nagwintowanie elementu. Zatem praca polega na zastąpieniu zerwanego gwintu nowym. A to oznacza także, że otwór będzie miały wtedy większą średnicę w przypadku gwintu wewnętrznego i mniejszą w przypadku tego zewnętrznego. Tutaj musicie też wiedzieć, że skok gwintu zależy również od narzędzia, które wykorzystujemy do gwintowania.

Dobre rozwiązania na miarę oczekiwań

Naprawy czy to małe, czy też duże wymagają nieco kreatywności i pomysłowości, a nawet myślenia innowacyjnego. W końcu każdy z Was dzięki tym wymaganiom może naprawić uszkodzoną rzecz, choć pozornie nie nadaje się ona do naprawy. W przypadku zerwanych gwintów także nie należy się poddawać, a wręcz przeciwnie, czyli należy podjąć się tego wyzwania. Ciekawą i jakże skuteczną metodą naprawy jest połączenie zerwanego elementu. Do tego celu wykorzystuje się kleje anaerobowe. Mają one też zastosowanie, jeżeli gwint stracił sztywność. Dzięki temu śruba będzie osadzona na stałe w danym gwincie. Tutaj mamy też mały life hack. Otóż jeżeli dojdzie do uszkodzenia zawiasów w futrynie, to do otworów metalowych z niesprawnym gwintem należy wlać odrobinę kleju i w ten sposób osadzić zawias. Doskonale sprawdzi się klej anaerobowy - LINK do oferty tutaj (zatem klik i gotowe).

Jak doprowadzić uszkodzony element do podobnego stanu przez awarią?

Oczywiście jest to możliwe, ale też wymaga wiedzy i precyzji. Możecie zastosować wstawki, choć nie zawsze efekt jest dobry. Czasami konieczne jest wykonanie kolejnego otworu do gwintowania, co wymaga znowu większego nakładu pracy. Możecie także spawać elementy, choć znowu powinniście posiadać zarówno wiedzę, jak i sprzęt. Np. do drewna należy zastosować kołki mocowane klejem. Może jednak się okazać, że dany element nie jest w pełni odporny na obciążenia czy przeciążenia przenoszone przez daną śrubę i wtedy do naprawy lepiej wykorzystać kleje anaerobowe, albo też dybel, czyli element wciskany w ten otwór, który następnie należy właściwie nawiercić, a dopiero potem przytwierdzić go do szyn.

Mała regeneracja, a duży efekt

Każdy powinien pamiętać, że metodę w dużej mierzy należy dobierać do samego uszkodzenia. Czasami małe awarie można naprawić bardzo szybko, choć wydają się być skomplikowane. Gwintu nie trzeba kleić czy wymieniać, bo dostępna jest jeszcze bardzo ciekawa opcja, a dokładnie regeneracja. W jej przypadku specjalnie się nie namęczycie, a efekt będzie dobry. Ale takie rozwiązanie sprawdza się tylko i wyłączne, gdy dochodzi do uszkodzeń powierzchniowych. Zatem regeneracja będzie w tym przypadku wykonywana specjalnym pilniczkiem. Ale możecie też dobrać odpowiedni skok gwintu, następnie zastosować narzędzie do rozchylania uszkodzonych zwojów gwintu, dzięki temu nadal będzie można użytkować dany element. Brzmi prosto, a jest jeszcze łatwiejsze.

Odpowiednie rozwiązania dają naprawdę duży efekt. Dlatego też, nim przejdziecie do pracy, koniecznie pamiętajcie, aby przeanalizować różne rozwiązania i wybrać to najlepsze. Oczywiście musicie mierzyć też swoje siły na zamiary, choć w przypadku uszkodzonych gwintów naprawa czy regeneracja są bardzo łatwe czy też banalne.

Artykuł partnera

Komentarze (0)