24 listopada 2017 Udostępnij

Malowanie w trudno dostępnych miejscach: rogi i łączenia to już nie problem

Przemalowanie ścian pozornie wydaje się proste, dlatego często podejmujemy się zrobić to samodzielnie. Łatwo jednak zapomnieć, że poza dużymi, płaskimi powierzchniami, są też miejsca bardziej problematyczne, w których dotarcie pędzlem i uzyskanie warstwy farby bez smug jest o wiele trudniejsze. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić!

Jeśli chcesz odświeżyć pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, odmalowanie go jest najprostszym i najtańszym w realizacji pomysłem. Zwłaszcza, jeśli remont możesz przeprowadzić samodzielnie. Przede wszystkim postaw na dobrą, świetnie kryjącą farbę (np. Nobiles Pory Roku lub Super Akryl) i poświęć chwilę, żeby każdą ścianę pomalować jak najstaranniej. Oto kilka patentów, jak zrobić to w miejscach, które są trudno dostępne.

Listwy przypodłogowe, włączniki i kontakty

Ich podstawowe zabezpieczenie to taśma malarska. Warto mieć jej sporo. Łatwo się odkleja, nie pozostawiając trudnej do usunięcia warstwy kleju. Trzeba tylko pamiętać, żeby odklejać ją od razu, kiedy nie jest potrzebna – zmniejsza to ryzyko uszkodzenia świeżo położonej warstwy farby. Dookoła takich miejsc warto malować niewielkim, precyzyjnym pędzelkiem.

Narożniki

Tam, gdzie stykają się dwie powierzchnie lub więcej, bardzo łatwo jest nałożyć nieodpowiednią warstwę farby, co widać po wyschnięciu. Jeśli sąsiadujące powierzchnie mają mieć ten sam kolor, najlepiej farbę nałożyć okrągłym wałkiem, a do skorygowania niedociągnięć warto mieć mały, płaski pędzelek. Nieco trudniej jest, jeśli każda z powierzchni ma mieć inny odcień. Wówczas najpierw malujemy jedną ścianę, a po jej wyschnięciu zabezpieczamy świeżo pomalowaną powierzchnię taśmą malarską. Dopiero wtedy malujemy drugą ścianę, po czym jak najszybciej ściągamy taśmę – nie powinna zostawać na ścianie zbyt długo. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego wałka do odcięć, który z jednej strony ma specjalne zabezpieczenie, dzięki czemu umożliwia precyzyjne malowanie wzdłuż krawędzi. 

Wnęki okienne

Początkujących malarzy często przeraża wizja malowania otworów okiennych. Na szczęście nie taki diabeł straszny! Warto zacząć malowanie od małego pędzelka, który pozwala precyzyjnie rozłożyć farbę w narożnikach oraz w okolicach ościeżnic. Można sięgnąć po pędzle z wygiętą rączką, tzw. krzywiki, które ułatwiają malowanie miejsc trudno dostępnych. Szyby i ramy z PVC łatwo można oczyścić z farby, jeśli się ubrudzą, ale jeśli wolisz od razu uniknąć zabrudzeń, możesz wcześniej zabezpieczyć ramkę okienną folią i taśmą malarską.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)