24 września 2019 Udostępnij

Karnisze – jak je dopasować do okien i wnętrz?

Rzadko myślimy o karniszach, gdy urządzamy nasze wnętrza. Najlepiej ich wybór pozostawić na sam koniec, kiedy pomieszczenie jest już umeblowane i posiada ewentualne ozdoby. Sprawi to bowiem, że odpowie on na potrzeby naszego wnętrza, będzie z nim współgrał i razem utworzą harmonijną całość.

Na co zwracać uwagę?

Przy wyborze karnisza trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Musi on pasować do danego pomieszczenia i jego aranżacji. Przykładowo wnętrze pełne przepychu, posiadające dużą ilość części dekoracyjnych, karnisze powinny być raczej stonowane, niemal niewidzialne. Jeżeli zaś pomieszczenie charakteryzuje się brakiem wyrazistości i charakteru, karnisz może stanowi jego właściwy wyznacznik. Gdy wybieramy karnisze, powinniśmy myśleć o ich funkcjonalności. Ważna jest też architektura wnętrza. Nie każde wnętrze zawiera okna na samym środku ściany. Zdarzają się także niestandardowe okna, dla których konieczne jest wykorzystanie nietypowych rozwiązań. Oferta karniszy na rynku jest szeroka i zróżnicowana, dlatego każdy może wybrać swój idealny model.

Szukasz karniszy do swojego mieszkania? Odwiedź: https://rolety.eu/pl/4-karnisze

Typy karniszy

Karnisze linkowe – stanowią one nowość na rynku, ale cieszą się coraz większą popularnością. Wyróżnia je nowoczesny wygląd. W ich skład wchodzi stalowa linka, która jest naciągnięta między dwoma wspornikami. Na linkę nakładane są napinacze, dzięki którym nie odkształca się ona pod ciężarem firany. Taki karnisz jest bardzo elastyczny i poleca się go do lekkich tkanin.

Karnisze drewniane – nieszczególnie nadają się do wnętrz nowoczesnych. Mają one wsporniki i drążek, na którym zawieszone są drewniane obręcze z żabkami. Drewno sprawia wrażenie ciężkiego, dlatego nie nadają się raczej do niedużych pomieszczeń. Pasują natomiast do większych wnętrz w tradycyjnym stylu. Zwykle są one dobierane do mebli oraz podłogi znajdujących się w danym wnętrzu. Są one bardzo ciche – przesuwanie na nich firanek nie wywołuje żadnego dźwięku.

Karnisze uchylne – sprawdzają się w przypadku nietypowych okien oraz tych, które są zlokalizowane w niestandardowych miejscach, co nie pozwala na zastosowanie tradycyjnych karniszy. W takim wypadku nad oknem montowane są tzw. skrzydła karnisza, co pozwala na ich odchylanie na boki wraz z zawieszoną firanką. Dzięki temu możliwe jest swobodne otwieranie okna bez konieczności zdejmowania firanki. Znakomicie ten rodzaj karniszy sprawdza się np. w oknach łazienkowych.

Karnisze metalowe – to najbardziej popularny rodzaj karniszy. Są one dostępne w rozmaitych kolorach. Składają się z drążka, wsporników oraz nakładek na drążki. Możliwość wyboru różnych rodzajów końcówek pozwala na zastosowanie karniszy metalowych do różnych typów pomieszczeń – klasycznych, nowoczesnych, vintage i innych. Są one bardzo wytrzymałe, posiadają elastyczne rozmiary oraz mogą występować w podwójnych wersjach – dla firanek i zasłon. Wadą jest dźwięk przesuwania żabek po drążku. Istnieje możliwość powieszenia żabek lub bezpośredniego powieszenia zasłon czy firan na drążku, np. dzięki szelkom lub przelotkom stworzonym w tkaninie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)