26 czerwca 2018 Udostępnij

Wybierz schody wewnętrzne do mieszkania

Moda na dwupoziomowe mieszkania czy też mniejsze lub większe domy jednorodzinne lub w segmencie sprawia, że coraz więcej osób musi instalować dedykowane do wnętrz schody. Pozwalają one połączyć różne poziomy, a poza niezwykle ważną funkcją ergonomiczną coraz częściej podkreślają wyjątkowy charakter wnętrz – tradycyjnych, nowoczesnych czy też designerskich, stając się elementem wystroju, który przykuwa uwagę.

Dobierz schody do podłogi

Niezależnie od wybranej aranżacji wnętrza zawsze powinniśmy dążyć do pewnego rodzaju konsekwencji. Inne materiały będą bowiem wykorzystywać schody wewnętrzne utrzymane w stylu minimalistycznym, a decydowanie innych połączeń możemy się spodziewać w tradycyjnych rozwiązaniach. Najistotniejszym parametrem jednak powinno być dopasowanie schodów do podłogi, ponieważ w pewien sposób stanowią one jej naturalne przedłużenie. Z drugiej strony podłoga jest kontynuacją schodów i ten wspólny mianownik jest realizowany przede wszystkim przez utrzymanie tej samej lub podobnej kolorystyki. Ta konsekwencja sprawia, że na każdym poziomie mieszkania mamy wrażenie jednolitego stylu. Schody powinny również pasować do stolarki okiennej i drzwiowej, ale nie jest to już tak ważnym argumentem.

Niewidzialna granica

Projektanci wnętrz zalecają, by w taki sposób dobierać schody do podłogi, by stanowiły one jedną linię. Poza podobieństwem kolorystycznym powinniśmy również zwrócić na fakturę materiału. To szczególnie istotne w klasycznych wnętrzach, kiedy już nawet sam rodzaj materiału sprawia, że udaje nam się zachować konsekwencję i stworzyć jedną spójną płaszczyznę, której motywem przewodnim jest szlachetne drewno. Warto zadbać o to, by odpowiednio oświetlić przestrzeń nad schodami, a tym samym nie tylko wpłynąć na bezpieczeństwo, ale również podkreślić ich wyjątkowy klasyczny charakter.

Nowoczesne wybory

Coraz częściej urządzamy wnętrza w stylu minimalistycznym. Proste formy, jasne kolory, punktowe oświetlenie oraz łączenie ze sobą różnego rodzaju materiałów mają za zadanie przede wszystkim nadać aranżacji lekkości. Doskonale w takich mieszkaniach sprawdzają się schody metalowe oraz szklane. Do takiego typu zestawienia pasuje również niemalże każdy kolor czy rodzaj podłogi. Lekkie konstrukcje również nie przeciążają całej aranżacji i stanowią jedne z ważniejszych elementów kreujących wnętrze i czasami wręcz narzucają wybór pozostałych elementów takich jak meble, lampy czy dodatki.

Schody we wnętrzu to niezwykle ważny element dekoracyjny, ale należy pamiętać o tym, że poza kształtowaniem stylu w mieszkaniu ten element architektoniczny musi być przede wszystkim doskonale wykończony, by zapewniał bezpieczeństwo i wygodę. Dlatego właśnie nie należy oszczędzać na ich jakości oraz dopasowaniu do potrzeb mieszkańców, ponieważ jest to jeden z tych elementów, których w mieszkaniu często nie zmienia się. Dlatego właśnie najwięcej osób wybiera połączenie drewna i konstrukcji metalowej, które wpisują się w niemal każdą aranżację, a lekkość modeli z prześwitami pozwala wprowadzić do wnętrza dużo światła.

Komentarze (0)