
Ile kosztuje budowa domu z piwnicą?
Budowa domu w dzisiejszych czasach w Polsce wiąże się z ogromną ilością wydatków oraz nieprzewidzianych sytuacji. To sprawa, która rozciąga się w czasie kilku lat i kosztuje tyle, ile przeciętny obywatel naszego kraju zarabia przez kilkanaście lat. Toteż każdy stara się jak najbardziej oszczędzić, podejmując się tego rodzaju działania. Ostatnio pojawił się trend, by w budowie domu jednorodzinnego oszczędzać na wybudowaniu piwnicy. Warto przyjrzeć się bliżej, czy jest to słuszne rozwiązanie.
W jakich przypadkach warto posiadać piwnicę?
Wybudowanie piwnicy w domu jednorodzinnym znacznie wpływa na podniesienie całego kosztu inwestycji. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy posiadają niedużą działkę budowlaną. Piwnica z powodzeniem spełnia bowiem rolę składu na narzędzia, podobną do funkcji pełnionych przez budynki gospodarcze czy wiaty. Wybudowanie piwnicy pozwala więc na zaoszczędzenie miejsca na działce. Ponadto domy z piwnicą są o wiele bardziej funkcjonalne, służąc także jako skład na opał czy kotłownia. Dzięki czemu zachowany jest porządek w domu, szczególnie dla osób posiadających piece na drewno czy węgiel. Piwnica daje również większą powierzchnię użytkową całego domu, co sprawdza się u dużych rodzin.
Ile kosztuje budowa domu z piwnicą?
Koszty budowy domu, czy to z piwnicą czy też bez, zależą od regionu gdzie dom będzie wybudowany. Spore znaczenie ma również rodzaj terenu – na przykład budując dom na terenie podmokłym należy się liczyć z około 1/3 większym kosztem niż na terenie zwykłym. Na koszt budowy wpływają również ceny materiałów budowlanych. Ponadto warto pomyśleć o tym czy cała budowa będzie wykonana metodą gospodarczą czy też systemem zleconym. W przypadku metody gospodarczej możliwe jest oszczędzenie nawet 30 % kosztów, jednak z pewnością cała inwestycja rozłoży się w czasie. I wymaga od samego inwestora ogromnej znajomości technik budowlanych. Zazwyczaj więc na pewnych etapach i tak pojawi się konieczność zatrudnienia profesjonalisty. Warto więc częściej już od podstaw budowy domu wybrać jednego zleceniodawcę, który zajmie się kolejnymi etapami budowy, oszczędzając inwestorowi zarówno czas, jak i przede wszystkim finanse.
Etapem bardzo czasochłonnym, ale i najważniejszym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to związane z uzyskaniem wielu dokumentów – począwszy od projektu budowy, po warunki zagospodarowania terenu czy przyłączenia mediów. Projekt i dokumentacja to koszt w granicach 3 – 6 tys. zł. Projekty domów z piwnicą można znaleźć na stronie https://www.mgprojekt.com.pl/. Kolejny krok dotyczy zakupu materiałów oraz określenia kosztów fundamentów i piwnicy. Przy kalkulowaniu wykonania samej piwnicy, należy uwzględnić jej strop, drenaż opaskowy, izolację ścian, wylewkę podłogową. Takich spraw jest dość sporo. Dalsze koszty wiążą się już z parterem, piętrem, dachem i montażem stolarki okiennej.
Zakładając więc, że wybudowany dom będzie posiadał 180 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej (po 60 na piętro, parter oraz piwnicę), z dachem o powierzchni 120 metrów kwadratowych można stwierdzić, ze jego budowa będzie kosztowała ponad 200 tysięcy złotych netto przy metodzie gospodarczej. Przy założeniu, że dom ma być wybudowany do stanu surowego i że jest umiejscowiony na suchym terenie. Kolejne kroki to wykończenie całego wnętrza oraz przystosowanie go do celów mieszkaniowych, co wiąże się już z innego rodzaju analizą i dalszymi inwestycjami.
Zobacz również
Komentarze (0)
VWszyscy wiemy, że nasze miejsca pracy muszą być dobrze zorganizowane. Dzięki temu będziemy mogli zwiększyć swoją wydajność i ułatwić sobie dobre wykonywanie obowiązków. Warto zwrócić uwagę na meble, a także wszystkie inne akcesoria i gadżety do biura. Są one podstawą każdego...
V Wiemy doskonale, że moda się zmienia w zasadzie z sezonu na sezon. Nie mamy tylko na myśli ubioru, ale także architekturę. Nie trzeba się na niej znać, aby dojść do wniosku, że domy przeszły naprawdę sporą metamorfozę. Wiadomo, że obecnie korzysta się z przeróżnych...
Budowa domu pod klucz - co musisz wiedzieć?
V Jak długo trwa i co obejmuje budowa domu pod klucz? Za finalny etap budowy domu można uznać jego wykończenie pod klucz. Co znaczy to określenie? Co warto wziąć pod uwagę? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej Budowa domu pod klucz - dlaczego warto rozważyć?...
Zostaw komentarz