9 marca 2018 Udostępnij

Ile kosztuje budowa domu z piwnicą?

Budowa domu w dzisiejszych czasach w Polsce wiąże się z ogromną ilością wydatków oraz nieprzewidzianych sytuacji. To sprawa, która rozciąga się w czasie kilku lat i kosztuje tyle, ile przeciętny obywatel naszego kraju zarabia przez kilkanaście lat. Toteż każdy stara się jak najbardziej oszczędzić, podejmując się tego rodzaju działania. Ostatnio pojawił się trend, by w budowie domu jednorodzinnego oszczędzać na wybudowaniu piwnicy. Warto przyjrzeć się bliżej, czy jest to słuszne rozwiązanie.

W jakich przypadkach warto posiadać piwnicę?

Wybudowanie piwnicy w domu jednorodzinnym znacznie wpływa na podniesienie całego kosztu inwestycji. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy posiadają niedużą działkę budowlaną. Piwnica z powodzeniem spełnia bowiem rolę składu na narzędzia, podobną do funkcji pełnionych przez budynki gospodarcze czy wiaty. Wybudowanie piwnicy pozwala więc na zaoszczędzenie miejsca na działce. Ponadto domy z piwnicą są o wiele bardziej funkcjonalne, służąc także jako skład na opał czy kotłownia. Dzięki czemu zachowany jest porządek w domu, szczególnie dla osób posiadających piece na drewno czy węgiel. Piwnica daje również większą powierzchnię użytkową całego domu, co sprawdza się u dużych rodzin.

Ile kosztuje budowa domu z piwnicą?

Koszty budowy domu, czy to z piwnicą czy też bez, zależą od regionu gdzie dom będzie wybudowany. Spore znaczenie ma również rodzaj terenu – na przykład budując dom na terenie podmokłym należy się liczyć z około 1/3 większym kosztem niż na terenie zwykłym. Na koszt budowy wpływają również ceny materiałów budowlanych. Ponadto warto pomyśleć o tym czy cała budowa będzie wykonana metodą gospodarczą czy też systemem zleconym. W przypadku metody gospodarczej możliwe jest oszczędzenie nawet 30 % kosztów, jednak z pewnością cała inwestycja rozłoży się w czasie. I wymaga od samego inwestora ogromnej znajomości technik budowlanych. Zazwyczaj więc na pewnych etapach i tak pojawi się konieczność zatrudnienia profesjonalisty. Warto więc częściej już od podstaw budowy domu wybrać jednego zleceniodawcę, który zajmie się kolejnymi etapami budowy, oszczędzając inwestorowi zarówno czas, jak i przede wszystkim finanse.

Etapem bardzo czasochłonnym, ale i najważniejszym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to związane z uzyskaniem wielu dokumentów – począwszy od projektu budowy, po warunki zagospodarowania terenu czy przyłączenia mediów. Projekt i dokumentacja to koszt w granicach 3 – 6 tys. zł. Projekty domów z piwnicą można znaleźć na stronie https://www.mgprojekt.com.pl/. Kolejny krok dotyczy zakupu materiałów oraz określenia kosztów fundamentów i piwnicy. Przy kalkulowaniu wykonania samej piwnicy, należy uwzględnić jej strop, drenaż opaskowy, izolację ścian, wylewkę podłogową. Takich spraw jest dość sporo. Dalsze koszty wiążą się już z parterem, piętrem, dachem i montażem stolarki okiennej.

Zakładając więc, że wybudowany dom będzie posiadał 180 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej (po 60 na piętro, parter oraz piwnicę), z dachem o powierzchni 120 metrów kwadratowych można stwierdzić, ze jego budowa będzie kosztowała ponad 200 tysięcy złotych netto przy metodzie gospodarczej. Przy założeniu, że dom ma być wybudowany do stanu surowego i że jest umiejscowiony na suchym terenie. Kolejne kroki to wykończenie całego wnętrza oraz przystosowanie go do celów mieszkaniowych, co wiąże się już z innego rodzaju analizą i dalszymi inwestycjami.

Komentarze (0)