Mieszkanie typu loft - czy to się opłaca?
Przeglądając oferty mieszkań, możemy zobaczyć wiele ogłoszeń zachęcających do zakupu mieszkania w stylu loftowym lub loftowym. Przyjrzyjmy się cechom tych nieruchomości i zdecydujmy, czy warto je kupić.
Co to jest loft?
Ważne jest, aby wyjaśnić, czym są lofty, ponieważ nie są one rozumiane przez wszystkich. Zgodnie ze swoją pierwotną definicją, loft był mieszkaniem wybudowanym w starym, poprzemysłowym budynku. W Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku, podczas recesji, było dużo wolnych przestrzeni w domach towarowych, fabrykach i magazynach. Właściciele chcieli wynająć mieszkania, więc oferowali je za bardzo niskie czynsze. Artyści jako pierwsi wykazali zainteresowanie tymi mieszkaniami, ponieważ szukali niedrogich mieszkań w okresie recesji. Nie mieli środków na wyposażenie mieszkania, więc radzili sobie z tym, co mieli: lampami przemysłowymi i meblami, które służyły do produkcji, magazynowania lub do przechowywania. Artyści, będąc artystami, wiedzieli jak stworzyć atmosferę w tych wnętrzach. Wykorzystywali znalezione sprzęty i dbali o to, by spełniały swoją funkcję, ale też zdobiły ich loftowe wnętrze. W ten sposób narodził się styl loftowy. Od kilku lat jest to popularny styl aranżacji wnętrz, nie tylko w loftach.
Wnętrza loftowe były atrakcyjne nie tylko ze względu na niską cenę, ale także na ich wielkość. Lofty charakteryzowały się otwartym planem mieszkania, wysokimi sufitami i dużymi oknami, które wpuszczały dużo światła. Nic więc dziwnego, że artyści pokochali loftowe mieszkania, gdyż mogli tam tworzyć swoje pracownie, które łączyła z salonem otwarta przestrzeń.
Nowoczesne lofty czyli soft loft
W Polsce nie ma zbyt wielu loftów. Ale wciąż można znaleźć kilka perełek: apartamenty w starych strukturach poprzemysłowych. Projekty te można znaleźć w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Są to zrewitalizowane budynki przemysłowe, które przyciągają uwagę swoim stylem i uwagą. Nie są to mieszkania w przystępnych cenach, ale nieruchomości z sektora premium. Przestronność loftów, dobre doświetlenie i szerokie możliwości aranżacyjne nie odstraszają nabywców. Daleko im do ciasnych wnętrz i słabego oświetlenia z czasów PRL.
Deweloperzy zaczęli dostrzegać zapotrzebowanie na budynki w stylu loftowym ze względu na popularność tego stylu. Powstały soft lofty czyli nowe budynki wzorowane na starych pofabrycznych konstrukcjach. W wielu polskich miastach powstają one, rewitalizując i przywracając dawne dzielnice przemysłowe. Stare i nieatrakcyjne architektonicznie budynki, jak hale o niskiej produkcji w dobrych lokalizacjach, często są zastępowane przez nową zabudowę, która wygląda jak lofty. Dobrym przykładem jest krakowskie Zabłocie, gdzie lofty wyskakują jak grzyby po deszczu. Choć nie są one tanie, nabywcy są skłonni zapłacić sowite ceny.
Styl loftowy - cechy charakterystyczne
We wstępie wspomnieliśmy, że lofty to coś więcej niż tylko budynki o określonych cechach. Mają one również określony styl. We wnętrzach dominują elementy industrialne i surowość, dlatego nie dziwi widok nieotynkowanych cegieł na ścianach, surowego betonu czy widocznych rur doprowadzających wodę lub ogrzewanie. Loftowe przestrzenie wypełnione są metalowymi i żeliwnymi dodatkami, często w kolorze czarnym. Lampy i krzesła wyglądają jak przeniesione do życia z czasów powojennych. Kolorów też nie ma zbyt wiele, ale są akcenty kolorystyczne, które nadają pomieszczeniu charakter, np. żółty lub zielony fotel, który wyróżnia się na tle reszty.
Sprawdź: Jak urządzić ściany w stylu loft na https://aranzacjesalonow.pl/sciany-w-stylu-loftowym-jak-je-zaprojektowac-i-urzadzic_icnj.a
W loftach powinny znaleźć się tylko oryginalne dodatki ze starych fabryk. W rzeczywistości tak nie jest. Współcześni producenci zdają sobie sprawę z popularności stylu loftowego i oferują produkty naśladujące ten wygląd. Urządzanie mieszkania w stylu loftowym jest możliwe nie tylko wtedy, gdy ten styl do Ciebie przemawia, ale także chcesz wykorzystać we wnętrzach nowoczesne produkty.
Czy warto kupić loft?
Wiedza o tym, czym właściwie jest loft oraz charakterystyka budynków i wnętrz utrzymanych w tym stylu pomoże nam odpowiedzieć na pytanie: Czy warto kupić? To zależy od Twojego gustu i tego, jak podchodzisz do rewitalizowanych budynków. Jeśli interesują Cię mieszkania w stylu loftowym ze względu na dużą przestrzeń, wysokie okna, surowe wnętrza i mieszczą się one w Twoim przedziale budżetowym, to jak najbardziej. Taka nieruchomość może być Twoją przystanią na wiele lat.
Musisz jednak pamiętać, że cechy budynku w stylu loftowym, w pewnym sensie wymuszają styl aranżacji wnętrz. Trudno wyobrazić sobie te wnętrza w stylu Hampton czy glamour, ale dobry projektant mógłby to zrobić. Łatwiej jest zmieniać style aranżacji wnętrz, gdy nie ma elementów architektonicznych, które dyktują określony styl. Jeśli obawiasz się, że aranżacja w stylu loftowym może cię po pewnym czasie znudzić, wybierz mieszkanie, które nie narzuca zbytnio sposobu rozplanowania wnętrza. Możesz urządzić swoje mieszkanie jakkolwiek chcesz.
Zobacz również
Komentarze (0)
Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?
VStyl skandynawski, znany ze swojej prostoty, funkcjonalności i bliskości natury, to idealny wybór dla osób pragnących stworzyć spokojną i przytulną sypialnię. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim, zwracając uwagę na kluczowe elementy tego stylu...
VTelewizory stają się coraz większe i bardziej zaawansowane technicznie, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż na ścianie. Wybór odpowiedniego uchwytu do telewizora jest kluczowy, aby cieszyć się wygodnym i bezpiecznym użytkowaniem sprzętu. Czy zastanawiałeś...
VFryzjerstwo w Polsce to branża, która dynamicznie się rozwija, a klienci coraz bardziej wymagający. Dlatego właściwe wyposażenie zakładu fryzjerskiego odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnieniu wysokiej jakości usług i zadowolenia klienta. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się...
Zostaw komentarz