19 czerwca 2017 Udostępnij

Aloes, lawenda, jaśmin i inne – poznaj rośliny, jakie warto mieć w swojej sypialni

Cierpisz na bezsenność? A może masz stresującą pracę i czasem trudno Ci odprężyć się wieczorem? Zamiast sięgać po tabletki nasenne, postaw w sypialni rośliny doniczkowe. Zobacz, które z nich mają usypiające i wyciszające właściwości.

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że nie powinno się zostawiać na noc w sypialni żadnych roślin, ponieważ „zabierają” tlen. Na szczęście wśród zielonych przedstawicieli znajdzie się kilku, których obecność jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza przy problemach z zasypianiem. Poznaj 5 roślin idealnych do sypialni oraz sposoby ich pielęgnacji.

  • Aloes

To prawdziwy rekordzista w produkcji tlenu. Dlaczego tak ważny jest w sypialni? Im więcej tlenu, tym sen jest twardszy, a Ty lepiej odpoczywasz. Poza tym ta roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze to zapewnić jej dużo światła i nawadniać podobnie jak kaktusy, czyli nie przesadzać z częstotliwością podlewania oraz ilością wody.

  • Lawenda

Lawenda to skuteczna broń w walce z bezsennością. Lubi ciepło i potrzebuje dużo miejsca w doniczce oraz przepuszczalnej ziemi, dlatego na dnie pojemnika należy ułożyć warstwę drenażu z tłucznia lub żwiru. Lawenda pomaga nie tylko odstraszyć komary, lecz także – dzięki kojącemu zapachowi – pozwala rozluźnić mięśnie, zmniejszyć wysokie tętno i wyciszyć się przed snem. Polecana jest zarówno do sypialni dorosłych domowników, jak i dziecięcego pokoju.

  • Jaśmin

Jest egzotyczny, piękny i aromatyczny, a przy tym jego zapach pozytywnie wpływa na sen. Zupełnie tak jak tabletki, tylko lepiej, bo naturalnie. Jeśli chcesz, żeby jaśmin zdrowo rósł, pamiętaj o obfitym podlewaniu i stosowaniu nawozu do roślin kwitnących takiego jak Ziemovit.

  • Sansewieria gwinejska

Zapominasz o podlewaniu roślin doniczkowych? Sansewieria, czyli wężownica, to roślina dla Ciebie. Jest wytrzymała na suszę, a poza tym zwalcza bezsenność. W jaki sposób? Wydziela olejki o łagodzącym działaniu dla zmęczonych oczu i radzi sobie z utrudniającymi zasypianie bólami głowy. Do sadzenia sansewierii potrzebujesz ziemi uniwersalnej do kwiatów i nasłonecznionego miejsca.

  • Gardenia jaśminowata

Trudności w zasypianiu oprócz stresu może powodować także zbyt wysoka temperatura w pokoju. Dzięki jednej roślinie rozwiążesz oba problemy. W jaki sposób? Pachnące kwiaty gardenii zawierają olejki, które redukują napięcie i uspokajają.  Co równie ważne – roślina lubi temperaturę ok. 18°C, a taka właśnie jest wskazana w sypialni. Doniczkę z gardenią postaw w dobrze oświetlonym miejscu, ale nie narażaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Na dobry sen – zdrowie prosto z Twojego ogrodu

Już wiesz, jakie rośliny doniczkowe warto mieć w swojej sypialni. Oprócz nich jakość Twojego snu poprawią wiśnie, najlepiej z drzewka owocowego z własnego ogrodu. Wiśnie zawieraj melatoninę, nazywaną hormonem snu. Reguluje ona zegar biologiczny organizmu i ułatwia zasypianie, a w postaci owocu – pysznie smakuje. Na zdrowie i na dobranoc!

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)