18 października 2016 Udostępnij

Donice ogrodowe – jak chronić zimą?

Zakup dobrych jakościowo donic ogrodowych nie należy do najtańszych inwestycji. Do tego nawet te za kilkaset złotych mogą popękać z powodu mrozu. Dlatego zanim nadejdą minusowe temperatury warto je odpowiednio przygotować, ponieważ dzięki temu będą mogły nam służyć jeszcze przez wiele lat. Jak ochronić donice ogrodowe przed zimą?

Najważniejsze jest oczyszczenie

Pierwszym krokiem w przygotowaniu donic ogrodowych na trudne zimowe warunki jest ich skrupulatne wyczyszczenie. Najlepiej jest oczywiście wtedy, kiedy nie przechowujemy w nich żadnych roślin. Pozbądźmy się piasku, resztek korzeni, nawozu. Jeśli na dnie powstały twarde skorupy możemy usunąć je przy pomocy tępej szpachelki lub nożna, jednak róbmy to bardzo delikatnie – każde naruszenie struktury donicy może spowodować jej szybsze niszczenie.

Następnie dokładnie przemywamy donice, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Możemy w tym celu użyć mieszaniny octu i wody w proporcji 1:10. Taki roztwór nie tylko usprawni pozbywanie się plam, ale także nada błysku donicy.

A teraz najważniejszy krok – musimy bardzo dokładnie wyczyścić naczynie, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, to woda może ulokować się w szczelinach i w razie mrozów spowoduje prawie natychmiastowe pęknięcia. Używajmy w tym celu ręczników papierowych i bawełnianych szmatek.

W trakcie zimy

Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie donice mogły być przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach, jednak bardzo często jest to niemożliwe. Nawet jeśli donice są wykonane z materiałów, które mogą wytrzymać mrozy, to dodatkowa ochrona będzie najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem, aby przedłużyć ich żywotność.

Istnieje kilka sposobów na ochronę donic ogrodowych:

  1. Pod donice podkładamy cegły, drewno lub styropian, by odizolować je od podłoża. Przy ziemi temperatura jest dużo niższa, więc i te obszary donic są najbardziej narażone na uszkodzenia. Dodatkowo przez dolne otwory uwalniany jest nadmiar wody, więc lepiej, aby nie dotykała ona bezpośrednio naczynia.
  2. Donice, których nie możemy podnieść, możemy zabezpieczyć folią bąbelkową używaną do pakowania lub styropianem. Ociepli on zarówno donicę, jak i korzenie. Pamiętajmy o tym, że sama roślina może być zakryta tylko naturalnymi materiałami, takimi jak agrowłóknina czy słoma, ponieważ musi mieć ona ciągły dostęp do powietrza.
  3. Na rynku dostępne są specjalne pokrowce dostosowane wielkością do różnych donic i posadzonych w nich roślin. Ich cena jest stosunkowo wysoka, jednak tak jak w przypadku donic – jest to inwestycja na wiele lat.

Artykuł przygotował sklep FajneDonice.pl oferujący m.in. donice ogrodowe.

Materiał partnera

Komentarze (0)