23 kwietnia 2016 Udostępnij

Urządzasz mieszkanie? Połącz salon z kuchnią

Industrialny salon z kuchnią

Odpowiednie wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni jest rzeczą niezwykle ważną dla każdego, kto urządza akurat swoje mieszkanie. Zrobienie tego w sposób rzeczywiście umiejętny nie jest jednak niczym prostym. Warto korzystać przy tym z nieco mniej standardowych i niezwykłych na pierwszy rzut oka rozwiązań, bowiem za ich pomocą nawet w stosunkowo niewielkim mieszkaniu i przy dość ograniczonych możliwościach można urządzić naprawdę wygodne i funkcjonalne miejsce do życia.

Miodowo-czarna część dzienna

Jedną z takich bardzo ciekawych propozycji jest połączenie kuchni z salonem. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być niemalże niemożliwe, ale w rzeczywistości rozwiązanie takie może być bardzo praktyczne – oczywiście pod warunkiem, że zrealizujemy je w faktycznie odpowiedni sposób. Można dzięki temu uzyskać naprawdę ciekawy efekt również pod względem wizualnym; wnętrze z tak urządzonymi wnętrzami prezentuje się bardzo nowatorsko i interesująco.

Biały salon z kuchnią

 
W standardowym układzie mieszkania, gdzie przestrzeń kuchenna i salon są mocno od siebie oddzielone, życie rodzinne jest znacznie ograniczone. W przypadku połączenia kuchni i salonu życie rodzinne ma dużo większe możliwości rozwoju, bowiem członkowie rodziny spędzają dzięki temu ze sobą więcej czasu.

Oczywiście, wydaje się, że takie rozwiązanie ma pewne wady. W końcu gotowanie nieodłącznie wiąże się z dość silnymi zapachami, przed którymi zwykle chcieliśmy chronić nas salon, szczelnie zamykają kuchnię. Dziś jednak nie musi to być wcale problem. Wystarczy bowiem zaopatrzyć swoją kuchnię w odpowiedni okap – urządzenia nowej generacji zapewniają naprawdę wysoką skuteczność, nie ma zatem większego problemu ze zbyt intensywnymi zapachami, przedostającymi się do salonu. Takie okapy mogą być ponadto montowane w kuchni na wiele różnych sposobów – zarówno nad samą kuchenką, jak i na suficie czy nawet przy blacie. Przy wyborze odpowiedniego modelu, mogą pełnić funkcje ozdobne. 

Taką "kuchnię w salonie" można urządzić na kilka różnych sposobów. Możemy postawić na przykład na pełen minimalizm i stworzyć kuchnię, której właściwie nie widać – 

całkowicie wtopioną w otoczenie i inne elementy wyposażenia salonu. Wszystkie sprzęty AGD można umiejętne ukryć wśród zwykłych mebli. Oczywiście, stosujemy wówczas taką samą kolorystykę jak przy innych elementach salonu, aby wszystko tworzyło jedną, spójną całość. W przypadku takiego rozwiązania nie stosujemy żadnych elementów, które mogłyby w wyraźny sposób oddzielać od siebie salon i przestrzeń kuchenną. Nawet podłoga powinna być taka sama, bez żadnej widocznej "granicy". W gruncie rzeczy jest to zatem salon wzbogacony o kilka elementów wyposażenia kuchennego, które są tu w sprytny sposób ukryte.

Kolejne rozwiązanie jest nieco podobne do tego pierwszego, choć w tym przypadku nie staramy się już tak mocno ukrywać elementów wyposażenia kuchennego i zaznaczamy wyraźną granicę pomiędzy tymi dwoma częściami pomieszczenia. Można zastosować osobne materiały do wykończenia podłogi w dwóch częściach naszego salonu/kuchni. Funkcje kuchenne ograniczają się tu zwykle do jednej ściany, przy której umiejscowione są wszystkie sprzęty AGD i przybory. Można jednak zdecydować się na osobne "wyspy", często rozrzucone po całym pomieszczeniu. Przy odpowiednim rozplanowaniu, mogą one prezentować się naprawdę ciekawie i stanowić świetne urozmaicenie dla naszego salonu. "Robocza" ściana jest zwykle urządzona w dość ozdobny sposób, aby stanowiła integralną część stylu naszego salonu.

Skandynawskie mieszkanie

Jeszcze jedną opcją jest urządzenie w salonie zwykłej, standardowej kuchni ze wszystkimi jej elementami, które są tu dobrze widoczne. Rozwiązanie to jednak nie zawsze się sprawdza. Przede wszystkim trzeba mieć do niego odpowiednie warunku: najlepiej salon z wnęką czy innym fragmentem powierzchni, który nie jest tak dobrze widoczny. Jeśli posiadamy w domu czy mieszkaniu duży salon, w którym znajduje się większa, otwarta przestrzeń, to kuchnię można umiejscowić w samym środku takiego pomieszczenia. Taka wyspa kuchenna będzie służyła do kilku zadań. Z jednej strony powinno to być miejsce na przygotowywanie posiłków, ale z drugiej – swego rodzaju jadalnia ze stołem. Stworzenie takiej przestrzeni kuchennej w samym środku salonu wymaga jednak zastosowania odpowiednich materiałów. Niezwykle ważna jest podłoga. Jeśli zależy nam na drewnie, to w całym salonie powinniśmy zastosować taki jego gatunek, który będzie odporny na wszystkie warunki panujące zwykle w kuchni, czyli ciągłe zabrudzenia, nagłe zmiany temperatury czy wysoka wilgoć.​

Połączenie kuchni i salonu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim kosztem stosunkowo niewielkiej powierzchni zyskujemy jednocześnie pomieszczenie do przygotowywania oraz jedzenia posiłków; dziś mało kto decyduje się już na urządzenia w domu czy mieszkaniu osobnej jadalni. Nie należy obawiać się przy tym, że obecność wyposażenia kuchennego zniszczy cały oficjalny klimat salonu. Przy odpowiednim wykonaniu, taki projekt może prezentować się naprawdę dobrze i przede wszystkim ozdobnie, a część kuchenna znacznie wzbogaci całe to pomieszczenie.