27 października 2022 Udostępnij

Co warto wiedzieć o sklejce budowlanej?

​Choć jeszcze do niedawna sklejka mogła się kojarzyć z tańszym i gorszym jakościowo zamiennikiem drewna to współcześnie, dzięki temu, że coraz częściej jest wytwarzana z drzew egzotycznych, opinia ta przechodzi do lamusa.  Co jeszcze warto wiedzieć o sklejce? Dowiesz się z tego artykułu. 

Czym jest sklejka? 

Sklejka potocznie nazywana również dyktą to jeden z popularniejszych materiałów drewnopodobnych. Spotkamy się z nią między innymi w meblarstwie, budownictwie, a także podczas wykańczania wnętrz. Sklejki z Łodzi powstają na podstawie cienkich płyt wykonanych z drewna.  

Możemy spotkać się jednakowo, że sklejkami wykonanymi w całości z tego samego gatunku drewna, jak i też posiadającymi fornir lepszego gatunku. 

Największą popularnością cieszy się sklejka dębowa czy sosnowa, a jej grubość w zależności od przeznaczenia nie będzie przekraczać 5 cm. 

Rodzaje sklejek

Sklejki dzielimy przede wszystkim na rodzaj drewna, z którego zostały wykonane i dzielimy je na iglaste oraz liściaste.  

Wyróżniamy również sklejki wodoodporne, czy suchotrwałe.  Do produkcji tych pierwszych stosuje się dedykowane klej na bazie żywic mocznikowo- melaminowo-formaldehydowych 

Co istotne, choć sam klej będzie odporny na wodę to sklejka już nie. W celu zyskania przez nią odporności na wodę należy zabezpieczyć ją odpowiednim impregnatem. 

Współcześnie coraz częściej możemy również spotkać się, że sklejkami zabezpieczonymi filmem fenolowym i posiadające właściwości antypoślizgowe. 

Na tle pozostałych sklejek wyróżnia się także sklejka lotnicza, cechuje ja wysoka trwałość, a także wysoka jakość wykonania. W czasach II wojny światowej była ona wykorzystywana do produkcji samolotów w tym brytyjskiego De Havilland Mosquito. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sklejki? 

Dokonując zakupu sklejki, warto zwrócić uwagę na klasę materiału, z jakiego została ona wykonana. Sklejki dzielimy na 4 klasy, z czego numer 1 charakteryzuje się najwyższą jakością. Sprawdzi się ona w miejscach, gdzie konieczna jest wysoka jakość i estetyka na przykład jako okładzina podłogi czy boazeria. 

Gdzie najczęściej spotkamy się, że sklejką? 

Obecnie, że sklejkami spotkamy się w wielu branżach w tym meblarskiej. Grubsza sklejka sprawdzi się przy produkcji szaf, biurek czy blatów, a cieńsza jako wykończenie szafy.  

Że sklejką spotkamy się również w branży budowlanej, gdzie wykorzystywana jest przy produkcji płyt szalunkowych, czy części do rusztowań. 

Sklejka jako rozwiązanie ekologiczne sprawdzi się również przy konstrukcji ścian działowych, a także podwieszanych sufitów czy stopni schodów.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)