
Co warto wiedzieć o sklejce budowlanej?
Choć jeszcze do niedawna sklejka mogła się kojarzyć z tańszym i gorszym jakościowo zamiennikiem drewna to współcześnie, dzięki temu, że coraz częściej jest wytwarzana z drzew egzotycznych, opinia ta przechodzi do lamusa. Co jeszcze warto wiedzieć o sklejce? Dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest sklejka?
Sklejka potocznie nazywana również dyktą to jeden z popularniejszych materiałów drewnopodobnych. Spotkamy się z nią między innymi w meblarstwie, budownictwie, a także podczas wykańczania wnętrz. Sklejki z Łodzi powstają na podstawie cienkich płyt wykonanych z drewna.
Możemy spotkać się jednakowo, że sklejkami wykonanymi w całości z tego samego gatunku drewna, jak i też posiadającymi fornir lepszego gatunku.
Największą popularnością cieszy się sklejka dębowa czy sosnowa, a jej grubość w zależności od przeznaczenia nie będzie przekraczać 5 cm.
Rodzaje sklejek
Sklejki dzielimy przede wszystkim na rodzaj drewna, z którego zostały wykonane i dzielimy je na iglaste oraz liściaste.
Wyróżniamy również sklejki wodoodporne, czy suchotrwałe. Do produkcji tych pierwszych stosuje się dedykowane klej na bazie żywic mocznikowo- melaminowo-formaldehydowych
Co istotne, choć sam klej będzie odporny na wodę to sklejka już nie. W celu zyskania przez nią odporności na wodę należy zabezpieczyć ją odpowiednim impregnatem.
Współcześnie coraz częściej możemy również spotkać się, że sklejkami zabezpieczonymi filmem fenolowym i posiadające właściwości antypoślizgowe.
Na tle pozostałych sklejek wyróżnia się także sklejka lotnicza, cechuje ja wysoka trwałość, a także wysoka jakość wykonania. W czasach II wojny światowej była ona wykorzystywana do produkcji samolotów w tym brytyjskiego De Havilland Mosquito.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sklejki?
Dokonując zakupu sklejki, warto zwrócić uwagę na klasę materiału, z jakiego została ona wykonana. Sklejki dzielimy na 4 klasy, z czego numer 1 charakteryzuje się najwyższą jakością. Sprawdzi się ona w miejscach, gdzie konieczna jest wysoka jakość i estetyka na przykład jako okładzina podłogi czy boazeria.
Gdzie najczęściej spotkamy się, że sklejką?
Obecnie, że sklejkami spotkamy się w wielu branżach w tym meblarskiej. Grubsza sklejka sprawdzi się przy produkcji szaf, biurek czy blatów, a cieńsza jako wykończenie szafy.
Że sklejką spotkamy się również w branży budowlanej, gdzie wykorzystywana jest przy produkcji płyt szalunkowych, czy części do rusztowań.
Sklejka jako rozwiązanie ekologiczne sprawdzi się również przy konstrukcji ścian działowych, a także podwieszanych sufitów czy stopni schodów.
Artykuł sponsorowany
Zobacz również
Komentarze (0)
VW dzisiejszych czasach zakupy mebli stają się coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo, a gazetki promocyjne są doskonałym narzędziem, które pomaga konsumentom znaleźć najlepsze okazje. Agata Meble to jedna z najpopularniejszych sieci meblarskich w Polsce, oferująca szeroki wybór...
VRozglądasz się za nieszablonowym wykończeniem ścian, bo czujesz, że standardowe malowanie czy tapetowanie po prostu Ci nie wystarczają? Zwróć uwagę na efekt, jaki pozwoli Ci osiągnąć stiuk wapienny. Ta technika tynkowania, kiedyś dostępna wyłącznie dla arystokracji, dziś może...
VW dzisiejszych czasach, skandynawski styl wnętrz cieszy się coraz większą popularnością. Meble skandynawskie do salonu nie tylko dodają elegancji, ale także zapewniają niezrównaną funkcjonalność i wygodę. W tym artykule odkryjemy, dlaczego warto wybrać meble w stylu skandynawskim do...
Zostaw komentarz