13 kwietnia 2016 Udostępnij

Styl skandynawski w Twojej kuchni

Szwedzka kuchnia

Czy urządzenie idealnej kuchni w swoim domu jest trudnym zadaniem? Na pierwszy rzut oka – raczej nie. W końcu w tym pomieszczeniu mamy stawiać głównie na funkcjonalność i nie musimy tak mocno przejmować się różnymi stylami czy wyglądem. Czy jednak faktycznie tak jest? Dobry wygląd w kuchni to kwestia niesamowicie istotna, która w dużym stopniu wpływa na to, czy w pełni będziemy zadowoleni z takiego pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku innych wnętrz, również tutaj możemy obecnie spotkać się z wieloma różnymi trendami i rozwiązaniami, wśród których z łatwością można wybrać coś dla siebie.

Jedną z najciekawszych propozycji jest styl skandynawski, któremu zdecydowanie warto przyjrzeć się nieco bliżej. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten powstał w Skandynawii. Mieszkańcy tego regionu słyną ze swojej odporności na trudne warunki pogodowe, bowiem przyszło im żyć w rzeczywiście niełatwych okolicznościach przyrody. Równocześnie ten styl życia wyrobił w nich wielki szacunek dla siły natury, który starają się zaznaczać na każdym kroku. Wynikiem takiego podejścia jest właśnie powstanie tego stylu w aranżacji wnętrz. Mówiąc w skrócie, w stylu tym staramy się jak najbardziej zbliżyć do przyrody i korzystać ze wszystkiego, co może nam ona zaoferować. Przy umiejętnym wykorzystaniu styl ten pozwoli nam na uzyskanie naprawdę ciekawych efektów, zatem zdecydowanie warto zapoznać się z nim nieco bliżej.

Jedną z najważniejszych kwestii w każdym pomieszczeniu, w tym również w kuchni, jest odpowiednie oświetlenie. Styl skandynawski również pod tym względem stawia przede wszystkim na to, co może nam zaoferować przyroda. Kuchnia taka jest zatem w dużym stopniu oświetlana przez słońce, przez co niezwykle istotne jest, aby pomieszczenie takie posiadało przynajmniej jedno duże okno. Opieranie całego oświetlenia na samym słońcu nie miałoby jednak większego sensu, zatem trzeba zastosować dodatkowe źródła światła. Świetnie sprawdzi się tu lampa wisząca nad głównym stołem, która znacznie wzbogaci całe to wnętrze. Dla miłośników nieco nowocześniejszych rozwiązań dobrą propozycją są halogeny. 
Naturalne materiały
 

Kolejnym istotnym elementem mającym wpływ na wygląd całej kuchni jest wykończenie ścian, a raczej wybór materiału do jego wykonania. Możemy zdecydować się tu na kilka różnych rozwiązań. Standardem w tym stylu jest jednak trzymanie się jasnych kolorów, zatem ściany – niezależnie od tego, z jakiego dokładnie materiału wykonane – powinny być wykończone w dowolnym odcieniu bieli. Szczególną popularnością cieszy się tu magnolia, ale wybór jest znacznie szerszy; ostatecznie możemy pozwolić sobie nawet na bardziej stonowaną szarość. Takie rozwiązanie znacznie ożywia pomieszczenie i powiększa je pod względem wizualnym; każdy, kto choć raz miał okazję przyjrzeć się standardowym wnętrzom Szwedów lub Norwegów na pewno zauważył, że stosowanie ciemnych kolorów do malowania ścian w domach jest tam bardzo rzadko spotykane. Szczególnie szerokie możliwości mamy w przypadku, gdy dysponujemy nieco większą kuchnią, w której możemy wydzielić osobną część na jadalnię. W takiej części dobrym rozwiązaniem będzie tapeta z dodatkowymi, ozdobnymi wzorkami – należy jedynie pamiętać, aby również ona była utrzymana w jasnej kolorystyce, choć można się tu zdecydować na nieco inny odcień, i urozmaicić w taki sposób całe pomieszczenie. 

Mówiąc ogólnie, styl skandynawski jest dość konserwatywny i raczej nie decydujemy się w nim na nowoczesne wzory czy materiały. Oprócz samej farby czy tapety dobrą propozycją są również białe kafelki z ozdobnymi wzorkami. Skoro w stylu tym decydujemy się na tak "staromodne" rozwiązania, to chyba oczywistym materiałem do wykończenia podłogi jest drewno. Podłoga z masywnych, malowanych desek może prezentować się tu naprawdę świetnie. Najlepiej jest zdecydować się jedynie na bielone drewno, bowiem dzięki temu słoje i wszystkie inne cechy charakterystyczne przypominające nam o naturalnym pochodzeniu tego materiału będą przebijały się przez farbę. Można w taki sposób stworzyć bardzo ciepłe, przywodzące na myśl piękno naturalnego krajobrazu wnętrze. Inną bardzo dobrą propozycją jest tutaj kamień lub specjalne płytki, które go imitują.

Skandynawska kuchnia

 

W kwestii wyboru mebli również stawiamy na tradycję. Najlepiej sprawdzają się rzecz jasna meble drewniane, bogato zdobione i wzbogacone i liczne elementy. Z drugiej strony w stylu tym niezwykle ważna jest funkcjonalność i praktyczność – warto więc wybierać meble które posiadają jak najwięcej schowków i szuflad, które w maksymalnym stopniu ułatwią nam codzienne korzystanie z tego pomieszczenia. Również w kwestii sprzętu AGD można znaleźć wiele urządzeń, które znacznie podkreślą tradycyjny, konserwatywny styl tego pomieszczenia. Materiałem z którego powinny one być wykonane jest zwykle stal nierdzewna, która dodaje uroku każdej kuchni. Warto wybierać przy tym takie meble, które posiadają jak najwięcej schowków, w których można umieścić niewielkie urządzenia AGD. Jest to zgodne z założeniami tego typu, a jednocześnie znacznie zwiększa funkcjonalność naszej kuchni.

Komentarze (0)