10 lutego 2021 Udostępnij

Jak pielęgnować storczyki - 7 kroków dla początkujących

Miejsce i warunki.

Po zakupie zostaw storczyka na 1-2 dni, aby odpoczął i przyzwyczaił się do nowego domu. Wybierz dla niego jasne miejsce w penumbrze z dala od baterii, przeciągów, owoców i bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli w domu znajdują się inne rośliny, storczyk powinien być trzymany z dala od nich przez pierwsze 3 tygodnie. Storczyki, jako mieszkańcy strefy subtropikalnej, lubią odpowiednią wilgotność powietrza. Kwiaciarze zalecają umieszczenie mchu na tacy lub umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza.

Gazetka Biedronki ma najlepsze promocje na kwiaty!

Podlewanie

1 tydzień po zakupie, podlej storczyka po raz pierwszy. Następnie podlewaj ją nie częściej niż 1 raz w ciągu 7-14 dni. Nadmierne podlewanie kwiatu jest bardzo niebezpieczne i grozi gniciem korzeni. Woda powinna być czysta, o temperaturze pokojowej lub lekko ciepła (wystarczy woda filtrowana lub niegazowana). Podlewanie kwiatu może odbywać się na różne sposoby, ale najczęściej hodowcy kwiatów stosują metodę polewania:

  1. Włóż doniczkę z orchideą do miski w większej misce;
  2. Podlewaj glebę z konewki, aż woda z zewnętrznego pojemnika zbierze się do połowy wysokości doniczki;
  3. Przytrzymaj doniczkę w wodzie przez 1-2 minuty i wyjmij ją;
  4. Pozwól, aby pozostała woda w doniczce spłynęła na spodek lub tackę, a następnie spuść ją;
  5. Wróć doniczkę na swoje miejsce.

Donica i doniczka.

Aby uniknąć zbyt dużej wilgotności, należy pozostawić odstęp 1-1,5 cm pomiędzy czystą doniczką a dnem dekoracyjnej donicy. Możesz kupić sadzarki z specjalnymi ogranicznikami na rynku, ale jeśli nie, możesz po prostu umieścić drobne kamyczki gliniane w dnie sadzarki. W ten sposób powietrze będzie krążyć pod przezroczystą doniczką, a wilgoć nie będzie się zatrzymywać.

Czego storczyk nie lubi

Głównymi wrogami storczyka są nadmierne podlewanie, stagnacja wilgoci na dnie doniczki, wilgoć na liściach i gromadzenie się wilgoci w miejscu wzrostu liści. Przypadkowe krople w tych miejscach muszą być natychmiast usunięte.

Czy storczyk musi być przesadzony?

Nie, przesadzanie po zakupie jest bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący lub storczyk nie jest w idealnym stanie. Pierwsze przesadzanie będzie konieczne dopiero po 2-3 latach, gdy kwiat jest starszy, lub w przypadku choroby.

Pielęgnacja po kwitnieniu krok po kroku

  1. Policzyć 3 - 4 pąki od dołu na szypułce, odmierzyć 1-1,5 cm od wybranego pąka szczytowego i odciąć nożyczkami nadmiar szypułki.
  2. Miejsce cięcia powinno być "uszczelnione" woskiem, aby zapobiec wysychaniu łodygi kwiatu. Aby to zrobić, wystarczy przytrzymać zapaloną świecę na czubku łodygi kwiatu i upuścić na nią kroplę wosku.
  3. Pamiętaj, że jeśli łodyga kwiatu wyschnie, to nic nie szkodzi. Uchwyty na kije lepiej usunąć, aby nie przeszkadzały w podlewaniu i nie było ryzyka zaczepienia się o nie i upuszczenia doniczki.
  4. Teraz musimy tylko dać storczykowi trochę więcej odpoczynku, czyli podlewać go trochę częściej niż zwykle. Co oznacza "nieco częściej"? Kora musi całkowicie wyschnąć, ale muszą być minimalne oznaki wilgoci resztkowej w podłożu. W razie potrzeby można zwiększyć wilgotność wokół storczyka.

Jak wybrać storczyk w sklepie

Najlepiej jest kupować storczyki w czasie kwitnienia. Jednak stojąc w sklepie, należy zwrócić uwagę nie na kwiaty i pąki, ale na system korzeniowy i liście. Liście powinny być gęste, z woskowym połyskiem, bez łez, bez żółtych lub ciemnych plam, wyschniętych końcówek. Dozwolony jest tylko pigment fioletowy. Korzenie powietrzne powinny być mocne, bez oznak gnicia lub przesuszenia, co jest bardzo częste. Dolne korzenie w podłożu powinny siedzieć ciasno, nie zwisać. Najlepiej, jeśli roślina nie znajduje się w doniczce z torfem, lecz w podłożu z kory. Doniczki z torfem są jednak normalne i bardzo powszechne. Wymagają one jedynie większej ostrożności przy podlewaniu.

Komentarze (0)