15 czerwca 2018 Udostępnij

Meble dębowe - prostota i piękno

Dąb jako drzewo uważane za symbol siły, potęgi i mądrości kojarzy nam się przede wszystkim z solidnością i długowiecznością. W Polsce spotkać można tylko sześć z około dwustu odmian dębu, natomiast jeśli chodzi o wykorzystanie drewna, to pozyskiwane jest ono jedynie z trzech jego rodzajów: szypułkowego, bezszypułkowego i czerwonego.

Dębina jest niezwykle wytrzymałym gatunkiem –  dzięki odporności na obciążenia, zarysowania, ścieranie oraz wiele innych czynników zewnętrznych, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców przy produkcji wysokiej klasy mebli. Jasny i ciepły kolor drewna dębowego oraz jego naturalne usłojenie idealnie wpisują się w obecnie panujące trendy wnętrzarskie – zarówno w styl skandynawski, industrialny, a nawet rustykalny.

Stół dębowy - nie tylko blat na czterech nogach

Stół w polskiej tradycji ma ogromne znaczenie symboliczne i uważany jest za jeden z najważniejszych mebli w domu. To właśnie wokół stołu toczy się życie, ważne jest więc jego wykonanie nie tylko pod względem aranżacyjnym, ale także użytkowym. Wszystko jedno, czy zdecydujemy się na lite drewno dębowe, czy na fornir (okleinę z cienkich płatów drewna), możemy być pewni, że taki mebel posłuży nam przez wiele lat.

Wybór wielkości oraz kształtu stołu powinien być podyktowany przestrzenią, w której zamierzamy go umieścić – nie może być ani za mały, ani za duży, a ze wszystkich stron powinien być zapewniony do niego wygodny dostęp. Urok nowoczesnych mebli polega na zwyczajności, a dominujący w dzisiejszych projektach minimalizm i zabiegi takie, jak np. łączenie drewna ze stalą sprawiają, że jesteśmy w stanie dopasować je do dowolnej aranżacji – http://takemehome.pl/7-stoly-i-biurka.

Jak dbać o stół dębowy?

Pielęgnacja mebli dębowych nie sprawia większych trudności, szczególnie jeśli zostały one fabrycznie zabezpieczone. Warto jednak zapamiętać, szczególnie w przypadku stołu, że nie powinno się narażać blatu na zbytnie przemoczenie, wilgoć i wysokie temperatury – meble drewniane z reguły nie lubią kontaktów z tymi czynnikami, jednak drewno dębowe i tak uważa się za najbardziej odporne na ich działanie. Mimo to, w przypadku codziennej pielęgnacji warto zrezygnować z detergentów, a do przecierania używać po prostu zwilżonej ściereczki. Zważając na fakt, że inwestycja w meble dębowe to niemały wydatek, dobrze jest także zadbać o odpowiednią ich konserwację w celu maksymalnego wydłużenia ich trwałości tak, aby jak najdłużej cieszyły nasze oko i spełniały swoją funkcję użytkową.

 

Materiał zewnętrzny