15 maja 2019 Udostępnij

Dlaczego wybór łóżeczka dla dziecka nie ogranicza się wyłącznie do ładnego designu?

Nietuzinkowe i nowoczesne style łóżeczek dla dzieci nie zawsze idą w parze ze zdrowym snem. Ramy łóżeczek dziecięcych są często wykonywane ze sklejki, co ogranicza ich wytrzymałość. Oferowane materace nie są dostosowane do potrzeb dzieci, a użyte materiały do ich produkcji mogą wywoływać alergie u maluszków. Jak wybrać odpowiednie łóżko z materacem?

Proste i tanie łóżeczko wykonane z materiałów syntetycznych może wywołać alergię u małych pociech. Farby służące do koloryzacji, duża ilość chemicznych klejów scalających płyty czy nieodpowiednio dobrane materace mogą zawierać tysiące alergenów. Tanie łóżko, o fikuśnym designie może okazać się zagrożeniem dla zdrowia dziecka i zbytecznym wydatkiem. Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka dla dziecka, jest materiał, z jakiego je wykonano. Im więcej naturalnych materiałów, tym lepiej dla zdrowia maluszka. Kolejnym elementem godnym uwagi jest bezpieczna konstrukcja, która zawiera niski profil oraz barierki ochronne. Podczas zabawy czy snu małe szkraby nie spadną na podłogę. Nieodzowną częścią łóżka jest materac. Jego twardość i sposób wykonania powinny zostać dopasowane do wieku i potrzeb małego szkraba. Jak skomponować łóżeczko z materacem?

Naturalne materiały w pięknym stylu

Najbezpieczniejszym, trwałym i naturalnym materiałem na łóżko dziecięce jest lite drewno. Jest to bardzo wytrzymały materiał, który może przetrwać nawet z pokolenia na pokolenie. Konstrukcje tworzone z drewnianych elementów mają udźwig do 180 kg, co pozwala spać mamie czy tacie z dzieckiem, gdy te ma nocne koszmary. Drewno nie wywołuje uczuleń i tworzy przyjazny mikroklimat w pomieszczeniu. Dzięki temu pociecha będzie miała zapewniony zdrowy sen. Również farby użyte do koloryzacji łóżka powinny być naturalne (wodne, kredowe). Nie będą wywoływały uczuleń i alergii.

Oczywiście materiał nie wyklucza nietuzinkowych aranżacji łóżeczka dla dziecka. Drewno jest bardzo łatwym materiałem w obróbce i może przybierać rozmaite kształty. Przykładem nieszablonowych aranżacji z drewna są łóżeczka domki i łóżeczka TIPI dostępne u takiego producenta jak Oliveo.pl. Ciekawy styl nie tylko stworzy ciepłą aranżację w pokoju dziecka, ale pozwoli również na rozwój jego kreatywności. Przy pomocy koca lub materiałowej narzutki można stworzyć namiot indiański czy własny domek.

łóżeczko domek

Fot. oliveo.pl

Bezpieczeństwo i dobra zabawa

Drewniane łóżeczko dla dziecka jest bardzo bezpieczne w eksploatacji. Nie zawiera żadnych ostrych elementów stalowych, drutów czy prętów na zewnątrz. Drewno jest polerowane i dodatkowo lakierowane. Łóżeczko można wyposażyć w barierki ochronne, co zapobiegnie spadnięciu dziecka na podłogę podczas snu czy zabawy. Jest to szczególnie ważny czynnik przy łóżeczkach piętrowych. Dodatkowym atutem jest niski profil mebla. Odległość między podłogą a powierzchnią sypialną to nawet 10 cm. Wskazane cechy pozwalają nie tylko na zdrowy sen, ale także bezpieczną zabawę malucha z rówieśnikami lub rodzeństwem.

Materac szyty na miarę wieku dziecka

Nieodzowną częścią łóżka dla dzieci jest materac. Materac do łóżka powinien być dopasowany do wieku dziecka, czyli adekwatnie do jego rozwoju fizycznego. Maluszek powinien spać na średnio twardym materacu, aby jego główka podczas snu nie zapadała się lub nie unosiła ponad tułów. Jest to szczególnie ważne podczas szybkiego rozwoju układu szkieletowego, ponieważ znaczące odchyły uniemożliwiają jego prawidłowy wzrost.

Materiały użyte do produkcji materaca powinny zwierać piankę stabilizująca twardość oraz grykę czy włókna kokosowe zwalczające bakterie i roztocze. Odchody bakterii wywołują alergie, dlatego warto wybrać materac o właściwościach bakteriobójczych. Dodatkowym atutem materacy dla dzieci jest przepuszczalność powietrza, która wpływa pozytywnie na termoregulację organizmu.

Podczas wyboru łóżeczka dla dzieci design to nie wszystko, na co powinni zwrócić uwagę rodzice swojej pociechy. Wysoka jakość materiałów, ich naturalne pochodzenie i odpowiednio dobrany materac to czynniki, które zadbają o zdrowie i sen ich pociechy. Nieszablonowe wzornictwo, możliwość nietuzinkowej zabawy czy znane motywy stylizacyjne są wyłącznie dodatkowym atutem.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)