21 lutego 2022 Udostępnij

Wybór okien – na co zwrócić uwagę?

Zakup okien do mieszkania to poważna inwestycja, dlatego wybór konkretnych modeli warto dobrze przemyśleć. Oto, jakie parametry należy wziąć pod uwagę, wybierając okna, tak aby mogły nam one posłużyć przez wiele lat, a dodatkowo nie były problematyczne w utrzymaniu.

Okna drewniane czy plastikowe?

Na początek warto zadać sobie pytanie, czy lepiej wybrać okna drewniane, czy może lepiej postawić na plastikowe? Otóż oba rozwiązania posiadają zarówno wady, jak i zalety. Okna drewniane prezentują się niezwykle elegancko, a dodatkowo są odporne na działanie wysokich temperatur. Charakteryzują się nieco większym stopniem izolacji akustycznej, jednak z drugiej strony są one trudniejsze w utrzymaniu oraz droższe. Natomiast plastikowe okna, choć nie tak efektowne, jak drewniane, są odporne na wilgoć, a także działanie substancji chemicznych. Co więcej, są one tańsze oraz nie wymagają przeprowadzania prac konserwacyjnych. Można więc stwierdzić, że okna drewniane będą idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie spójną i estetyczną aranżację wnętrz, zaś plastikowe lepiej sprawdzą się w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele czasu na dbanie o nie oraz dysponują ograniczonym budżetem. Oba rodzaje okien znajdziesz w Gdańskim sklepie z oknami aluminiowymi.

Współczynnik przenikania ciepła

Najważniejszym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien, jest współczynnik przenikania ciepła (U). Im jest on niższy, tym więcej ciepła pozostaje w pomieszczeniu. Zgodnie z obowiązującym prawem, współczynnik U nie może być wyższy niż 1,1. Tymczasem w przypadku okien energooszczędnych współczynnik wynosi około 0,5. Nieco wyższe współczynniki przenikania ciepła zwykle posiadają okna plastikowe, jednak różnica w stosunku do okien drewnianych nie jest bardzo duża. Pamiętajmy, że im "cieplejsze" okna, tym więcej możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Zabezpieczenia

Warto wybierać okna, które zapewnią wszystkim domownikom bezpieczeństwo. Zwykle posiadają one:

  • specjalne okucia, które uniemożliwiają wyważenie skrzydła,
  • szyby antywłamaniowe,
  • klamki zamykane na klucz, które trudno jest sforsować od zewnątrz.

Sposób montażu

Decydując się na zakup okien u konkretnego producenta, zazwyczaj jednocześnie chcemy skorzystać z usługi ich montażu. Warto mieć na uwadze, że odpowiedni montaż okien, czy to plastikowych, czy drewnianych, jest tak samo ważny, jak samo okno. Istnieją dwa sposoby ich montowania, a mianowicie:

  • montaż tradycyjny,
  • montaż ciepły - okna przymocowywane są do muru za pomocą specjalistycznych elementów, co zapewnia jeszcze lepszą termoizolację.

Kwestię montażu okien dobrze jest uzgodnić jeszcze przed złożeniem zamówienia. O ile to możliwe, dobrze jest zdecydować się na montaż ciepły, choć nie wszystkie firmy oferują obecnie taką usługę.

Artykuł partnera

Komentarze (0)