26 kwietnia 2016 Udostępnij

Minimalizm w urządzaniu wnętrz

Dominacja koloru czarnego

Urządzanie wnętrz w swoim domu to przede wszystkim ciągłe dążenie do spełnienie wszystkich swoich potrzeb i oczekiwań. Staramy się tutaj, aby stworzone przez nas miejsce do życia odpowiadało nam w stu procentach i na co dzień dawało nam pełne zadowolenie. Istnieje obecnie całe mnóstwo różnych stylów oraz rozwiązań, na które można zdecydować się w swoim domu.

Coraz więcej ludzi stawia aktualnie na minimalizm, i raczej trudno się temu dziwić. Jest to zdecydowanie najlepsza propozycja w sytuacji, kiedy chcemy uniknąć nadmiernego chaosu czy wręcz "zagracenia" w naszym domu i cenimy sobie porządek. W stylu minimalistycznym stawiamy głównie na prostotę. Dotyczy to wszystkich elementów danych pomieszczeń – również kształtów mebli i sprzętów, jakie się w nich znajdą. Przez wiele lat w aranżacji wnętrz ogromnym uznaniem cieszyły się meble o fantazyjnych kształtach, pełne różnych zdobień, nietypowych elementów i tak dalej. Oczywiście, mają one liczne walory, ale w tym stylu musimy wyeliminować je całkowicie, stawiając na coś znacznie prostszego.

Największą popularnością cieszą się tutaj "kanciaste" meble, w kształcie prostokątów i kwadratów. Fronty mebli powinny być pozbawione jakichkolwiek niepotrzebnych zdobień – najlepsze są te wykończone na wysoki połysk, w których nie sposób dostrzec jakichkolwiek wyróżniających je szczegółów. Warto poszukać takich mebli, które będą posiadały jak najmniejszą liczbę elementów. Nawet szafki mogą być pozbawione uchwytów, które czasami zaburzają prostotę, jaką chcemy uzyskać w takim pomieszczeniu. Stawiamy oczywiście na jednolitą zabudowę – wszystkie elementy umeblowania powinny być w maksymalnym stopniu identyczne. Należy unikać jakichkolwiek mebli, które swoimi szczegółami będą w dowolny sposób wyróżniały się na tle pozostałych.Minimalizm w starej kamienicy

Kolejną ważną kwestią jest kolorystyka danego pomieszczenia. Zazwyczaj przy urządzaniu wnętrz decydujemy się na stosowanie wielu kolorów, uważając, że coś takiego ożywia nasze otoczenie i wprowadza mnóstwo energii do naszej codzienności. W dużym stopniu jest to prawda, ale w przypadku stylu minimalistycznego decydujemy się na coś kompletnie odwrotnego. Należy tu postawić na niezbyt zróżnicowane i przede wszystkim stonowane kolory – dominuje tu zwykle czerń i biel. Jest to świetna propozycja szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, bowiem zastosowanie takich kolorów pozwala na znaczne powiększenie ich pod względem wizualnym. Ponadto takie stonowane kolory wprowadzają we wnętrzu mnóstwo smaku i elegancji. Nie jest prawdą, że pomieszczenia w których dominują tego typu barwy są chłodne i nieprzyjemne. W rzeczywistości mogą być jednocześnie bardzo przytulne.

Jakość zastosowanych materiałów jest jedną z najważniejszych kwestii, o jakich zawsze należy tu pamiętać. Nigdy nie powinniśmy na tym oszczędzać, bowiem przy takim podejściu uzyskane efekty nie będą dla nas zbytnio zadowalające. Jeśli chodzi na przykład o wykończenie ścian czy podłogi, to można pozwolić sobie na pewne urozmaicenia i na moment odrobinę odejść od ciągłej pogoni za jak największą prostotą. Świetną propozycją jest gres czy kamień ozdobny na ścianę. Płytki podłogowe powinny być, podobnie jak meble, dość stonowane, ale nie oznacza to, że mamy decydować się na coś nudnego – można pozwolić sobie na nieco bardziej fantazyjne wzory czy kształty. W stylu minimalistycznym wielką popularnością cieszy się szkło. Niektóre elementy wykończenia przygotowywane z niego – na przykład blaty kuchenne czy fronty niektórych mebli – potrafią prezentować się bardzo ciekawie i świetnie pasują do ogólnego charakteru takich pomieszczeń.

W poszczególnych pomieszczeniach korzystamy z zupełnie innego wyposażenia – wybór odpowiedniego sprzętu, dobrze pasującego do stylu minimalistycznego jest tu bardzo ważną kwestią. Weźmy na przykład kuchnię, gdzie wybór wyposażenia jest rzeczą szczególnie trudną. Musimy bowiem znaleźć taki sprzęt AGD do zabudowy kuchennej, który będzie równocześnie pasował do minimalistycznego stylu, jak i zapewni nam wysoką funkcjonalność. Warto dopasować wszystkie takie urządzenia do pozostałych mebli, umieszczonych w kuchni. Jeśli chodzi o ich wygląd i kolorystykę, to raczej trzymajmy się przy tym wszystkich wcześniejszych założeń – najlepiej decydować się na rzeczy pozbawione zbyt wielu zbędnych szczegółów, wykończone w kolorze białym lub czarnym. Na szczęście producenci takiego sprzętu doskonale rozumieją potrzeby współczesnych klientów, nie ma zatem większego problemu ze znalezieniem w sklepach urządzeń AGD, które dobrze pasują do wymagań stylu minimalistycznego.Minimalistyczna kuchnia

Czy styl minimalistyczny jest chłodny i nieprzyjemny, jak uważa wielu ludzi?

Naszym zdaniem, nie. Przede wszystkim ogranicza on w danym pomieszczeniu jakikolwiek chaos i zbędny bałagan, który tak często towarzyszy wnętrzom wykończonym w bardziej tradycyjnych stylach. Jest to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób ceniących sobie maksymalny porządek w życiu codziennym i nie znosi bałaganu. Decydując się na to, będziemy mogli stworzyć ponadto bardzo funkcjonalne i zarazem wypełnione doskonałym stylem pomieszczenia.

Komentarze (0)