20 maja 2016 Udostępnij

Cegła w aranżacji wnętrz

Cegła jest naturalnym budulcem każdego domu. W aranżacji wnętrz wykorzystuje się ją w postaci klinkierowej, stylizuje i maluje. Jest efektowna i przyciąga uwagę, często staje się głównym motywem dekoracyjnym we wnętrzach. Projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl, Anna Poprawska mówi jak szykownie zestawić cegłę z resztą mieszkania. 

Cegła kojarzy się z tworzywem surowym, opornym i nieprzyjemnym. Jednak odpowiednie jej zaaranżowanie może być strzałem w dziesiątkę i sprawić, że nasze wnętrze będzie się pięknie i oryginalnie prezentować. Do wyboru jest wiele możliwości, np. możemy wykorzystać mieszkanie na twórcze i nowoczesne studio lub urządzić je w stylu rustykalnym.

Naturalny klimat

„Decydując się na użycie cegły w aranżacji całego domu lub wybranego wnętrza musimy dokładnie zaplanować, jaki rodzaj tego tworzywa nas interesuje i w jakich ilościach chcemy go wykorzystać. Jeśli mieszkamy w wiekowej kamienicy, możemy pokusić się o odsłonięcie cegły spod warstwy tynku, dzięki czemu bez zbędnych wariacji uzyskamy prawdziwą, naturalną cegłę. Warto jednak wtedy zabezpieczyć ją, jak i sąsiadujące ściany, odpowiednimi preparatami, by się nie kruszyła, nie kurzyła i nie wilgotniała. Gdy stan mieszkania nie daje nam jednak tej możliwości, wtedy możemy dokonać zakupu naturalnej cegły na przykład z rozbiórek starych budynków. Można kupić ją pociętą w plastry, którymi okleja się ściany. Warto zdecydować się na ozdobienie nią jednej czy dwóch ścian – pionowo, jak pas tapety lub na przykład na skos” – podkreśla Anna Poprawska.

Ciekawym połączeniem jest zestawienie naturalnej cegły z gładkimi surowcami, takimi jak: drewno, szkło czy metal. Harmonia materiałów sprawi, że klimat wnętrza będzie mniej ociężały, a zyska na lekkości i finezji. Pasuje do mieszkań w stylu industrialnym i nowoczesnym, tym sposobem możemy zamienić swoje cztery kąty na nastrojowy loft.

cegła

Wachlarz inspiracji

Klinkierowe cegły mamy do wyboru w wielu odcieniach i deseniach. Do najefektywniejszych należą białe i szare, wykorzystywane najczęściej w kuchni. Jednak wtedy należy uważać na kontakt z wodą i odpowiednio je zaimpregnować. Cegła nie jest polecana do łazienek, ze względu na duża wilgotność w tych pomieszczeniach. 

Według Anny Poprawskiej: „W kuchniach cegła idealnie wypełnia wolną przestrzeń nad blatem. Można ją też wykorzystać jako dekorację naścienną w miejscu, gdzie stoi stół. Ciekawym sposobem jest również oklejenie cegłą wyspy kuchennej. Wszystkie te pomysły pozwolą na zaakcentowanie konkretnych przestrzeni i oddzielenie ich od siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakturę użytej cegły – w kuchniach najlepiej sprawdzą się te gładkie, ponieważ najłatwiej zachować ich czystość”.

Jeśli w mieszkaniu będzie dominować wyrazisty klinkier, to wtedy musimy zrezygnować ze zbędnej i przytłaczającej dekoracji. Jednak jeśli cegły są gładkie i w wyważonym kolorze, mogą być idealnym tłem dla designerskich dodatków i mebli. Cegła jest dobrym rozwiązaniem, gdy zajmie przestrzeń przy wezgłowiu łóżka w sypialni. Wtedy najlepiej się sprawdzi jasny materiał, który nie zmniejszy optycznie pokoju i go rozpromieni.

Istotny dodatek  - oświetlenie

„W aranżacji wnętrz bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie, o którym często zapominamy. A to właśnie światło może wzmocnić efekt wizualny lub sprawić, że nasz wymarzony projekt nie prezentuje się tak, jak zakładaliśmy. Elementy wyłożone cegłą powinny być dobrze doświetlone – nie tylko lampami, ale również światłem dziennym. Ciekawa faktura oraz bardzo często wielobarwność cegieł zostanie zaakcentowana dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Warto zdecydować się na niewielkie lampki LED zamontowane przy suficie lub w samej ścianie oklejonej cegłą. Dzięki temu możemy uzyskać ciepły i przytulny charakter pomieszczenia” – mówi na koniec Anna Poprawska.

Cegła daje wiele opcji dekoracyjnych. Nie znajduje się tylko na zewnątrz budynku - na elewacji, czy w ogrodzie. Cegła tworzy niesamowite wnętrza, aby jednak nie nadużyć jej w pomieszczeniach, warto pamiętać o odpowiednim wyborze materiałów, kolorów i dodatków.

Komentarze (0)