7 listopada 2019 Udostępnij

Ciekawie urządzone wnętrza / kuchnia

W każdym z nas, choć występuje to na różnych etapach życia, odczuwa potrzebę wicia gniazda. Marzymy, by mieć swój własny kąt, który zapewni nam poczucie bezpieczeństwem, spokoju i harmonii. I choć dom tworzą jego mieszkańcy, to każdemu z nas zależy, by czuł się w nim dobrze. To uczucie zapewnić mogą odpowiednio urządzone wnętrza i dodatki. Każdy z nas ma inny gust, inne wyczucie smaku i inne potrzeby. Pozwoliliśmy sobie więc przygotować krótki poradnik prezentujący różnorodne style wnętrzarskie – od skandynawskiego, poprzez retro i glamour aż po prowansalski i industrialny. Dowiesz się z niego, jakie wybrać meble, dodatki i dekoracje, aby twój dom cieszył zarówno komfortem, jak i wyczuciem smaku.

Styl skandynawski

Klasyczne wydanie stylu skandynawskiego bazuje na naturalnych kolorach i materiałach. Najczęściej spotykanym duetem jest ciepłe drewno z bielą, szarością i akcentami czerni. Można jednak zauważyć, że skandynawski styl coraz częściej wzbogacony jest złotem, które dodaje elegancji i oryginalności.

Bazą stylu skandynawskiej jest światło, a kolor biały, który zdobi sufity i ściany, najlepiej je odbija oraz eksponuje.

Meble i dodatki w stylu skandynawskim niestety stanowią dość spory wydatek. Jednak ich wygoda, precyzja wykonania oraz solidność sprawiają, że meble dość często przechodzą z pokolenia na pokolenie, stanowiąc rodzinną pamiątkę. Śmiało więc można mówić o doskonałej inwestycji na lata.

Styl retro

Nawiązanie do wzornictwa lat 50. i 60., art deco, czy wnętrz pałacowych zyskuje coraz większą popularność. Łącząc te elementy z nowoczesną stylistyką można uzyskać niepowtarzalny wystrój mieszkania.

Styl retro charakteryzują takie dodatki jak lustra w złotych ramach, lampy z abażurem, kryształowe żyrandole, drewniane stoliki i meble wypoczynkowe na skośnych nóżkach. Niepowtarzalny efekt można uzyskać łącząc masywne meble z przestronnymi minimalistycznymi wnętrzami. Styl retro doskonale sprawdza się tak samo w przypadku starych kamienic, jak i współczesnych mieszkań. To doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących klasycznych, ponadczasowych i jednocześnie awangardowych wnętrz.

Styl glamour

Ten styl wciąż pozostaje niezwykle kontrowersyjny. Dla jednych jest eklektyczny, a przez innych określany mianem kiczu i przesady. Już na pierwszy rzut oka dostrzec można, że styl glamour łączy w sobie współczesny design z barokowymi meblami czy matowe faktury z kolorowymi, błyszczącymi powierzchniami. Dzięki temu można tworzyć aranżacje bazujące wokół luksusu, zmysłowości, lekkości, a nawet odrobiny humoru.

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym dla stylu glamour elementem jest paleta róży i fioletów. Można stosować zarówno odcienie wyraziste, nasycone tymi kolorami, jak i stonowane, przełamane nutą szarości. Nadmiar intensywnych barw może być męczący, dlatego warto zestawić je z beżami lub zieleniami.

Styl prowansalski

Niezaprzeczalnie ten styl uwodzi bezpretensjonalnością i odwołuje się do sielskiego, wiejskiego klimatu oraz domowego, rodzinnego ogniska. Wnętrza są przytulne, wypełnione tradycyjnymi meblami i naturalnymi materiałami. Kolorystykę można porównać do francuskiego krajobrazu, odnosząc się do odcieni lawendy, błękitu czy piaskowych odcieni skąpanych słońcem pejzaży.

Bazą stylu prowansalskiego jest drewno. Tradycyjne, francuskie domy kojarzone są z drewnianymi meblami, które jeśli zawierały widoczne oznaki starzenia zyskiwały uroku i szlachetności. Dziś swobodnie nabyć można całe kolekcje mebli zawierających sęki, nierówności i zabiegi stolarskie imitujące prawdziwe zniszczenia.

Styl industrialny

Ten styl cechuje brak podziałów między pomieszczeniami, duże pozbawione wszelkich zdobień okna, wysokie sufity. W tym wystroju dostrzec można dużą ilość lamp oraz umiarkowaną ilość dekoracji. Brak podziału pomiędzy pomieszczeniami powiększa wnętrze, podobnie jak kolorystyka, bowiem królują tu odcienie bieli i szarości. Całokształt nadaje poczucia wolności, a zarazem surowości. Oczywiście biel i szarość to nie jedyne barwy, które królują we wnętrzach industrialnych. Doskonale sprawdzają się również turkusy i ciemna czerwień. Dość często w takich wnętrzach pojawia się ściana z czerwonej cegły. Zobacz jak w stym stylu urządzić kuchnie na tej stronie medicot

W wyborze mebli powinniśmy kierować się prostymi, geometrycznymi formami. Z kolei mile widzianymi materiałami są: szkło, metal, beton, stal i stare drewno.

Niezależnie od preferowanego stylu czy naszych upodobań warto pamiętać, że to mieszkańcy tworzą niepowtarzalny klimat każdego domu i to nie styl wnętrz sprawi, że będziemy czuć się bardziej szczęśliwi, tylko ludzie, którzy dzielą z nami tę przestrzeń. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)