5 stycznia 2017 Udostępnij

Przedstawiamy zalety piecyków na pellet

​Poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach nieustannie rośnie, za co w dużej mierze winę ponosi powszechne wykorzystanie węgla jako paliwa w domowych kotłowniach. Należy zatem oczekiwać, że udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w ogrzewaniu obiektów mieszkalnych, handlowych i przemysłowych, niebawem zacznie gwałtownie wzrastać.

Planujesz modernizację instalacji CO w swoim domu? Zatem koniecznie rozważ zakup pieca na pellet. W polskich warunkach rynkowych pellet wciąż jeszcze pozostaje produktem niszowym, należy jednak oczekiwać, że wkrótce ulegnie to zmianie. Jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego opału (miału, węgla, gazu czy oleju opałowego), ten rodzaj paliwa przedstawia liczne zalety, a wśród największych należy wymienić niską cenę zakupu oraz łatwy montaż systemów grzewczych przystosowanych do jego spalania. Należy także podkreślić, że pellet to niezwykle wszechstronny opał – doskonale sprawdza się jako opał w kotłowniach CO, jednak jego charakterystyka sprawia, że może być też spalany w kozach i kominkach.

Ogrzewanie pelletem – kozy, kasety i kotły CO

Ogrzewanie domu pelletem może być realizowane na dwa sposoby – poprzez ogrzewanie powietrza lub wody w instalacji centralnego ogrzewania. Najbardziej uniwersalnymi systemami grzewczymi są kozy na pellet i wkłady kominkowe (kasety). Stosunkowo duża moc cieplna (w przedziale 2,5-22 kW), wydajność na poziomie 80 procent oraz możliwość precyzyjnej regulacji ilości ciepła sprawia, że takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w małych domach, w których nie ma potrzeby montażu instalacji CO. Należy także podkreślić, że kominek na pellet doskonale sprawdzi się w roli nastrojowego elementu aranżacji wnętrza, przy czym jego obsługa nie nastarcza właściwie żadnych trudności. 

Warto podkreślić, że eksploatacja tego typu urządzeń nie jest specjalnie absorbująca, a wszystko to dzięki zaawansowanej elektronice sterującej. Cały układ może być obsługiwany za pomocą zdalnego kontrolera, a bieżące czynności ograniczają się do uzupełniania zapasu paliwa w zbiorniku i opróżniania dedykowanego zasobnika na popiół. Zadaniem sterownika jest utrzymanie żądanych parametrów cieplnych, zatem po zaprogramowaniu odpowiednich wartości, nie musimy się martwić spadkiem temperatury w pomieszczeniach. 

Ten rodzaj opału doskonale sprawdzi się też w roli paliwa do domowej kotłowni. Piece na pellet nie kosztują mało (cena najdroższych wariantów dochodzi do kilkunastu tysięcy zł, w zależności od modelu), jednak zalety ekologicznego opału docenimy bardzo szybko. Rynek systemów grzewczych oferuje piece w wielu rozmiarach, co sprawia, że dobór kotła dostosowanego do niewielkich rozmiarów pomieszczenia nie jest żadnym problemem. Warto jednak wiedzieć, że piece z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. należą do rzadkości. Zwykle element ten należy dokupić oddzielnie. 

piec na pellet

Piecyki na pellet – montaż nie nastarcza żadnych trudności

Ważną zaletą pieców na pellet jest łatwość montażu. Wynika to z faktu, że tego typu urządzenia wyposażone są we własny wyciąg, który dostosowuje siłę ciągu do aktualnych warunków pracy. Oznacza to, że piecyk nie musi być podłączony do wysokiego komina o znacznym przekroju. Gazy powstałe w wyniku spalania pelletu odprowadzane są przez stalowy przewód (elastyczny bądź sztywny), który należy wyprowadzić poza pomieszczenie. Koza na pellet może być ustawiona bezpośrednio na podłodze, jeżeli jednak została ona wykonana z drewna, warto użyć specjalnej płyty zabezpieczającej (szklanej lub metalowej).

Równie łatwy jest montaż kaset dostosowanych do spalania pelletu. Posłużyć do tego może tradycyjny kominek otwarty, należy jednie pamiętać o konieczności zamontowania specjalnego stelażu, który umożliwi wysuwanie wkładu. 

O czym należy pamiętać przed montażem? Przede wszystkim o możliwości doprowadzenia zasilania. Jest to konieczne ze względu na zastosowaną w tych systemach elektronikę sterującą. Prąd będzie też potrzebny do zasilenia podajnika opału. Niezwykle istotna jest też prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniu, w którym ma być zamontowany piecyk lub kaseta. 

Kotły na pellet – pełna automatyka to optymalne spalanie

Kotły CO zasilane pelletem doskonale sprawdzą się jako źródło ciepła dla całego domu. Mimo że wartość kaloryczna biomasy jest niższa niż w przypadku węgla, to praktyka pokazuje, że pellet może być znacznie wydajniejszym paliwem, a to dlatego, że proces jego spalania przebiega w optymalnych warunkach, o co dba elektronika kotła.

Piece na pellet osiąga najwyższą sprawność w warunkach pracy z mocą nominalną, zatem dobierając właściwy model należy sugerować się parametrami obliczonymi w projekcie budynku. Zakup kotła o wyższej mocy jest praktycznie pozbawiony sensu, bowiem ucierpi na tym sprawność procesu spalania. Przyczyni się to do zwiększonego zużycia opału i w efekcie – do podwyższenia kosztu ogrzewania. 

Urządzenia o mocy kilku kilowatów doskonale sprawdzą się w niewielkich i odpowiednio ocieplonych budynkach, warto jednak zaznaczyć, że jeżeli kocioł ma ogrzewać także wodę, taki model okaże się niewystarczający.

Komentarze (0)