24 października 2016 Udostępnij

Okap kuchenny - Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?

Nie chcesz, by zapach przyrządzanych w kuchni potraw roznosił się po całym domu lub wnikał w zasłony czy meble? Okap kuchenny pozbawi Cię takich problemów, jednak należy dobrze przemyśleć, jaki rodzaj urządzenia wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele jego modeli, ale bez podstawowej wiedzy ciężko zakupić właściwy. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu kuchennego.

Jakie role spełnia okap kuchenny?

Okap stał się z biegiem czasu jednym z najważniejszych urządzeń w kuchni, zaraz obok tak standardowych sprzętów jak lodówka czy kuchenka. Dlaczego tak się stało? Główny powód to jego funkcja eliminowania niepożądanych zapachów  Dzięki niemu kuchni nie wypełnia woń smażenia, pieczenia czy gotowania potraw. Umieszczony bezpośrednio nad płytą grzewczą okap pozwala na natychmiastowe wyciąganie zapachu do instalacji wentylacyjnej lub, w przypadku pracy jako pochłaniacz, kieruje go do filtrów węglowych. Co więcej okapy pomagają nam się również pozbyć pary wodnej i wilgoci, która przyczynia się nie tylko do zniszczenia mebli czy ścian, ale też wytwarza na nich tłustą powłokę, która z czasem może narastać i jest ciężka do wyczyszczenia. Podsumowując, kiedy zamontujemy odpowiedni okap w kuchni, wyeliminujemy z domu zapach przyrządzanych potraw, zadbamy o kondycję mebli i ich dłuższe życie oraz rzadziej będziemy zmuszeni do malowania ścian. Tylko który z okapów nam to zagwarantuje.

Okap podszafkowy

Najczęściej okap podszafkowy jest montowany w małych kuchniach albo w tych, w których zamówione meble wykonywane są na wymiar i otrzymujemy już przeznaczone dla niego miejsce. Jak sama nazwa wskazuje, okap jest montowany bezpośrednio pod szafką kuchenną, nad płytą grzewczą. Urządzenie zazwyczaj posiada kompaktowy rozmiar, co jest jego niekwestionowaną zaletą. Szczególnym rodzajem okapu podszafkowego jest okap teleskopowy. Uruchamiany jest on za pomocą wyciągnięcia szuflady nazywanej teleskopem. Zwiększa ona powierzchnię wchłaniania zapachów oraz pary wodnej, a kiedy urządzenie nie jest wykorzystywane, po prostu należy je z powrotem zsunąć. To dyskretny sprzęt także do małych kuchni, jednak jego działanie jest nieco wydajniejsze niż w przypadku standardowego okapu podszafkowego. Nie ogranicza on również przestrzeni nad szafką, w której można zamontować np.: suszarkę na naczynia. 

Okap kominowy

Okapy kominowe to już znacznie większe urządzenia, jednak można liczyć na ich skuteczniejszą pracę. To urządzenie spotykane najczęściej w polskich kuchniach. Pracuje ono albo jako wyciąg albo jako pochłaniacz, więc nie musi być montowane bezpośrednio do wentylacji. Okap kominowy mocowany jest do ściany, bezpośrednio nad płytą grzewczą. Jego geometryczne kształty polecane są do nowoczesnych kuchni. Cena okapu kominowego zależy od konkretnego modelu. Wyróżniamy takie jego rodzaje jak okap narożny i skośny. Okap kominowy narożny dedykowany jest dla kuchenek umieszczonych w kącie kuchni, natomiast skośny najbardziej zwraca uwagę swoim nowoczesnym designem. Działają one jednak wszystkie na tych samych zasadach.

A może okap wyspowy?

Okap wyspowy jest przeznaczony do kuchni z wyspą, ale nie tylko. To wydajne urządzenie, które można traktować również jako oryginalną ozdobę pomieszczenia. Trudno go nie zauważyć, ponieważ ma zazwyczaj długą, walcowatą postać. Okap wyspowy nadaje się do montowania w każdym miejscu, ponieważ nie jest zależny od żadnej ściany. Przyczepione do sufitu urządzenie może więc wisieć nawet na środku kuchni, gdzie oczywiście będzie pochłaniać zapachy powstałe podczas gotowania. Często okap wyspowy posiada również zaawansowane funkcje. Dla wielu ludzi jego nadrzędną cechą jest jednak nowoczesny wygląd. Doprowadza on zanieczyszczenia bezpośrednio do szybu wentylacyjnego, więc nie musi być montowany w pobliżu komina. Okapy wyspowe pracują również jako pochłaniacz, wówczas nie są w ogóle zależne od żadnej instalacji Niestety ze względu na swoje liczne udogodnienia taki okap pozostaje najdroższą opcją. Nie znaczy to jednak, że na rynku nie ma producentów, którzy oferowaliby modne okapy wyspowe w atrakcyjnych cenach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przedstawiliśmy rodzaje okapów i ich podstawowe wady i zalety, jednak to nie wszystko. Przy zakupie okapu kuchennego należy się kierować również innymi cechami. Urządzenie musi być solidnie wykonane oraz posiadać łatwy w obsłudze panel. Istotne jest zastosowanie również w okapie kuchennym światła, które sprawia, że mamy jeszcze większą kontrolę nad stanem przygotowywanych potraw. Nowoczesne okapy posiadają sterowanie dotykowe lub za pomocą pilota. Co więcej wyposażone są w funkcję standardowej pracy lub opcję turbo, która pozwala w szybkim czasie pozbyć się zapachów z kuchni. To bardzo przydatna cecha, kiedy na przykład zdarzy nam się coś przypalić i musimy błyskawicznie oczyścić pomieszczenie zanim zapach się rozejdzie po domu. Takie i inne praktyczne funkcje posiadają okapy Kernau. Warto się więc zapoznać z asortymentem polskiej marki urządzeń dostępnej na stronie http://www.kernau.com/kategoria/gotowanie/okapy-kuchenne.html.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)