30 maja 2016 Udostępnij

Kominek - ozdoba i źródło ciepła w jednym

Kominek spełnia nie tylko funkcję dodatkowego ocieplenia pomieszczeń, ale także estetyczną. Jak dopasować go do naszego wnętrza? 

Dzisiejszy rynek proponuje nam różnego rodzaju kominki i pozwala na dopasowanie ich do naszych wymagań. Aby wygodnie z niego korzystać i stworzyć przyjemny klimat, musimy wybrać odpowiedni rodzaj do pomieszczenia, w którym ma się on znajdować.

Kominki otwarte, zamknięte i w płaszczu wodnym

Przy budowie odpowiedniego kominka musimy zdecydować się na rodzaj kontrukcji. Do wyboru mamy modele otwarte lub zamknięte. Te pierwsze przypominają paleniska, rozpalane przez wieki, które pełniły funkcję ocieplenia i oświetlenia gospodarstwa domowego. Tworzą one niesamowitą atmosferę w obrębie paleniska. Niestety do ogrzania pomieszczenia wykorzystują tylko 20% wartości energii z drewna, które i tak szybko się spala, więc nie są najlepszym źródłem ciepła i przez to opał szybciej się zużywa.
Praktyczniejsze są kominki zamknięte. Wkład kominkowy, jest zamknięty przeszkolnymi drzwiami. W przeciwieństwie do kontrukcji otwartych, są bezpieczne i bardziej efektowne, ponieważ wykorzystują aż 70% energii z drewna. Dlatego mogą być z powodzeniem stosowane, jako domowe źródło ciepła. Mogą one współpracować z instalacją dostarczającą gorące powietrze lub posiadać, tzw. płaszcz wodny. Pierwsza opcja wykorzystuje cyrkulujące powietrze między wkładem kominowym a ściankami obudowy. Dzięki dodatkowej instalacji i wentylatorowi, ciepło może być rozprowadzane do pozostałych pomieszczeń. Taki system jest bardzo wydajny, chociaż bywa tak, że konieczne jest instalowanie filtrów, oczyszczających powietrze.
Powietrze nie jest jedynym nośnikiem ciepła w kominkach zamkniętych, często wykorzystuje się także wodę. Płaszcz wodny otacza wkłady i komorę spalania, a podgrzana woda, skierowana jest do instalacji centralnego ogrzewania. Wymagane są do tego kocioł na olej lub gaz oraz dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem wody i maksymalnym wzrostem ciśnieniem. 

kominek

Parametry techniczne

Przy wyborze kominka do ogrzewania całego domu, musimy znać podstawowe parametry techniczne. Średnia wyliczona z trzech godzin palenia w warunkach testowych to nominalna moc grzewcza. Jej wartość jest bardziej znacząca, niż szczytowa moc urządzenia. Z kolei parametr sprawności (przedstawiony w procentach) ukazuje nam, jaką część energii powstającej podczas palenia z mocą nominalną odzyskujemy w postaci ciepła.

Naturalnie bardzo ważny jest odpowiednio dobrany materiał, z którego wykonano wkład. Żeliwne konstrukcje są trwałe, stalowe natomiast lżejsze i tańsze. Niektóre kominki możemy opalać nie tylko drewnem, ale też węglem brunatnym lub brykietem drzewnym. Popularne są ostatnio wkłady ze szklanymi drzwiczkami przesuwanymi w pionie, dzięki czemu opał łatwiej umieścić w palenisku.

Jak zaaranżować kominek w salonie?

Niezależnie od rodzaju wybranego kominka, powinien się on dobrze prezentować w wybranym pomieszczeniu. 
Trudną sprawą jest dopasowanie kominka do konkretnego pomieszczenia. Ostatnio prym wiodły tradycyjne i rustykalne aranżacje z cegły i kamienia. Teraz królują obudowy minimalistyczne, prawie ascetyczne. Ich tworzywem też są naturalne surowce, ale formą pasują bardziej do nowoczesnych wnętrz.

Ozdobny biokominek

Dotychczas najpopularniejszym zamiennikiem kominków była tak zwana „koza”, czyli piec wolno stojący. Niestety wymaga on dostępu do osobnego przewodu kominowego i zabezpieczenia podłóg i ścian przed wysoką temperaturą.

Blask naturalnego ognia może imitować biokominek. Do jego instalacji nie potrzebujemy skomplikowanych przewodów i dodatkowych prac budowlanych. Biokominki opala się etanolem, spalanym prawie w 100%, dostępnym w płynnej lub żelowej postaci. Możemy je umieszczać w pokojach bez przewodów kominowych, należy jednak pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Taki rodzaj kominku nie dostarcza ciepła, spełnia się jedynie w funkcji ozdoby.

 

Komentarze (0)