26 kwietnia 2016 Udostępnij

Panele, czy parkiet - przegląd dostępnych możliwości

Podłoga z jasnego drewna

Podłogi drewniane już dawno wpisały się w domową tradycję. Trudno ich zresztą nie cenić, są bowiem piękne, ciepłe i trwałe. Nie jesteśmy jednak obojętni również w stosunku do paneli, nie może być przy tym inaczej skoro kusi nas ich przystępna cena. Oczywiście, sam wybór staje się łatwiejszy, gdy jesteśmy świadomi wad i zalet poszczególnych rozwiązań.

Drewno na podłodze

Deszczułki znane też jako klepki, a więc popularny parkiet charakteryzują się tym, że można je łączyć zarówno na pióro, jak i na wprost. Najczęściej maja od 16 do 22 milimetrów grubości, od 3 do 15 centymetrów szerokości i długość wahającą się od 20 do nawet 200 centymetrów. To właśnie długie formaty są obecnie najmodniejsze, okazuje się przy tym, że, wbrew obawom sceptyków, pasują też do niewielkich pomieszczeń. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku desek. Te mają od 21 do 30 milimetrów grubości, szerokość od 8 do 18 centymetrów i długość od 50 do nawet 600 centymetrów. Nowoczesne deski zwracają na siebie uwagę między innymi dlatego, że posiadają rowkowania, dzięki którym są mniej narażone na odkształcenia.

Za inwestycją w lite drewno przemawia przede wszystkim to, że jest ono ciepłe, dekoracyjne i trwałe, a przy tym naprawdę ładnie się starzeje. Sprawdza się również jako izolator termiczny i nie uczula. Drewniana podłoga poddaje się również cyklinowaniu i lakierowaniu i po każdym zabiegu tego typu ciągle wygląda dobrze. Oczywiście, poziom satysfakcji w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju zastosowanego drewna, warto mieć więc na uwadze to, że podłoga sosnowa jest mniej trwała niż dębowa.

Na rynku istnieje wiele produktów z litego drewna, bez trudu można więc dobrać takie, które sprawdzą się w konkretnym pomieszczeniu. Co ciekawe, pomieszczeniem tym może być nawet łazienka, choć w jej przypadku dobrze jest zainwestować w drewno olejowane. Stawiając na podłogi drewniane należy mieć jednak na uwadze to, że nie mamy wcale do czynienia z najlepszym izolatorem akustycznym. Niekiedy położenie dywanu jest więc jedynym skutecznym sposobem na wyciszenie odgłosów kroków. Również pod podłogą powinna się pojawić warstwa izolacyjna.

Decydując się na podłogę drewnianą warto mieć na uwadze i to, że jej ułożenie wymaga doświadczenia. Ryzyko wypaczania się podłóg wykonanych z drewna sprawia też, że nie są one najlepszymi rozwiązaniami w momencie, w którym zastanawiamy się nad zastosowaniem ogrzewania podłogowego.

Drewniane panele bez tajemnic Ciemnobrązowe panele

Z wyglądu panele drewniane przypominają klepki i deski i w przeciwieństwie do podłóg z litego drewna najczęściej klei się je z kilku warstw, z których wierzchnią stanowi lakierowane drewno. Lakier jest utwardzany, a nabywca może zdecydować się również na panele, które są pokryte woskiem lub olejem. Warstwa środkowa znana też jako nośna powstaje z wykorzystaniem listewek lub płyty wiórowej, a spodnia jest sklejką lub okleiną z drewna iglastego. Panele nie wymagają trwałego mocowania na podłodze.

Osoby, które zastanawiają się nad ich zakupem doceniają przede wszystkim to, że panele nie wymagają cyklinowania oraz lakierowania, a jednocześnie są łatwe i szybkie w montażu. Ich instalacja oszczędza czas, a znakomity efekt jest widoczny niemal natychmiast. Atutem jest też ich budowa warstwowa, która sprawia, że się nie wypaczają. Można położyć je nawet wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe. Jeśli zdecydujemy się na panele drewniane wysokiej klasy, a więc te, których grubość osiąga nawet 15 milimetrów możemy mieć też pewność, że będą one równie długowieczne, co parkiet.

Co więcej, wybór paneli to mniejsze zużycie surowca, mamy więc do czynienia z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku naturalnemu. Niestety, jedynie kupując panele z warstwą wierzchnią wynoszącą ponad 4 milimetry możemy mieć pewność, że będą się one nadawały do szlifowania. W praktyce nie jest to jednak proste zadanie. Co więcej, łączenia paneli nie są lakierowanie, a tym samym narażone są na wchłanianie wilgoci z powietrza, co może mieć miejsce już choćby w trakcie mycia podłogi. Panele drewniane, podobnie jak ma to miejsce w przypadku parkietu, nie sprawdzają się również jako izolator akustyczny, a na łączeniach potrafią dość nieprzyjemnie trzeszczeć.

Panele laminowane i ich cechy

Gdy decydujemy się na panele laminowane musimy mieć świadomość tego, że jej warstwą wierzchnią jest laminat, a nawet papier z nadrukowanym wzorem wzmocniony warstwą żywicy melaminowej chroniącej zarówno przed ścieraniem, jak i przed niekorzystnym wypływem wody. Rdzeniem panelu jest płyta MDF lub płyta wiórowa, a warstwa spodnia najczęściej powstaje z melaminy. Z zakupem paneli laminowanych przemawia przede wszystkim ich cena, nie bez znaczenia jest zaś i to, że można je łatwo układać bez konieczności cyklinowania i lakierowania. Są to również rozwiązania trwałe, które nie sprawiają problemu podczas ich eksploatacji.

Niestety, ich minusem jest dość nienaturalny wygląd, co daje o sobie znać zwłaszcza w przypadku rozwiązań najtańszych. Jeśli ich rdzeń jest wykonany z płyty wiórowej, panele laminowane nie mogą być układane ani w kuchni, ani w łazience. Panele laminowane są też akustyczne, warto więc kupować te, które zostały wyposażone w specjalny system tłumiący kroki. Ich uszkodzeń nie da się naprawić.

Komentarze (0)