7 sierpnia 2022 Udostępnij

Remont mieszkania - na co zwrócić uwagę?

O czym należy pamiętać remontując mieszkanie? Remont mieszkania w pigułce

Remont mieszkania może być skomplikowanym procesem. Istnieje wiele opcji i wyzwań do rozważenia. Jeśli chcesz poprawić wygląd i samopoczucie swojego mieszkania, możesz rozważyć niektóre z poniższych wskazówek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej

Remont mieszkania a sąsiedzi

Remontując mieszkanie, warto wziąć pod uwagę potrzeby sąsiedniego mieszkania i jego mieszkańców. Wadliwy remont może mieć wpływ na inne mieszkania lub domy na tym samym piętrze. Jeśli nie powiadomisz sąsiadów, mogą oni złożyć skargę. Większość budynków mieszkalnych wymaga, abyś powiadomił ich przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Dobrym pomysłem jest również posprzątanie mieszkania tak szybko, jak to możliwe. Farba ma również nieprzyjemny drażniący zapach, dlatego trzeba jak najszybciej wywietrzyć pomieszczenie. 

Wyznacz zadania i cele

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, ważne jest, aby stworzyć listę zadań, które chcesz wykonać. Będzie to obejmować zadania techniczne, które powinieneś wziąć pod uwagę. Możesz również wybrać, jaki styl wnętrza lubisz i jakie nowe technologie wykorzystasz, aby stworzyć komfort pomieszczenia. Jest prawdopodobne, że już wiesz, czego chcesz. Teraz nadszedł czas, aby ustalić priorytety i nakreślić kluczowe kroki. 

remont mieszkania

Zobacz także: Tworzenie wnętrza bez projektanta. 6 wskazówek jak to zrobić

Przemyśl układ pomieszczenia podczas remontu

Kiedy już  wszystkie swoje cele i zadania, możesz zacząć przelewać je na papier. Ten układ pokaże wszystkie obszary funkcjonalne, a także rozmieszczenie mebli. Będzie to niezbędne w przyszłości do zaprojektowania obwodów niskoprądowych i elektrycznych. Ważne jest również określenie materiałów, których użyjesz do remontu mieszkania. Dzięki temu będziesz mógł dokonać przybliżonego kosztorysu prac.

Ściany w pomieszczeniu

Do budowy ścian przystępujemy na podstawie planu. Przed rozpoczęciem prac należy wykonać plan wentylacji i klimatyzacji. Dotyczy to również instalacji przewodów klimatyzacyjnych. Należy się nimi zająć przed końcowym etapem, aby nie trzeba było ponownie montować ścian. W tym czasie zostaną zamontowane okna i parapety.

Instalacja wodna, grzewcza i elektryczna to ważny element remontu

Jest to najlepszy sposób na ogrzewanie mieszkania, polegający na ogrzewaniu go rurami z jednej kalenicy. Nie musisz się martwić o ukrycie pionu, który często znajduje się w większości pomieszczeń w niskich sufitach. Jeśli przenosisz pomieszczenia mokre, lub w pobliżu nie ma wodociągu, na tym etapie ułóż instalację wodną. Z łazienkami można sobie poradzić poprzez wylanie szorstkiej wylewki na całej powierzchni podłogi. W podłodze znajdują się przewody elektryczne. Wznoszą się one do poziomu gniazdek. Przewody do oświetlenia biegną od sufitu do włączników. Tynkowanie można wykonać również na ścianach, które nie są okablowane elektrycznie. 

remont mieszkania

Przemyśl schemat oświetlenia oraz sufitów

Ważne jest, aby wybrać schemat oświetlenia i scenariusze przed rozpoczęciem prac na sufitach. Lampy sufitowe mogą być ciężkie i duże. Czasami rozmiar osadzenia może nie być standardowy. W takim przypadku lampa może dostać się do profilu. Nie jest to dobry pomysł. Jeśli profil okaże się nośny, sufit może stracić swoją nośność i rozpaść się. Po uformowaniu sufitu zgodnie ze specyfikacją lamp, które mają być zawieszone, można go zszyć. Należy zadbać o umieszczenie wszystkich czujników, systemu sygnalizacji pożaru oraz ukrytych kamer monitoringu. Są to zadania podwykonawców, z którymi należy negocjować. 

Dobierz meble i dekoracje

Wszystkie systemy bezpieczeństwa zostały podłączone do mieszkania, a kuchnia już lśni atrakcyjnymi elewacjami. Teraz możesz przystąpić do ostatniego etapu. Powieś zasłony, rolety i lustra. W ten sposób osiągniesz idealny dom, jaki sobie wymarzyłeś, gdy po raz pierwszy zacząłeś remont.

 

Komentarze (0)