18 kwietnia 2016 Udostępnij

Wybór mebli wypoczynkowych

Kanapa dla całej rodziny

Kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania czy domu, często przez wiele miesięcy radzimy sobie bez niektórych mebli, które powoli gromadzimy. Nie da się jednak na dłuższą metę radzić sobie bez tapicerowanych mebli wypoczynkowych, które są bardzo wygodne i do tego również funkcjonalne. To właśnie tego typu meble zwykle grają pierwsze skrzypce w salonie, gdzie wraz z rodziną czy przyjaciółmi spędzamy większość naszego wolnego czasu. Najważniejsze w tym przypadku jest oczywiście to, aby wybrane przez nas meble były wygodne. Dlatego też, kiedy wybierzemy się na zakupy w celu ich zakupu musimy przede wszystkim sprawdzić z jakich materiałów zostały zrobione, jaką mają tapicerkę, jaka jest głębokość siedziska oraz jak wysokie są oparcia.

Przede wszystkim wygoda

Zarówno głębokość siedziska, jak i wysokość oparcia to dwa wymiary, które powinny mieć dla nas duże znaczenie. To jaki mebel wybierzemy zależy zatem w głównej mierze od wzrostu osób, które będą z niego korzystały. Osoby niewysokie, czy też średniego wzrostu muszą raczej szukać takich kanap, które są płytkie. Dzięki temu siedząc na kanapie, ich stopy będą mogły swobodnie spoczywać na ziemi. Z kolei nieco wyżsi użytkownicy powinni zdecydować się na głębokie siedziska, doskonale podpierająca całe uda. Pamiętajmy także o oparciu, które powinno być na tyle wysokie, by cały kręgosłup mógł się na nim oprzeć i odpocząć. Nie bez powodu dużym zainteresowaniem cieszą się teraz kanapy oraz fotele, które posiadają regulowane zagłówki. W niektórych modelach jest to tak zwane wyposażenie dodatkowe, ale część producentów uważa już to rozwiązanie za standard.

Wypełnienie mebli tapicerowanychBrązowa sofa narożna

Oczywiście jedną z podstawowych części konstrukcyjnych sofy jest stelaż, który może zostać wykonany ze stali, płyt meblowych lub też z litego drewna. Kolejnym elementem jest tak zwana część sprężynująca, która może zostać zrobiona z taśm siedziskowych albo sprężyn: falistych, bonnelowych czy kieszeniowych. Użytkownicy najwyżej cenią sobie te ostatnie, gdyż mają wysoką sprężystość punktową, dzięki czemu kanapa jest wygodna również wtedy, gdy wykorzystujemy ją do leżenia czy spania. Określony układ sprężynujący jest następnie pokrywany specjalną warstwą z włókien meblowych, która jest wygłuszająca, oraz warstwą pianki poliuretanowej. To właśnie na nią zostaje nałożona tkanina bądź też skóra obiciowa.

Dopasowanie

To jak dużą kanapę nabędziemy, zazwyczaj jest zależne od wielkości pokoju, w którym ma się ona znaleźć, ale także od liczby osób, który najczęściej będą z niej korzystać. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na zakup mebli modułowych, dzięki którym możliwe jest dowolne zestawianie różnych elementów, tak by kanapa odpowiadała naszym wymaganiom. Wśród wielu konfiguracji możemy zdecydować się na moduły narożne, czy też takie, które mają podłokietniki. Bez problemu do naszej kanapy dobierzemy również pasujące pufy, leżanki, poduszki albo dodatkowe, regulowane zagłówki. Tak naprawdę więc, każdy można „zbudować” sobie kanapę idealną.

Funkcjonalność i wygoda przede wszystkim

Jeśli chcielibyśmy, aby nasza kanapa nie służyła wyłącznie do siedzenie, ale także do spania, najlepiej zainwestować w sofę rozkładaną. Jej zakup jest szczególnie dobrym pomysłem w przypadku niewielkich mieszkań, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest ważny. Tym bardziej, że większość takich kanap posiada również specjalne pojemniki na pościel. Niektóre modele tego typu mebli wypoczynkowych, to również świetne schowki. Producenci prześcigają się w coraz to ciekawszych pomysłach na to jak sprawić, by kanapa była jeszcze bardziej funkcjonalna. Popularne są chociażby niewielkie półki na książki w oparciach bocznych, schowki na piloty oraz gazety w podłokietnikach, czy wbudowane głośniki oaz wejścia USB.

Jaką tapicerkę wybrać? Skórzany wypoczynek

Ilość wszelkiego rodzaju materiałów obiciowych, które są obecnie oferowane klientom, jest ogromna, dlatego nie można się dziwić, iż wiele osób ma problem z podjęciem decyzji. Stosunkowo łatwe w utrzymaniu i ładnie się prezentujące są tkaniny szenilowe, które wyglądem przypominają welur lub też bardzo drobny sztruks. Cechują się one sporą odpornością na mechacenie, a żeby utrzymać ich czystość wystarczy regularne odkurzanie. Choć typowy welur jest również dość wytrzymały, będziemy mieli znacznie większe kłopoty w uchronieniu go od brudu. Z kolei mikrofaza to idealny materiał, dla osób zmagających się z alergiami. Utkana z włókien syntetycznych tkanina jest bardzo miła w dotyku, a pyłki, kurze i inne zanieczyszczenia można z łatwości usunąć przy pomocy odkurzacza. Warto zwrócić szczególną uwagę na tkaninę alcantra, bardzo wytrzymałą i przyjemną w dotyku, którą można prać na mokro. Od zawsze prawdziwym luksusem jest oczywiście skóra naturalna, która jest bardzo trwała, ale przy tym również kosztowna. Niestety, jej wyjątkowy wygląd wymaga również szczególnej pielęgnacji, dlatego musi być regularnie poddawana czyszczeniu, między innymi przy pomocy preparatów, które ograniczają wnikanie brudu, a wszelkie zabrudzenia powinny być usuwane natychmiast. Dobrym wyborem mogą okazać się również skóry sztuczne, czyli skaje, które łatwiej jest utrzymać w czystości. Musimy pamiętać jednak, że mogą one ulegać zarysowaniu lub nawet pękaniu.

Komentarze (0)