7 czerwca 2017 Udostępnij

Wybieramy plakaty do salonu!

Jeśli wydaje nam się, że nasz salon potrzebuje odświeżenia, nie musimy od razu przystępować do gruntownego remontu. Czasem wystarczy pozornie drobny, ale zauważalny akcent, by zupełnie odmienić nasze mieszkanie. Jak to osiągnąć? Wystarczy sięgnąć po nowoczesne rozwiązanie, jakim są plakaty do salonu – ozdoba, która może zupełnie odmienić stylizację wnętrza i nadać jej indywidualnego charakteru.

Nowoczesne plakaty to rozwiązanie wygodne, szybkie i, w porównaniu do remontu pokoju, dużo tańsze. Plakat to także uniwersalna dekoracja, która pasuje niemal do każdego wnętrza – i każdego stylu. Potwierdza to także ekspert z myloview.pl:

Moc plakatów wynika z nich uniwersalności. Wielu z nas kojarzą się one jednak z pogiętymi ilustracjami, które przed laty można było znaleźć w różnego rodzaju gazetach i które wisiały później na ścianach naszych pokojów. Plakat do salonu to jednak zupełnie inna sprawa! To my wybieramy deseń, to my decydujemy się na barwy. Plakat taki prezentuje się równie dobrze w salonie, w kuchni czy sypialni. A wybór jest oszałamiający – możemy wybrać styl vintage, retro, plakat motywacyjny, krajobraz, mapę... wszystko to utrzymane w eleganckiej, przyjemnej dla oka konwencji.

plakat w salonie

Plakaty w stylu vintage w twoim salonie

Jeśli zdecydowaliśmy się urządzić nasz salon w stylu vintage, z powodzeniem możemy uzupełnić go o plakaty. Vintage to swobodne łączenie przeszłości z nowoczesnością – możemy śmiało zastosować w takim salonie akcenty z różnych epok, całość jednak nie powinna być nimi zbytnio przesycona – ważna jest równowaga. Vintage pozwala nam subtelnie łączyć przeciwieństwa, jednocześnie tworząc w pomieszczeniu klimat pewnej nostalgii za czasami minionymi.

Zdecydowaliśmy, że w naszym salonie znajdą się plakaty? Vintage daje nam szereg różnych możliwości kompozycyjnych – jest pod tym względem szalenie uniwersalne – mówi nam ekspert z myloview.pl. – Możemy bowiem zdecydować się na zdjęcia starych map lub przedmiotów codziennego użytku, które były istotne w minionych dekadach. Równie ciekawym pomysłem jest wykorzystanie fotografii ludzi lub też wizerunków znanych miejsc sprzed lat. Z pewnością doda to pomieszczeniu klasy i romantyzmu.

Jakie wybrać plakaty do salonu, jeśli życzymy sobie nutki abstrakcji?

Tym, którzy lubią klimaty surrealizmu, polecamy mniej zachowawcze plakaty – abstrakcja jest mile widziana, jeśli tylko odpowiednio dopasujemy ją do pomieszczenia. Do wyboru mamy kolorowe paski, iluzje optyczne, barwne figury geometryczne czy chaotyczne plamy. Takie plakaty do salonu znajdą swoje miejsce zarówno nad sofą, jak i w innych, dobrze wyeksponowanych miejscach tego pomieszczenia. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest tu oświetlenie. Pokój w jasnych barwach to idealne miejsce dla abstrakcyjnych plakatów. Abstrakcja użytkowa jest bowiem bardzo wdzięcznym tematem kompozycyjnym, jednak nie poleca się jej do salonów, które utrzymane są w stylu retro – może wywoływać zbyt wielki kontrast stylistyczny.

plakat vintage

Plakaty do salonu w stylu retro

Styl retro, w przeciwieństwie do vintage, koncentruje się na jednej, konkretnej epoce. Nie ma tu mieszanki stylów ani nawiązań do nowoczesności. Urządzając salon w stylu retro dążymy do tego, by był on jak najbardziej zbliżony do wyglądu pomieszczenia z kontretnej epoki. Na szczęście dzięki bogatej ofercie producentów nie będziemy mieli trudności ze znalezieniem plakatów, które będą pasować do wybranego przez nas okresu.

Przykładowo, dla stylu lat 60. i 70. najlepsze będą stare plakaty reklamowe i dziewczęta pin-up. Jeśli z kolei chcemy, by nasz salon był retro w stylu lat dziewięćdziesiątych (to wszakże także czasy odległe), możemy wybrać plakat z bohaterem popularnej gry – ludzikiem Mario, a  poza tym  umieścić kilka elementów, które będą nam o tych czasach przypominać – na przykład starą konsolę Nintendo.

Jeśli pomimo naszych wskazówek nie masz pomysłu na aranżację retro, albo też chcesz poznać więcej inspracji, zajrzyj tutaj. I pamiętaj, że w kwestii wystroju tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia!

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)