29 listopada 2016 Udostępnij

Pokój z pasją czyli urządzamy pokój młodzieżowy

W dobie The Sims kiedy każdy może być wirtualnym architektem i codziennie zmieniać wystrój pomieszczeń swojego mieszkania, większość nastolatków dobrze wie czego się spodziewa po swoim pokoju. Wielu z nich ma już za sobą nie jeden projekt wymarzonego domu. Niekiedy nastolatki mogą próbować zdefiniować swoje potrzeby i wymagania i przenieść je z komputera do rzeczywistości. A rzeczywistość sprzed kilku lat jaką znają rodzice może się nie pokrywać do końca z tym co jest trendy teraz. Dostępność materiałów i ich różnorodność daje dość dużo swobody w wyborze.

Standardowe podejście do tego tematu może nie być wystarczające. Z wiekiem charakter młodego człowieka jest coraz bardziej wyraźny a jego pasje coraz ważniejsze. Zatem odpowiedni pokój to taki, który będzie tego odzwierciedleniem a zarazem przyjaznym środowiskiem stymulującym dalszy rozwój. Ale jak pogodzić wizję dziecka z oczekiwaniami rodziców?

Może nie być to łatwe zważywszy na różnice wieku, doświadczenia i gust. Dziecko na pewno doceni możliwość decydowania nie tylko o doborze dodatków, ale również stylu wnętrza.

Nastolatek będzie spędzał tam większość swojego czasu i to w nim będzie przyjmował swoich gości. Poprzez swój pokój będzie wyrażać siebie i określać kim jest. Docelowo powinno to być bezpieczne miejsce dla kształtowania jego osobowości i komunikacji ze światem zewnętrznym.

Możliwości jest wiele, a trendy coraz to nowsze. Rada – byle nie dać się zwariować. Wszystko to ma służyć inspiracji a nie przytłaczać. Intuicja będzie znakomitym doradcą. Warto się również posiłkować pomysłowymi rozwiązaniami innych, które można znaleźć w katalogach i magazynach wnętrzarskich. Całe mnóstwo inspiracji odkryjemy również w social mediach. Począwszy od stylu prowansalskiego poprzez nawiązania do kolonialnego, bohemy czy coraz popularniejszego industrialnego.

Projektując pokój wokół pasji dziecka należy pamiętać o tym, że ma on również funkcjonować jako miejsce nie tylko do rozwijania zainteresowań, np. słuchania muzyki czy rysowania, ale także do odrabiania zadań domowych, spędzania czasu z przyjaciółmi, grania w gry i oczywiście spania. Dlatego możemy wyróżnić dwie strefy w pokoju nastolatka. Strefa nauki i strefa wypoczynku.

Zapewne jednym z priorytetów będzie stanowić funkcjonalność rozwiązań. Przecież nie chodzi jedynie o świeżość ale również praktyczność. O ile nastolatek poradzi sobie najprawdopodobniej bezproblemowo z doborem kolorów czy stylu do swojego pokoju, rodzice zapewne trzeźwo przyjrzą się gabarytom mebli i pomogą je dopasować do wnętrza.

Kilka rzeczy o których należałoby pamiętać to rozmieszczenie mebli. Jeśli to możliwe warto by miejsce do nauki zaaranżować przy oknie ponieważ światło dzienne nie męczy tak wzroku jak sztuczne. Jest zatem najbardziej korzystne do czytania i odrabiania lekcji. Przy tej okazji można zadbać o dobre oświetlenie zarówno ogóle jak i miejscowe. Lampka przy biurku nie musi być jedynie względem praktycznym. Można ją skomponować z całym wnętrzem. Zobacz pokoje młodzieżowe na stronie Forte. Dobrym tego przykładem jest kolekcja Color.

Biurko to jeden z najistotniejszych mebli w pokoju młodego człowiek. Doceni je zarówno pilny uczeń jak i miłośnik gier komputerowych. Odpowiednio dobrana wysokość biurka to taka dzięki której dziecko nie musi się garbić. To już nie tylko sprawa komfortu ale również odpowiedniej postury i zdrowego kręgosłupa. Dostatecznie duży blat również będzie w cenie. Pozwoli rozłożyć wszystkich potrzebne materiały i mieć je pod ręką. Przy tej okazji warto wspomnieć, że ogromne znaczenie ma tez krzesło. U większości najbardziej sprawdzają się fotele obrotowe, dające spore możliwości dopasowania wysokości krzesła do potrzeb użytkownika.

Kolejnym istotnym aspektem dobrze urządzonego pokoju jest możliwość zaznania w nim relaksu i regeneracji sił. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście łóżko. Najprościej rzecz ujmując musi być wygodne. Czyli musi spełniać kilka warunków. Oprócz właściwych rozmiarów, należy do niego dobrać materac dopasowany do potrzeb dziecka.

Przyszła kolej na szafę. Jaką wybrać? To zależy od potrzeb oraz wielkości pokoju. Coraz bardziej odchodzi się od szafy zdolnej pomieści jedynie ubrania. Pamiętając o zainteresowaniach i codziennych aktywnościach dziecka. Weźmy również pod uwagę, że część akcesoriów czy wyposażenia nie koniecznie należałoby eksponować. Ułatwi to trzymanie porządku i będzie sprawiać wrażenie większego ładu.

Indywidualizm w aranżacji wnętrza przyjaznego nastolatkowi to zapewne wyzwanie ale jak najbardziej cel do osiągnięcia. Kryje się za tym wielka satysfakcja i zadowolenie dorastającego dziecka.

Materiał partnera

Komentarze (0)