29 maja 2017 Udostępnij

Oświetlenie pokoju dziecięcego – o czym należy pamiętać?

Potrzeby dziecka w kwestii wyposażenia pokoju stale się zmieniają – także pod względem oświetlenia. Dla czteroletniego malca kluczowa będzie lampka nocna przy łóżku, dla drugoklasisty natomiast – lampka biurkowa, przy której swobodnie będzie odrabiał pierwsze zadania domowe. Jako rodzice chcielibyśmy być jednak od razu przygotowani na wszystkie ewentualności, by oświetlenie było zarówno spójne pod względem estetyki, jak i funkcjonalne. Podpowiadamy dziś zatem – jakie oświetlenie do pokoju dziecięcego wybrać, by służyło przez lata?

Lampy dla dzieci – do wyboru, do koloru

Urządzając pokój dziecięcy chcemy dogodzić naszym pociechom – dbamy więc o to, by klimat w tym pomieszczeniu był magiczny i baśniowy, często ulegając pokusie zakupu fantazyjnych dodatków. Przy wyborze oświetlenia warto jednak dać sobie chwilę do namysłu i spojrzeć na nie także pod kątem spójności z całością wystroju.  

Zanim zdecydujemy się na jaskrawą lampę z postacią z bajki, zastanówmy się, czy pasuje do reszty przedmiotów umieszczonych w pokoju dziecka. Nie chodzi tu o to, by kupować zupełnie neutralne oświetlenie – w pokoju malucha warto nieco popuścić wodze fantazji i stworzyć magiczny nastrój, jednak można zrobić to w taki sposób, by całość była spójna pod względem koloru czy motywu przewodniego. W tym względzie producenci dają nam naprawdę duży wybór mówi specjalistka z portalu lampy.pl.

Lampa w pokoju niemowlęcia

Pierwsze miesiące życia dziecko spędza najczęściej w sypialni mamy i taty. Aby od samego początku móc uczyć je, że noc służy do spania, a przy okazji nie budzić drugiego rodzica, warto przygotować delikatną lampkę, którą będziemy zapalać w razie konieczności wstania do malucha po zmroku.

Kiedy dziecko będzie już spało we własnym pokoju, również warto zadbać o kilka zróżnicowanych źródeł światła. Oświetlenie w pierwszym samodzielnym wnętrzu malucha powinna stanowić nie tylko lampa sufitowa, ale i kinkiety czy lampka nocna, które rodzice będą mogli włączyć w nocy, kiedy dziecko się przebudzi i zawoła ich do siebie. Dobrze sprawdzą się tu także taśmy led ich delikatne światło przy półkach i szafkach na pewno nie rozbudzi zaspanego dziecka tak, jak znacznie mocniejsze światło lampy na suficie.  

lampka nocna

Lampka nocna dla dzieci – potrzebna?

Zasadniczo można uznać, że dzieci nie potrzebują nocnej lampki przy łóżku do momentu, kiedy nie zaczną same czytać. Warto jednak pomyśleć o oświetleniu dla rodziców, przed którymi rysuje się perspektywa wieczorów spędzonych przy bajkach i wielogodzinnego nieraz usypiania malucha. Korzystając z lampki nocnej już od najmłodszych lat będziemy pokazywać dziecku, że o wzrok należy dbać.

Zalety lampki nocnej przy łóżku docenimy również wtedy, kiedy kilkulatek będzie zmagał się z lękiem przed ciemnością. Pozostawienie włączonej jednej żarówki przy łóżku jest z pewnością bardziej ekonomiczne niż włączenie kilku na suficie. Co więcej, lampka nocna może śmiało posłużyć jako oświetlenie biurka.

Jeśli wybierzemy model z regulowaną wysokością żarówki, możemy umieścić go na stoliku, przy którym uczy się dziecko. Jako rodzice już od najmłodszych lat powinniśmy wyrabiać w malcach nawyk dobrego oświetlania miejsca, w którym czytamy, a także samego tekstu zaznacza ekspertka z firmy lampy.pl.

oświetlenie w pokoju dziecka

Oświetlenie led do pokoju dziecięcego

Oświetlenie led stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Nie tylko dlatego, że pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd – zdecydowanie warto podkreślić, że stało się także bardzo modne. Każdy, kto wie, jak świeci oświetlenie led, zauważa z pewnością różnicę między tradycyjnymi świetlówkami a tym rodzajem żarówek.

Dlaczego polecamy żarówki ledowe do pokoju dziecięcego? Przede wszystkim ze względu na to, że mogą świecić znacznie dłużej, nie zwiększając przy tym rachunku za energię elektryczną. Docenimy to zwłaszcza wtedy, gdy maluch zażyczy sobie włączonego światła na czas zasypiania. Zdarza się też, że dziecko boi się ciemności do tego stopnia, iż nie chce, by w ogóle wyłączano lampę. Wtedy żarówki led z pewnością najlepiej zdadzą egzamin. Dodatkowo nie emitują one zbędnego ciepła i pozostają wciąż chłodne, więc nie musimy bać się, że gdy dziecko dotknie lampki, oparzy sobie dłoń.

Wybór lamp do pokoju dziecięcego może być wyzwaniem, ale warto dobrze przemyśleć tę decyzję – niewykluczone, że lampy te posłużą maluchom przez całą naukę w szkole podstawowej. A jeśli chcecie poczytać jeszcze więcej na temat lamp dziecięcych, koniecznie zajrzyjcie TUTAJ.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)